Рятуйтеся! Пацюки!
Маленькі сіренькі миші чи трохи більші пацюки на перший погляд здаються невинними істотами, проте насправді несуть неймовірну загрозу для здоров’я та життя людей. Вони є основними збудниками смертельного захворювання – лептоспірозу.
Згідно з інформацією відділення з особливо небезпечних інфекцій обласного лабораторного центру санепідслужби, за останні одинадцять років дане захворювання уразило близько трьох сотень жителів області, з них від хвороби померло майже п’ять десятків. Пік захворювання припав на 2002 і 2005 роки, коли через пацючий збудник на лікарняне ліжко злягло більше 50 людей упродовж року. Цьогоріч від лептоспірозу постраждало вже шість осіб, одна з них померла. Та схоже такі «побічні наслідки» небезпечної недуги нікого не лякають – проводити дератизаційні заходи відповідальні служби не поспішають, а в області взагалі відсутня комплексна програма боротьби з пацюками!
Я іду на війну
– Нам довго не давали спокою миші. Вони не лише бігали у квартирі на першому поверсі, а діставалися вище. Наприклад, у моєї знайомої були на третьому поверсі! Та після публікації статті у «КП» про наш проблемний будинок, що знаходиться на вулиці Повітрянофлотській, 67, корпус два у Кіровограді, наступного дня відповідні служби поклали отруту у підвалі, – розповідає Тетяна, мешканка цієї багатоповерхівки.
– Мій батько живе у будинку №44 на вулиці Десята лінія на селищі Гірничому, так там пацюків у підвалі не труїли уже давно. Вони не лише там бігають, а й спокійно почувають себе у квартирах. Можна почути як вони під підлогою шкребуться. Миші тут вже просто укорінилися, скільки отрути не розкидали у закутках квартири – їх не меншає. Уже закрадається підозра, що пацюки адаптувалися до неї, а тому ефекту – нуль, – бідкається жителька обласного центру Юлія Куницька-Ткаченко.
Схожих скарг та звернень в обласному центрі можна почути чимало. З ними люди звертаються і до санепідеміологів і на «гарячу лінію» голови облдержадміністрації. До перших – останнім часом їх найбільше надійшло від жителів проспекту Університетський, 29 (ЖЕК №10), вулиці Єгорова, 26 (ЖЕК №12), вулиці Попова, 26 (ЖЕК №10).
– Багато скарг можна почути, що гризуни потрапляють у житлові квартири, в каналізаційну систему туалетів, – розповідає заступник начальника Кіровоградського міжрайонного управління Головного управління Держсансепідслужби Віктор Заброда. – На жаль, не всі житлово-комунальні господарства проводять регулярну обробку. У будинках, що відмовилися від послуг КРЕПів чи ЖЕКів, узагалі не роблять в цьому напрямку нічого.
Та незважаючи на скарги людей, у Кіровоградському обласному комунальному медично-виробничому підприємстві профілактичної дезінфекції «Ратус» «КП» запевнили, що з ними всі ЖЕКи і КРЕПи уклали угоди, відповідно до яких співробітники «Ратуса» щомісяця розкладають отруту в багатоповерхівках.
Утім, невтішна картина щодо боротьби з гризунами вимальовується не лише у житлових приміщеннях.
– Із понад півтисячі харчових об’єктів, де є миші, бореться з гризунами всього на всього половина. Інші безвідповідально підходять до цієї проблеми, хоча їм відомо, наскільки небезпечним може бути сусідство із мишами, – констатують санепідеміологи.
Доказом недбалості є і дані уже згаданого «Ратуса». Підприємство демонструє, що угоди про співпрацю з ними уклали лише 62% від усіх об’єктів у Кіровограді. Серед решти 38% – школи, медзаклади, харчові підприємства…
Спеціалісти кажуть, за останні десять років в обласному центрі на проблему гризунів зверталося украй мало уваги. І хоча санепідеміологи постійно наголошують на такій необхідності, відповідь влади одна: коштів не вистачає.
Восени гризуни шукають тепла і їжі
З приходом осені та настанням холодів настає і небезпечний період, коли у пошуках тепла та їжі гризуни ховаються у приміщення. Мишиними притулками часто стають домашні помешкання, зерносховища, підприємства, словом місця, в яких можна перезимувати. Проте слід, який пацюки залишають після себе, вкрай небезпечний.
– Вони переносять сказ, лептоспіроз, дизентерію, псевдотуберкульоз, хоріоменінгіт, туляремію, які дуже небезпечні, – говорить Віктор Заброда. – Крім цього, у пацюків, що живуть у домашніх умовах існує два види сальмонели, які відповідно є причиною харчових отруєнь в людини, а потрапляють вони в організм, коли людина вживає продукти, що забруднені виділеннями гризунів.
Фахівець особливо наголошує на небезпечній і найбільш поширеній хворобі, збудником якої є миші, – лептоспірозі. Це інфекційне захворювання, яке викликається мікроорганізмами лептоспірами. Ним можна заразитися, якщо, наприклад, з’їсти продукти, які до цього скуштували пацюки, залишивши там свої виділення зі збудником.
Хворі плутають лептоспіроз із грипом
На жаль, досить часто хворі плутають лептоспіроз із застудними захворюваннями, адже симптоми на початковій стадії протікають в обох випадках абсолютно однаково. Серед найбільш виражених – підвищена температура тіла до сорока градусів. Самолікування та пізнє звернення до лікувального закладу приводить до виникнення тяжких ускладнень і навіть до летальних наслідків.
– Дуже важливо вчасно провести лабораторний аналіз, який підтвердить чи спростує підозру лікаря. Якщо діагноз таки лептоспіроз, необхідно терміново розпочати лікування. Якщо цього не зробити, хвороба почне вражати печінку, нирки, судинну систему, а потім призведе до летальних наслідків, – пояснює Віктор Заброда.
Як захиститись від гризунів?
Аби уберегтися від лептоспірозу, потрібно знешкодити головне джерело, а саме – гризунів. І якщо в цьому напрямку не так активно, як би того хотілося, працюють деякі комунальники чи керівники підприємств, люди самі закочують рукава і вступають у боротьбу з небажаними квартирантами.
– Отруту від гризунів бажано купувати у спеціалізованих магазинах, котрі мають сертифікати якості на приманки для мишей. Отрута, яка реалізується на ринках стихійно, не проходить відповідний контроль. У продавців обов’язково треба вимагати супровідні документи, щоб знати, як покласти приманку правильно і не завдати шкоди ні собі, ні рідним, – застерігає Віктор Заброда.
Цієї думки дотримується і лікар-дезінфекціоніст КП «Ратус» Леонід Напрасніков. Він також не радить купувати препарати на ринках. Каже, там часто зустрічаються підробки.
– У нас у лабораторії щоранку виготовляється свіжа отрутна приманка. Вона ефективна і її можна поширювати, а от те, що продається на ринку, я не можу рекомендувати, – говорить фахівець.
Однак війна з мишами самотужки не завжди спроможна дати очікуваних результатів. Це визнають спеціалісти і вкотре наголошують: дератизація має бути комплексною і за це повинна відповідати міська влада. Чим довше питання фінансування вирішуватиметься, тим більшого приплоду гризунів слід чекати.