Не забудьте перевести годинники! Уніч на неділю переходимо на зимовий час
Поки українці двічі на рік туди-сюди ганяють стрілки годинників, медики, психологи та інші експерти сперечаються, чи має вплив така зміна часу на людський організм, чи ні. Зрештою, і перші, і другі, і треті схильні до думки, що таки має. Але уникнути дискомфорту можна.
Фахівці кажуть: як не намагайся, але перевести свій організм, як годинник, одразу не вдасться. Адже, щоб поспати зайву годину вранці, треба змусити себе заснути на годину раніше, ніж звичайно. Та працювати без збоїв у новому режимі може хіба що комп’ютер чи годинник, але аж ніяк не людський організм.
– Звідси – стреси, нерви, дратівливість, психологічні навантаження, людина не висипається, часто відчуває втому, в неї виникає депресія. Особливо це небезпечний період для людей, які мають вегето-судинну дистонію, серцево-судинні захворювання, неврози, – називає наслідки різкого переходу лікар загальної практики сімейної медицини п’ятої сімейної амбулаторії Кіровограда Надія Пархоменко.
Як результат таких різких збоїв, у людському організмі на фоні стресів та нервів розвиваються різні хвороби. Жителька обласного центру Віра Максимова говорить, що для неї перехід на зимовий, як і на літній час, – справжні тортути. Зізнається, їй важко змусити себе працювати активно протягом усього дня, часто турбує головний біль і відчувається постійна втома.
– Такий стан, ніби не висипаєшся, – констатує жінка.
Аби позбутися схожих симптомів люди часто ковтають пігулки чи п’ють заспокійливе. Однак психологи радять не зациклюватися на зміні часу, а звикати до цього поступово – хоча б за кілька днів тренувати свій організм і намагатися лягати спати раніше.
– Є два варіанти, як можна пережити цей період, – радить практикуючий психолог центру психології «Альта» Альбіна Печена. – Перший – жити за старим годинником, а змінити лише графік роботи. Другий же варіант, який я рекомендую – все-таки перелаштуватися. Та для початку визначити для себе, який час дня є продуктивним, коли генеруються ідеї, легше спілкуватися з людьми. Це можна відстежити, наприклад, протягом тижня. І вже коли матимете таку статистику, зрозумієте, коли у вас виходить кращий результат – у першій половині дня чи другій. У залежності від цього і планувати свій день.
Психолог пропонує наповнити кожну мить осіннього дня добрим настроєм. Для цього достатньо гарно розпочати ранок, зробити його бадьорим. У перші 15 хвилин сконцентруватися на собі, на планах... Допоможе додати бадьорості приємна музика, контрастний душ…
– Якщо упродовж дня людина пригнічена, значить, їй не вистачає світла. Воно і не дивно, адже восени його менше. Тому з’являється так звана хандра. У такому випадку необхідно переключитися на щось позитивне. Можна переглянути літні фотографії, які викличуть позитивні спогади про відпочинок. Якщо їх немає – згадайте дитинство і самі намалюйте якийсь яскравий малюнок. Саме спогад дитинства дозволить відволіктися від сірості. Добре використовувати восени, чи загалом у холодну пору року, червоний колір. Дівчата можуть додати якусь червону деталь до свого гардеробу. Цей колір можна також використати в роботі, замінивши чорні, сині чи білі канцелярські товари на червоні. Червоний впливає на рівень фізіології, підвищує імунітет, апетит, тобто організм заряджається від нього. Щоб легше перелаштуватися можна ще перед сном зробити дихальну гімнастику – вона заспокоює і дозволяє легко заснути. А в цілому треба навчитися щодня робити для себе хоча б три корисні речі і вони принесуть яскраві фарби у похмурий день! – переконана Альбіна Печена.
Натомість лікар-невропатолог п’ятої поліклініки Кіровограда Тетяна Пилипчук не бачить нічого негативного у переведенні годинника на зимовий час.
– Коли годинник переводять на зимовий час, то це добре, адже ми будемо вставати на годину пізніше. Це нормально для людського організму. А от коли мова йде про літній час – це значно важче. До мене приходили зі скаргами на погане самопочуття і загострення хронічних хвороб як молоді люди, так і люди похилого віку. Це великий стрес для організму, тому я категорично проти переведення годинника на літній час. А зимовий час – природній. Якщо людина виспалася, то на неї мало впливає навколишнє середовище. Головне – це сон, особливо для жінки будь-якого віку, а от для чоловічого організму їжа важливіша за сон, але така фізіологія! – вважає вона.