Інфаркти та інсульти. Врятувати однією ін’єкцією

,

348Врятувати хворого на інсульт чи інфаркт однією ін’єкцією – можливо. На цьому наголошують медики, закликаючи своїх колег активніше впроваджувати в життя тромболітичну терапію. Фахівці впевнені – така терапія здатна врятувати життя. А з огляду на те, що кількість інсультів та інфарктів в області щорічно зростає, кажуть зважити на відносно новий для держави методі лікування.

 

Директор Департаменту реформ та розвитку медичної допомоги Міністерства охорони здоров’я України Микола Хобзей нещодавно наголосив, що в Україні захворюваність на інсульт і смертність від нього стоять на одному з перших місць. Лише торік, за статистикою МОЗу, зафіксовано близько 120 тисяч інсультів. Така цифра вражає!


Порівняно з іншими країнами, які раніше почали застосовувати метод тромболізису, наша держава суттєво відстає. В Україні така терапія почала запроваджуватися лише десять років тому. Необхідні препарати, які включені в тромболітичну терапію, треба застосовувати протягом перших годин діагностування хвороби і лише тоді будуть позитивні результати.


– На жаль, лікування інсульту тромболітичними препаратами поки що знаходиться на початковій стадії – це залежить від багатьох чинників, в тому числі і від оперативності медиків та належного обладнання, – говорить лікар-невропатолог Кіровоградської центральної районної лікарні Ірина Дуніна і додає, що спочатку важливо встановити вид інсульту, адже лише при ішемічному дозволяється вводити дані препарати, а для цього необхідно хворому зробити нейровізуалізацію, яка, власне, і підтвердить діагноз.


Однак у більшості районних лікарень для цього немає необхідного обладнання... Це обстеження займатиме тривалий час, а спеціальний укол можна вводити лише протягом трьох годин.


У Кіровоградській районній лікарні тромболітичний метод лікування інсультів взагалі не застосувався, чого не скажеш про лікування інфарктів.


– Раніше вважалося, що людина, в якої стався інфаркт приречена, адже після нього настають непоправні наслідки, може відібрати мову, спаралізувати бік і таке ін-ше, – пояснює завідуюча терапевтичним відділенням Кіровоградської центральної районної лікарні Світлана Воробйова. – Тому дуже важливо протягом перших шести годин з моменту, коли встановлено даний діагноз, вводити тромболітичний препарат. На жаль, багато людей недбало ставляться до свого здоров’я. Раптовий і різкий головний біль, заніміння чи параліч обличчя або іншої частини тіла, різке погіршення зору, запаморочення і т.д. – це симптоми, якими не слід нехтувати, а потрібно негайно звертатися за допомогою до лікаря. Вони і є початком розвитку таких серйозних хвороб, тому дуже важливо одразу надати допомогу, щоб потім не було летальних наслідків. Коли у людини утворюється тромбоз – це призводить до припинення кровотоку та розвитку некрозу серцевого м’яза, а метод, про який іде мова, відновить нор-мальний кровотік, та не дозволить відмерти клітинам.


Хоча існують і деякі протипоказання для введення тромболітичних препаратів, зауважують фахівці. Серед них – літній вік (понад 80 років), мала вага тіла, перенесене раніше церебросудинне захворювання або гіпертензія та інші.


Світлана Воробйова говорить, що вводять тромболітичні препарати безпосередньо у лікарні, одразу після того як доставляють хворого. Проте цю процедуру дозволяється робити і лікарю та кардіологу, які виїжджають на «швидкій». Особливо це стосується сільської місцевості, коли витрачається неабиякий час на дорогу, а кожна хвилина в такому випадку на вагу золота.


За статистичними даними, протягом минулого року лише в Кіровоградському районі зафіксовано 46 інфарктів, із них 16 випадків якраз такі, що потребували введення тромболітичного препарату, проте до районної лікарні доставлено лише шість осіб. З них рятівну ін’єкцію вдалося ввести лише чотирьом – інші звернулися запізно…


Цьогоріч у Кіровоградській ЦРЛ зафіксовано один випадок застосування методу тромболізису при лікуванні інфаркту. Це при тому, що «розривів серця» було 26.


– На жаль, люди самі себе гублять і вчасно не звертаються за допомогою, а перевагою даного методу, наголошую ще раз, – є вчасне діагностування та початок лікування, – зазначає Світлана Воробйова.


– Інфаркт мене спіткав у дорозі, коли я їхав за кермом, – пригадує 63-річний житель села Оситняжка Кіровоградського району Олександр Єлісаветський. – Добре, що вчасно допомогла бригада медиків і мене забрали в лікарню. Коли стало краще, то лікарі сказали, що ввели тромболітичний препарат, після якого, власне, і не сталося жахливих наслідків... Відтоді минуло три роки. Я почуваю себе добре!


Сьогодні тромболітичні препарати для лікарень закуповуються за державні кошти. Раніше говорить Світлана Воробйова, такі ліки закуповувалися із районного бюджету.


Самі ж лікарі – тільки за проведення тромболітичної терапії. Головним аргументом у такій методиці лікування є можливість рятувати людські життя.


Основними факторами виникнення інфарктів та інсультів медики називають підвищений артеріальний тиск, зловживання алкоголем та тютюнопалінням, підвищений рівень холестерину в крові, постійні стреси, ожиріння, атеросклероз, низька фізична активність та інші. Саме тому, аби вберегти людей від потрапляння на лікарняне ліжко і аби уникнути «судинної катастрофи», лікарі перш за все закликають до здорового способу життя та, якщо вже є «грішок» – час від часу проходити медогляди.


За останніми даними департаменту охорони здоров’я облдержадміністрації, у 2011 році «розрив серця» перенесли 1468 осіб, інсультів – 2498. Торік ситуація трохи погіршилася: медики боролися із 1489 інфарктами та 2777 інсультами.

e-max.it: your social media marketing partner