Рак молочної залози: п’ять міфів, яким не треба вірити

,

467Для більшості жінок не існує хвороби, страшнішої за рак грудей. Лікарі-мамологи хоч і поділяють побоювання своїх пацієнток, констатуючи, що за останні два десятки років така онкологія вийшла на перше місце серед злоякісних пухлин, та все ж зауважують: завчасно панікувати не варто, але обстежитися потрібно. Про міфи та реальність розповідає лікар-мамолог обласного онкодиспансеру Дмитро Караськов.

 

Міф №1. Я ще молода, в мене нічого не може бути

Так заспокоюють себе чимало жінок, однак тут же піддають себе і своє життя ризику. Адже останнім часом рак молочних залоз помолодшав. Якщо раніше цей діагноз ставили жінкам старшого віку (від 45 років), то зараз таку онкологію нерідко виявляють і в 30-35-років.

– Викликати небезпечний процес може багато чого: сильний стрес, травма грудей, гінекологічні проблеми (такі, як міома матки і ендометріоз). Велике значення у розвитку пухлин молочної залози (в тому числі і доброякісних) має спадковість. Якщо рак був, наприклад, у мами, тітки, бабусі або ж інших родичок по материнській лінії, то жінка – у групі ризику. А вже про такий серйозний стрес для жіночого організму, як аборт, взагалі говорити не варто. Така різка гормональна перебудова може стати досить потужним поштовхом для утворення в молочній залозі вузлів і кіст, – пояснює фахівець.

 

Міф №2. У мене нічого не болить. Навіщо мені йти до лікаря?

За словами лікарів, на початковому етапі рак і насправді часто має безсимптомний перебіг. І хоч на онкологію припадає лише 5% всіх звернень в мамологічні центри, розслаблятися не варто. За «сприятливих» умов будь-яке доброякісне захворювання молочних залоз може перетворитися на рак. Саме тому медики закликають жінок бути уважнішими до себе.

– Помітили будь-яку аномалію, не ховайте голову в пісок, – швидше до лікаря! Самообстеження найкраще проводити раз на місяць, на 5-12 день від початку менструального циклу. Що повинно насторожувати? Ущільнення будь-якої локалізації, форми і розмірів, втягнення шкіри або соска (такі зміни може викликати формування пухлини), виділення з молочної залози (особливо кров’янисті, бурі і бурштинові). А ось больові відчуття (самостійні або при доторканні до грудей), пов’язані з менструальним циклом, найчастіше свідчать про мастопатію, – говорить Дмитро Караськов.

 

Міф №3. Виявити рак грудей вчасно неможливо

Завдяки сучасним методикам обстеження, пухлину сьогодні можна помітити навіть, якщо вона буде триміліметрового розміру. І чим швидше буде встановлена істина, тим краще: рак виліковний лише на ранніх стадіях. Кращий спосіб розвіяти сумніви – провести мамографію – спеціальне універсальне рентгенівське дослідження молочної залози. Велике значення в діагностиці проблем молочних залоз має також ультразвукове дослідження.

– Жінкам за 45 потрібно ставитися до себе особливо прискіпливо. Починаючи з 40-45 років, ризик захворіти на рак грудей з кожним роком зростає в десятки разів! У США, Скандинавії, Голландії та інших західних країнах вже давно існують спеціальні програми масового обстеження, згідно з якими раз на рік кожна жінка, що досягла зрілого віку, в обов’язковому порядку відвідує мамолога. Нещодавно така програма стала запроваджуватися і у нас. От тільки охопити нею якомога більшу кількість жінок вітчизняним лікарям поки складно і причина цього не відсутність технологій, а традиційне «авось пронесе» у жінок. Заважає і страх, причому абсолютно невиправданий страх, який стримує багатьох жінок прийти на прийом, – констатує лікар-мамолог.

 

Міф №4. Навіщо зайвий раз опромінюватися? Рентген – це шкідливо

Мамографія – одне із найбільш низькодозних рентгенівських досліджень. Відповідно до світових даних, використання мамографії зменшило смертність від раку молочної залози на 25%, а виявлення злоякісних утворень на ранній стадії збільшилось до 80%.

 

Міф №5. Рак – це невиліковно. Навіщо страждати? Краще не знати

– Жінки, які так вважають, грають у хованки з долею. Вони просто бояться відповідальності. Звичайно, лікування онкологічних захворювань вимагає великих сил, зібраності. Але це того варте. Адже рак молочної залози добре лікується. За однієї умови: якщо він вчасно виявлений, – наголошує Дмитро Караськов.

e-max.it: your social media marketing partner