Пуповинна кров. Страховка на все життя?

,

304Нині ледь не щодня доводиться бачити та чути оголошення, в яких батьки благають допомогти зберегти життя важкохворій дитині. Просять гроші. Але й вони нерідко не здатні на диво, бо потрібен донор. Його доводиться чекати роками, а для пацієнта кожен день – на вагу золота... Наукою доведено, що малюк народжується з додатковим імунітетом на випадок хвороби. Він закладений у невеликій кількості крові, яка залишається у судинах плаценти після перерізання пуповини. Ця кров, кажуть медики, – джерело безцінних стовбурових клітин. Якщо їх ввести в організм – можна відновити інші види клітин, з котрих складається кров, імунна та нервова системи, серце та інші органи. Саме тому фахівці багатьох країн світу радять батькам зберігати її.

 

Уперше таку процедуру провели у Франції ще у 1988 році, коли стовбурові клітини ввели смертельно хворій дитині. Міжнародний банк «Cord blood» у 2010 році повідомив про 20 тисяч трансплантацій стовбурових клітин пуповинної крові пацієнтам з різними хворобами. Метод збирання пуповинної крові швидко поширився в усьому світі. Не так давно його почали практику-вати в Україні. Проте збирати пуповину кров наважується не кожна сім’я, а дехто взагалі не знає, що це можливо. У чому причина і, взагалі, чи доступна така процедура жінкам Кіровоградщи-ни, – про це мова далі.

 

Шанс на порятунок
– У пуповинній крові знаходиться більше шести десятків видів біологічно активних речовин і дуже багато стовбурових клітин різних видів, які використовуються при лікуванні понад семидесяти смертельних хвороб, у тому числі спадкових. Стовбурові клітини застосовують при лікуванні онкології, СНІДу, цукровому діабеті, лейкозах, анатомічних аномаліях, хворобах серця, ендокринної системи, імунодефіциті та інших патологіях, – пояснює завідуюча гінекологічно-акушерським відділенням Кіровоградської центральної районної лікарні Валентина Стіхарна. – За допомогою клітин пуповинної крові можна уникнути наслідків після таких тяжких хвороб, як інсульт та інфаркт. Також реально подолати захворювання суглобів (ревматоїдні артрити та артози), прискорити загоєння опіків тяжких ступенів, переломів та відновити хрящові тканини.
Досі вважалося, що найоптимальнішим джерелом стовбурових клітин є кістковий мозок. Однак його донорський зразок коштує близько 40 тисяч євро. І лише 30 років тому вчені зрозуміли, що такі ж кровотворні клітини, причому у більшій кількості та кращої якості, містить пуповинна кров. Раніше ж її викидали разом із медичними відходами!


Як відбувається процес збору крові?
Чимало жінок думають, що процес збору пуповинної крові болісний, що є ймовірність втратити дитину, говорять фахівці. Насправді, це міф. Заздалегідь кров вагітної обстежується для виявлення небезпечних вірусів. За словами заступника головного лікаря з медичної частини кіровоградського пологового будинку №1 Тамари Грач, процес збору крові відбувається безболісно і триває менше десяти хвилин. Цю процедуру здійснює акушер. Далі він передає її кур’єру банку, де зберігатиметься кров. Таких установ в Україні лише три: Київський інститут клітинної терапії, «Гемафонд» та Харківський інститут кріобіології та кріомедицини.
Про бажання зібрати пуповинну кров жінка повинна попередити лікаря заздалегідь, адже для цього слід домовитися про зустріч із представником банку та укласти договір. Після цього предста-вник банку передає жінці кріоконтейнер, з яким вона йде у пологовий будинок.

 

Ціна життя
Пуповинна кров, як страховка на все життя. Проте не всі готові її оплатити. Наприклад, в Інституті клітинної терапії Першого кріобанку стовбурових клітин пуповинної крові вартість такої послуги – майже шість тисяч гривень. Перший внесок – півтори тисячі. У цю суму входить доставка крові, лабораторне обстеження та інше. Якщо все відбувається позитивно і немає жодних інфекційних захворювань, тоді сплачується решта суми. Утім банк може піти на зустріч може запропонувати про поступову виплату, або отримати знижку. Це все обумовлюється угодою. Щорічно за збереження крові потрібно сплатити приблизно 150 доларів. Проте якщо цю суму порівнювати із життям дитини, останнє набагато важливіше.
– Звичайно ж, збір пуповинної крові не всім сім’ям по кишені, але це шанс застерегти від хвороб свою дитину, – розповідає завідуюча гінекологічно-акушерським відділенням Кіровоградської центральної районної лікарні Валентина Стіхарна. – От коли в мене народиться онук, я обов’язково зберу пуповинну кров, бо хто знає, що нас чекає в майбутньому.

 

Вітчизняні реалії
І хоча в багатьох країнах світу збір пуповинної крові вважається обов’язковою процедурою, в Україні рішення сім’ї приймають самостійно. Така тенденція склалася через те, що, напри-клад, у США, Португалії, Польщі, Мексиці, Хорватії кошти на ланкування пуповинної крові виділяє держава, у нас же – такої підтримки поки що не існує. Зате Україна зробила значний поступ у лікуванні тяжкохворих стовбуровими клітинами. Якщо раніше подібні операції проводилися на рівні експериментів, то відтепер – це все узаконено. Нині вітчизняні медики офіцій-но лікують стовбурними клітинами панкреонекроз, хронічну ішемію кінцівок, травми і опіки. А нещодавно вчені з Науково-практичного центру дитячої кардіології та кардіохірургії МОЗ України – перші у світі(!)розробили та застосували унікальну методику використання пуповинної крові під час операцій на серці.

 

Кіровоградські можливості
Впродовж останніх п’яти років процедура збору і зберігання пуповинної крові стала доступною як у Кіровограді, так і в райцентрах. В області діє офіційний представник Першого кріобанку стовбурових клітин пуповинної крові.
Багато хто, з опитаних нами молодих матусь зізналися, що почули про таку можливість вперше. Кажуть, їм таку послугу не пропонували.
Кіровоградка Оля Гаврилова говорить, що вперше про сучасний метод дізналася в одному із медичних закладів Києва. Але на той момент вона відмовилася – не було необхідної суми. Щоправда, жінка зізнається, що до процедури поставилася з осторогою.
Самі медики визнають: про можливість збереження пуповинної крові інформувати потрібно, хоча це роблять не завжди.
Завідуюча гінекологічно-акушерським відділенням Кіровоградської ЦРЛ Валентина Стіхарна розповідає, що з 2010 по 2012 роки в районній лікарні на зберігання пуповин-ної крові погодилися лише три жінки, та й ті – жительки Кіровограда.
– Якщо говорити про сільських жінок, то вони відмовляються через відсутність грошей, – пояснює фахівець.
Невтішна картина вимальовується і в самому обласному центрі. Заступник головного лікаря з медичної частини кіровоградського пологового будинку №1 Тамара Грач констатує: у пологовому відділенні в середньому протягом року таку процедуру проходять лише 4-5 жінок. Медики кажуть, цей показник надзвичайно низький, а тому закликають не говорити одразу «ні, це нам не по кишені», а подумати про майбутнє. Адже якщо дивитися на життя реально, коли онкологія й інші важкі хвороби все частіше відбирають людські життя, а особливо дитячі, краще все ж перестрахуватися.

e-max.it: your social media marketing partner