Володимир Панченко презентував нову книгу у Кіровограді
Свій «Сонячний годинник: книга пілігрима» Володимир Панченко презентував минулої п’ятниці. Каже, це книга подорожей Україною, але не туристичних, а подорожей осмислення, які кличуть і читача в дорогу. Саме в цих подорожах відкриваються історії з минулих століть. Двадцять чотири розповіді покликані максимально наблизити читача до тих місць, із якими пов’язана драматургія життя «знайомих незнайомців».
– У мене давно була така любов до подорожей Україною. Любов до дороги, переміщення в просторі, бажання побачити, пережити якісь враження, а потім, повернувшись додому, дізнатися більше, ніж ти по дорозі побачив, написати, розповісти іншим. Це бажання в мені наростало і настав такий момент, коли я зрозумів, що все, що я назбирав, потребує книжкового формату. І таким чином з’явилася книжка «Сонячний годинник», – розповідає письменник і додає, що таку назву обрав як символ.
У дворі Києво-Могилянської академії (там нині працює Володимир Панченко – ред.) стоїть сонячний годинник 18 століття, біля якого він часто зупиняється, коли там проходить.
– Коли я називав свою книжку саме так, я мав на увазі не тільки пряме значення і не тільки цю пам’ятку, а вклав певну метафору і символіку. Тобто я говорив про годинник, який неможливо зупинити, який нагадує про плинне і вічне, і, зрештою, про ті історичні години, які намагалися зупинити, але все одно цього зробити не змогли, – пояснює Володимир Панченко.
Внутрішня логіка самого задуму відображається у структурі книги. Вона має 24 розділи – як 24 години доби. Із цих розділів – чотири про Кіровоградщину, де описані Хутір Надія, Глодоси, Новомиргород, Єлисавет.
– Це не є монографія, це не художня проза, це комбінація різних стильових можливостей. Це і дослідження, і подорожній щоденник, інколи ліричний щоденник. Це есеїстка, яка має дві складові: з одного боку мандри, з іншого – дослідження, – говорить автор.
Мандри представлені великою кількістю ілюстрацій. Їх у книзі налічується понад 350, як сучасних, так і архівних. Це стилізує видання під дорожній альбом.
Нагадаємо, Володимир Панченко – письменник, літературний критик, професор Національного університету «Києво-Могилянська академія», доктор філологічних наук, лауреат Міжнародної премії імені Винниченка, літературної премії «Благовіст».
Автор численних праць з історії української літератури, зокрема, «Юрій Яновський» (1988), «Володимир Винниченко: парадокси життя і творчості» (2004), «Неубієнна література» (2007). За сценаріями Володимира Панченка знято кілька документальних фільмів.