Молоді вчені? А немає!

,

512Цього місяця Глава держави Віктор Янукович підписав розпорядження про призначення грантів для підтримки наукових досліджень молодих учених на 2013 рік. Із більш ніж чотирьох десятків претендентів – жодного представника Кіровоградської області!

 

У Кіровограді нині діє чимало вищіх навчальних закладів, які мають цілком пристойну базу. Однак за всеукраїнським мірилом у загальнодержавному масштабі, очевидно, проведеної наукової роботи у них надто мало, аби претендувати на президентські гранти.

 

Поглянувши на список переможців і виші, які ті представляють, і справді переконуєшся у тому, що конкурувати із цьогорічними переможцями було справді складно, але можливо. Практичні розробки переможців стосувалися досліджень у таких галузях як медицина, сільське господарство, гідрометрологія, металургія, астрономія, геологія та математика. Конкуренцію за бажанням їм би міг скласти педагогічний університет, проте той більше займається теоретичними та методичними розробками. Технічний університет також має базу, аби цілком серйозно поборотися за грант, проте чому цього не зробили у науковому відділі КНТУ – прокоментувати відмовилися. Очевидно, пам’ятають – слово не горобець!

 

Тим часом у департаменті освіти і науки облдержадміністрації говорять, що пропозицію поборотися за грант від Президента вони отримали ще у квітні, повідомивши про це усі виші, проте рішення про участь у конкурсі приймає не департамент, і навіть не навчальний заклад, а науковці – аспіранти та докторанти, які займаються практичними науковими розробками. Ймовірно у нас впевнених у собі молодих, обдарованих і талановитих науковців, здатних вийти на всеукраїнський рівень, не знайшлося. Зате на обласному рівні такі люди є. Їх так само стимулюють, заохочують і підтримують грантами. Регіональними. Цього року такі гроші отримали двоє науковців. 40 тисяч отримав викладач КНТУ Петро Плєшков на виконання науково-дослідної роботи з оптимізації паливно-енергетичних балансів промислових та комунально-побутових об’єктів сільської місцевості з використанням альтернативних джерел енергії, ще 35 тисяч гривень дісталося викладачеві КДПУ Ірині Козир для створення чергової серії електронного каталогу під назвою «Археологічні скарби Кіровоградщини. Частина 3. Кіровоградський, Компаніївський, Новгородківський, Бобринецький, Долинський, Устинівський райони».

 

Ці та інші наукові розробки пилом не припадатимуть. Вони потраплять до Фонду науково-дослідних праць та розробок науковців регіону. Його має у своєму розпорядженні обласна наукова бібліотека імені Чижевського. Там же знаходяться і роботи попередніх років. Вони – у відкритому доступі, тож можна вільно ознайомитися і за потреби скористатися. Утім, доступність і відкритість праць глобально підходи не змінять. По-перше, кажуть фахівці, нашим вишам потрібно будувати належну базу – і не теоретиків, а практиків! По-друге, молодим науковцям варто активніше працювати над собою, самовдосконалюватися і рости. А по-третє, не боятися конкурувати з іншими. Можливо саме кіровоградська наукова праця років за  сорок переверне уявлення в тій чи іншій галузі. А поки, як казав президент Леонід Кравчук, маємо те, що маємо…

e-max.it: your social media marketing partner