Ртутні термометри: літні люди відмовитися не готові!

,

511«Ні» традиційним ртутним термометрам й іншим медичним вимірювальним приладам, в яких міститься ртуть, сказала Всесвітня організація охорони здоров’я. Її фахівці хочуть заборонити їх використання в рамках ініціативи «Забезпечимо до 2020 року безртутну охорону здоров'я». Утім, чи все так однозначно і чи готові самі користувачі так легко здатися – з’ясовувала «КП».

 

– Необхідно раз і назавжди захистити людство від руйнівного впливу цього металу. Ртуть є одним із десяти хімічних елементів, що викликають найбільшу стурбованість медиків, – заявила генеральний директор Всесвітньої організації охорони здоров’я Маргарет Чан.

 

Та попри деякі переваги традиційного термометра (точність, доступність ціни та інше) існує один небезпечний недолік. Основний аргумент для ВООЗ, – це ртуть, що знаходиться в середині термометра. Якщо його розбити, ртуть потрапляє у навколишнє середовище і коли її швидко не зібрати, метал згубно діє на здоров’я людини.

 

Лікар загальної практики сімейної медицини п’ятої сімейної амбулаторії Кіровограда Надія Пархоменко теж за «списання» ртутних термометрів. Вона наводить випадки, коли ті розбиваються у дитячих садках чи медичних установах, де при цьому на небезпеку пнаражається багато людей.

 

– Сучасні термометри не містять ртуті, вони помітно дорожчі, проте не варто шкодувати грошей для здоров’я. Адже якщо ртуть потрапляє в організм людини через органи дихання, то осідає в легенях і залишається там на все життя. Крім того, метал всмоктується в клітини людського організму. Вивести ртуть практично неможливо, тож на фоні цього розвивається хронічна слабкість. На жаль, цей метал поступово уражає мозок і нирки, а також нервову, серцево-судинну і травну системи. Як наслідок – можуть виникати навіть онкозахворювання! Перші загальні симптоми отруєння ртуттю – головний біль, швидка втомлюваність і послаблена пам'ять. Іноді вони з’являються не одразу, а згодом, – пояснює Надія Пархоменко.

 

Не так оптимістично налаштована Ірина Анатоліївна з Устинівського району. Жінці – 68 років і користуватися електронними термометрами вона не готова.

 

– Все життя я користувалася звичайним термометром. Я до нього звикла. Було таке, що його розбивали діти, але паніки не було. Я не пам’ятаю, що робили в такому випадку… Може когось і викликали. А тепер  мені треба купити електронний. Я в тій електроніці нічого не розумію. І коштує він певно не дешево. З моєю пенсією тільки електронні й купувати, – знервовано відповідає співрозмовниця.

 

Протягом останніх двох років зі зверненнями допомогти зібрати ртуть від розбитих термометрів до рятувальників зверталося дев’ять жителів області. На перший погляд цифра не значна, однак варто пам’ятати, що навіть два грами ртуті (а рівно стільки міститься у термометрі) можуть спричинити чимало біди. Відтак, в обласному управлінні Державної служби України з надзвичайних ситуацій вкотре наголошують бути обережнішими з ртутними мірилами температури.

 

– Якщо ви розбили градусник, головне – правильно зібрати ртуть, – зазначає перший викладач-методист курсів удосконалення керівних кадрів навчально-методичного центру цивільного захисту та безпеки життєдіяльності області Микола Стець.

 

Прибираючи ртуть, підкреслює спеціаліст, насамперед слід захистити органи дихання, вдягнути гумові рукавички, і вже тоді приступити до самої процедури.

 

– Збирати ртуть потрібно у скляну банку з марганцевим розчином, а потім закрити її кришкою. Так ртуть не випаровуватиметься. Крупні кульки ртуті збирають спринцівкою, а дрібні – щіточкою на папір. У жодному разі не можна її збирати віником чи пилососом. Потім обов’язково треба провітрити приміщення. Підлогу, де витекла ртуть, а також підошву взуття, досить промити розчином марганцівки чи мильно-содовим розчином. Воду потрібно змивати у каналізацію, а не на подвір’я. Насамкінець ємкість з токсином необхідно передати на спеціалізоване підприємство для утилізації. Утім, якщо розумієте, що самотужки не впораєтеся – краще набрати «101» і рятувальники виїдуть на допомогу, – говорить викладач.

 

Зважаючи на небезпеку ртутних медичних приладів Всесвітня організація охорони здоров’я планує викорінити їх із ужитку до 2020 року. Медики кажуть, така ініціатива здійснюватиметься в кілька етапів. Фахівці також наголошують, що разом зі «списанням» термометрів слід поступово припиняти їхнє виробництво, здійснювати імпорт та експорт, а далі поступово запроваджувати альтернативні варіанти приладів.

e-max.it: your social media marketing partner