«Батько» Наталки Полтавки: Театральну площу можна зробити цікавим туристичним об’єктом

Григорій Савченко: Я вважаю, треба не просто встановити камери і повернути на місце Наталку Полтавку, а взагалі серйозно підійти до теми благоустрою Театральної площі, яка має незавершений вигляд, – пояснює Григорій Савченко. – У першу чергу необхідно розробити проект із благоустрою, і не для галочки, а щоб площа дійсно стала найкрасивішою у місті. Ідей і пропозицій насправді дуже багато. На мою думку, Наталка Полтавка має там стояти не одна, а з іншими героями творів того ж Кропивницького, Тобілевича й інших письменників. Цікаво було б зробити персонажів зі «Сватання на Гончарівці», наприклад. Усі ці фігури виконати за стилем і якістю, як раніше виготовлялися фарфорові статуетки, деякі місця зробити у кольорі, з драпіруванням. Згадайте, як «пожвавився» пам’ятник Наталці Полтавці, коли хтось надів їй на голову вінок із жовтого осіннього листя! Якби зробити низку скульптур в одному стилі і розмістити їх по території, було б неймовірно гарно. Площа стала б цікавою і вабила б як кіровоградців, так і туристів. Крім того, було б чудово розмістити на Театральній площі фонтан.
«КП» Там, де зараз клумба?
Григорій Савченко: Так! Там міг би бути музичний фонтан зі світловим ефектом та скульптурними композиціями на тему наших вересневих самоцвітів. Там навіть уже підведена вода, оскільки така задумка була з самого початку. А ось на порожньому місці, ближче до казарми, можна встановити бронзовий пам’ятник корифеям театру – класичну монументальну скульптуру. Було б добре залучити до його створення відомого в Україні скульптора Володимира Щура. Низка його робіт у столиці дуже полюбилася киянам і гостям. Цей скульптор став класиком за життя. Якби він виконав корифеїв – це була б велика честь і гордість для нашого міста.
«КП» Як гадаєте, що ще варто змінити на Театральній площі?
Григорій Савченко: На мою думку, пам’ятник Кропивницькому розміщений невдало – від театру він відвернутий, словом, стоїть не на місці. Також було б доречно прибрати з театральної території пам’ятник солдатам, який давно встановили там на місці поховань. Сьогодні могил уже немає, тому пам’ятник вільно можна перенести в інше місце і зробити на цій території суто парк відпочинку – тематичний, із цікавими монументами, доріжками, фонтанами.
«КП» Але, зважаючи на досвід із Наталкою Полтавкою, без нагляду залишати таку красу не можна…
Григорій Савченко: Це безумовно! Однозначно необхідні камери спостереження і охорона об’єктів. Потрібно обов’язково визначити відповідальних осіб, інакше з менталітетом наших людей не можна. Наталку Полтавку, наприклад, вандали вирішили покалічити не випадково. Монумент цілеспрямовано довбали, причому не п’ять хвилин, а не менше, ніж півгодини. Пам’ятник не зруйнували до кінця лише завдячуючи тому, що він виготовлений із міцного матеріалу – поліефірної смоли з наповненням мармурової крихти. До слова, цим матеріалом американці покривають корпуси авіаносців… Та, безумовно, розбити можна все. Але, якщо б Наталка Полтавка була виготовлена із бронзи, пам’ятник розтрощили б одразу.
Я пам’ятаю, коли в Кіровограді встановили пам’ятник Ангелу-охоронцю, буквально за кілька днів охорона через камери спостереження помітила, як хтось підозрілий підійшов до монумента. Підійшовши, вони побачили, що чоловік прийшов із молотком і зубилом цілеспрямовано зрубувати бронзові деталі! Так що у нас без охорони об’єктів ніяк не можна…