У його руках оживає трипільська кераміка
Кажуть, професія археолога - одна з найромантичніших, овіяна загадками й таємницями. І хоча чимало з нас у дитинстві хоче бути якщо не вчителями, лікарями чи космонавтами, то археологією запалюються ті, кого ваблять пригоди, стародавня історія та розкопки. Захопився цією професією ще у студентські роки і герой нашої публікації, та так, що тепер розкопки та реставрація цінних знахідок стали справою його життя.
У дитинстві Станіслав хотів бути скульптором і присвятити себе мистецтву. Це бажання брало гору до 11-го класу, а потім вирішив, що вступатиме до Києва в університетім. Шевченка. Тоді ж і обрав професію.
Буду ресторатором! - визначився він, проте і про іншу дитячу мрію не забув, тому серед робіт Станіслава Федорова є вироби з гіпсу, дерева та рогу. А ще він не пропускає жодної цікавої експедиції в якості волонтера. За це має гарні відгуки провідних українських археологів.
Після закінчення вузу перед хлопцем постала дилема: де ж працювати? Обрав рідну Кіровоградщину.
- Зі Славком Федоровим, молодим краєзнавцем із Златополя (мається на увазі стара назва міста Новомиргород-Авт.) Кіровоградської області я познайомився у 2007 році, коли очолювана мною експедиція почала розкопки палеолітичних стоянок на річці Велика Вись під Новомиргородом. На той час Славко вже самотужки освоїв ази археології і відкрив нові пам'ятки, зокрематрипільські. На фрагментах посуду, зібраних на зруйнованому трипільському поселенні Андріївка, він вперше спробував реконструювати трипільську кераміку. Прекрасно малює та має золоті руки, - характеризує багаторічного співробітника Археологічної експедиції Києво-Могилянської академії завідувач відділу Інституту археології НАН України Леонід Залізняк.
За п'ять сезонів безкорисливої роботи в експедиції зарекомендував себе не тільки як працьовитий і витривалий учасник розкопок,а і як вдумливий та ініціативний дослідник. Під час розкопок засвоїв навички польових археологічних досліджень (розвідок, шурфування, розкопок), вів власний розкоп на трипільському поселенні Лікареве.
За підтримки голови Консультативної ради, а тепер голови ОДА Андрія Ніколаєнка та благодійного фонду «Розвиток Кіровоградщини», Федорова відрядили до Національної академії образотворчого мистецтва України в Київ на курси реставраторів. На сьогодні Станіслав - один із небагатьох кваліфікованих фахівців з реставрації музейних експонатів, археологічних та етнографічних об'єктів на території Кіровоградської області. Після здобуття спеціальної освіти Станіслав Федоров працював у складі міжнародної археологічної експедиції поблизу села Небелівка, що в Новоархангельському районі. Примітно, що саме Станіславу Федорову довірили провести реставрацію унікального хрестоподібного вівтаря, знайденого в Небелівці, і як результат - експонат довгі роки зберігатиметься у обласному краєзнавчомумузеї.
Нині Станіслав Федоров працює в обласній охоронній археологічній службі допомагає виявляти нові об'єкти археології на території нашого краю, тому, без сумніву, ми можемо пишатися такими земляками, які примножують історичну славу області.