Спалювання листя провокує рак!

,

380Спалювання опалого листя – звична справа для господарів обійсть восени. Та за цим, здавалося б, безневинним заняттям, насправді чимало шкоди. І людям, і природі. Алергіки вже скаржаться на задуху від диму, а екологи на збідніння грунту.

 

30-річна кіровоградка Олена, повертаючись увечері з роботи додому, задихається від диму, котрий йде від підпалених звалищ опалого листя. Каже, вдихнувши такого повітря, у неї відразу починається кашель, дере в горлі і ускладнюється дихання. Так на жінку, як і на сотні жителів міста, схильних до алергії, щоосені впливають наслідки листяних ватр.


Та медики зазначають, що кашель і важке дихання – далеко не повний перелік наслідків впливів таких вогнищ на людину. З’ясувалося, що при згоранні однієї тонни рослинних залишків у повітря вивільняється трохи менше десяти кілограмів мікрочастинок диму. До їхнього складу входять пил, окиси азоту, чадний газ, важкі метали і низка канцерогенних сполук. У тліючому листі виділяється й бензопрен, що здатен викликати у людини ракові захворювання. Окрім того, з димом у повітря вивільняються діоксини – одні з найотруйніших речовин.


– При згоранні листя виділяє шкідливі речовини, які особливо сильно впливають на здоров’я дітей, людей похилого віку та тих, хто страждає на захворювання органів дихання. Особливо погано хворим на бронхіт, бронхіальну астму, риніт чи тонзиліт, – пояснює лікар загальної практики сімейної медицини 5-ї сімейної амбулаторії Надія Пархоменко.


Додаткова проблема полягає ще в тому, що з листям, як правило, горить і безліч різноманітного сміття. При згоранні, наприклад, поліетиленового пакету, в повітря вивільня-ється сім десятків різноманітних хімічних сполук, більшість з яких отруйні для людини. Саме вони, за словами медика, і стають причиною першіння в горлі та кашлю.


Не меншої шкоди спалювання листя завдає навколишньому середовищу. Окрім прямої загрози людському здоров’ю, ватри з листя і сухої трави призводять до руйнування грунтового покрову, адже вигорають безпосередньо рослинні залишки. Гинуть і грунтоутворюючі мікроорганізми від отриманих при горінні важких металів.


– У сухому листі згорають корисні комахи, які зимують у грунті, такі як сонечка. Їх здобич – попелиці, лишаються зимувати на стадії яйця на гілках. Виходить, що спалюючи листя восени, ми створюємо умови для розвитку попелиць навесні, – зауважує кіровоградський еколог Віталій Приходько.


Спеціаліст розповідає, що за нормальних умов, коли листя перегниває, необхідні для розвитку рослин речовини повертаються у грунт. При згоранні ж утворюється зола, яка насправді є надзвичайно шкідливим добривом. Таким чином, спалювання листя щороку призводить до все більшого збіднішання грунту.


– На природних ділянках і газонах вогонь знищує насіння і коріння трав’янистих рослин, пошкоджує нижні частини дерев та кущів і верхні частини їхнього коріння. А при спалюванні стерні на фермерських полях виникає загроза перекидання вогню на природні ділянки, що веде, в свою чергу, до знищення диких рослин, – продовжує Віталій Приходько і додає, що руйнування природної листяної підстилки призводить до збільшення в два-чотири рази промерзання грунту.


Еколог радить прикопувати листя, яке згодом буде розпушувати ґрунт. Каже, листя та усі трав’яні відходи – це продукт, який швидко розкладається в землі і стає дуже корисним добривом для грядок.


– Із незаконним спалюванням осіннього листя бореться і санстанція, і екологія, і ми, спецінспекція. Усі борються. Зараз дощі припиняться, і я посилатиму своїх інспекторів на чергування. Таким чином, будемо виявляти порушників й допомагати комунальникам, – каже начальник спецінспекції Кіровоградського міськвиконкому Віктор Іванов.


Чиновник зазначає, що інспектори працюватимуть навіть у вихідні. Адже, саме у такі дні, як правило, трапляється найбільша кількість порушників, бо люди сподіваються, що їх ніхто не спіймає.


Та минулого року в осінній сезон спецінспекція оштрафувала більше двох сотень порушників. Цьогоріч уже попали під важку руку перевіряючих поки кілька кіровоградців. Їх упіймали на гарячому.


До речі, Віктор Іванов попереджає, що незаконне спалювання листя обходиться у підсумку дуже недешево: для фізичних осіб штраф від 340 до 1360 гривень, а для юри-дичних – від 850 до 1700 гривень.


Якщо ви стали свідками спалювання листя, кіровоградська спецінспекція закликає повідомляти за телефоном 55-34-17. Там навіть готові приймати анонімні скарги!

e-max.it: your social media marketing partner