Проект для гіпертоніків: інфарктників стало менше

,

740У Кіровоградській області, як і в Україні в цілому, вже третій рік поспіль реалізується проект державного регулювання цін на медпрепарати для лікування осіб з гіпертонічною хворобою. За такий короткий час, констатують його виконавці, він наблизив лікарів до людей, а ті частіше почали відвідувати лікувальні установи. Яким чином реалізується проект і які вже є результати – розповіла «КП» заступник голови облдержадміністрації Галина Пастух.

Перший проект регулювання цін на лікарські засоби для гіпертоніків стартував у жовтні 2012­го. Галина Пастух розповідає, не все було гладко.

– Тоді він ішов дуже туго, ми не знали, як треба працювати. Така ситуація спостерігалася по всій державі. Наша область на той час отримала на реалізацію понад 900 тисяч гривень, але освоїти з них ми змогли лише 10%. Хоча всі розуміли, що ця ініціатива дуже потрібна людям, – ділиться заступник очільника області.

Нині, згідно з даними міністерства охорони здоров’я, 30% українців страждають на гіпертонію. І ця ситуація не739 поліпшується. Саме тому і виникла ідея реалізувати проект, який гарантуватиме часткове відшкодування вартості лікарських засобів, а отже зменшення витрат самих гіпертоніків на придбання медикаментів.

Водночас, зазначає Галина Пастух, цей проект має на меті ще й повернути довіру до лікарів, адже саме вони виписують так звані пільгові рецепти.

– Крім того, лікарі дають можливість повернути контрольованість лікування хворих та вирішити ряд інших медичних питань, зокрема, проведення всіх етапів диспансеризації, раннього виявлення інших захворювань і, як наслідок, зменшення виходу на первинну інвалідність, смертності населення, поліпшення якості життя хворих, – пояснює посадовиця і додає, що торік на реалізацію проекту область отримала понад чотири  з половиною мільйони гривень.

– Ми уклали угоди з 35 підприємцями, які залучили до реалізації проекту 235 аптек і аптечних пунктів. За минулий рік лікарі виписали понад півмільйона рецептів на часткове відшкодування вартості лікарських засобів. Всього ж в електронному реєстрі області зафіксовано 235 тисяч 323 хворих на гіпертонічну хворобу ІІ­ІІІ стадії, – уточнює Галина Пастух, додаючи, що досвід 2012 року допоміг організувати роботу так, що на кінець 2013­го регіон вийшов на стовідсоткове відшкодування вартості лікарських засобів.

– Спочатку підприємці з деякою обережністю поставилися до проекту. Але ми їх запрошували на наради, переконували. І якщо на першому етапі на співпрацю погодилося 11 підприємців, то сьогодні їх уже майже чотири десятки. Є ще бажаючі, які готові долучитися до реалізації проекту. В організації роботи ми пішли зовсім іншим шляхом, ніж в інших регіонах. Коли там запрошували людей прийти до лікаря і взяти рецепт на ліки від гіпертонічної хвороби, ми, навпаки, самі пішли до людей. Через соціальних працівників, сімейних лікарів, через ФАПи зверталися до кожного й переконували, що необхідно звернутися до лікаря і отримати ось таку підтримку. І ви знаєте, це подіяло, люди почали йти і брати рецепти на ліки,  – розповідає заступник голови облдержадміністрації.

Нині на полицях аптек є понад чверть тисячі ліків, часткова вартість яких відшкодовується за проектом. Відшкодовується вартість різних ліків по­різному – від 10 до 90%. Лікар пропонує хворому препарати, які йому допоможуть, а людина вже сама обирає, які медикаменти вона може купити.

– Ми постійно тримали руку на пульсі реалізації проекту, кожного тижня збирали наради з керівниками територій, управлінням охорони здоров’я, аптекарями. У результаті за минулий рік ми вийшли на перше місце в державі за кількістю хворих, залучених до проекту, – не приховуючи гордощів говорить Галина Пастух.

Утім, важливі не цифри. Чиновниця пояснює, що реалізація даного проекту дала можливість досягти важливішого результату. Насамперед зменшилася кількість викликів бригад екстреної медичної допомоги з приводу гіпертонічних кризів, зменшився показник захворюваності на гострий інфаркт Міокарда, а головне, змінилося ставлення у лікарів до хворих, а в людей до лікарів.

– Люди частіше почали звертатися в медичні установи, що дало можливість виявити не тільки гіпертонічну хворобу, а попутно й інші захворювання і вчасно розпочати лікування. Цей проект повернув людей до лікарні, а лікарів до людей, – констатує вона.

Цьогоріч, за словами Галини Пастух, планується продовження реалізації проекту. Після прийняття державного бюджету на 2014 рік стане відома остаточна сума, яка надійде в область для відшкодування вартості лікарських засобів для гіпертоніків. Орієнтовно, за попередніми даними, вона складе 4,1 мільйона гривень. Крім того, зазначила заступник голови облдержадміністрації, схожі проекти реалізовуватимуться для хворих на цукровий діабет та гепатит. На сьогоднішній день у регіоні є можливості для розширення аптечної мережі, задіяної в проекті. Головне, щоб люди, які отримують від лікаря рецепти на ліки, звертали по них постійно.
e-max.it: your social media marketing partner