Школи змушує закривати демографічна криза

,

171

Демографи беруться за голови – країна вимирає. Якщо житимемо так і надалі – вже до 2050 року чисельність населення держави може скоротитися до 36 мільйонів. Про це говорять і вітчизняні науковці, і закордонні. Щоправда, прогнози останніх щодо демографічного потенціалу України куди гірші, ніж національні. В ООН узагалі припускають, що чисельність українців скоротиться до 33 мільйонів.

 

Кіровоградщина у цьому глобальному процесі не виняток. Останні статистичні дані показали: нас уже менше мільйона. Фахівці констатують ситуація ще не критична, але задуматися варто. Тим більше, що наслідки демографічної кризи нині відчуваються всюди. Один такий – скорочення кількості учнів, а відтак – реорганізація, оптимізація чи банальне закриття шкіл.


Наприклад, у Долинському районі таких навчальних закладів аж 12. А це - половина в районі. Через «некомплект» в окремих населених пунктах дітей переводять на індивідуальне навчання. Утім і батьки, і педагоги розуміють: така форма не в змозі надати якісну освіту і забезпечити дітям можливість виховуватися у колективі.


За словами директора обласного департаменту освіти і науки Ельзи Лещенко, єдиний вихід з цієї ситуації – створення системи освітніх округів.


- Невід’ємною частиною цього процесу є оптимізація мережі закладів освіти. Головна умова її здійснення – згода територіальних громад. Через її відсутність більшість заходів, передбачених обласною програмою «Освітній округ 2011-2015», зокрема, у Долинському районі, на жаль, не реалізовані, - констатує Ельза Лещенко.


Три школи згаданого району мали призупинити свою роботу ще торік. Таку ж кількість планують закрити до кращих часів в період 2013-2014 років.


Однак, процес оптимізації розуміють не всі. У вчителів, що очевидно, існує своя причина – страх втратити робочі місця, батьки ж переживають за кінцевий результат – якість знань. Винятком можна назвати Лаврівську школу. Там батьки п’яти учнів, де на 10 школярів припадає сім (!) педагогів, вже написали заяви, аби перевести дітей до іншої, в сусідньому селі Новогригорівка, школи. Розуміють, там буде краще.


- Швидше за все Лаврівська ЗОШ все-таки призупинить свою роботу. Але це не означає, що вона буде ліквідована. У разі поліпшення демографічної ситуації у цьому селі, навчальний заклад відновлять, - пояснює Ельза Лещенко і додає, що якою б не склалася в підсумку ситуація з Лаврівською школою, її учням та педагогам буде забезпечено дотримання всіх їхніх прав та інтересів, як того вимагає законодавство і Президент України.


Долинський район не єдиний, де існують схожі проблеми. Але і влада, і освітяни, і самі жителі невеликих населених пунктів все ж сподіваються, що ситуація вирівняється і сільські школи знову будуть наповнені учнями.
Солідарні в цьому і демографи. Говорять, за останні роки депопуляція повільно скорочується. Вселяє віру і той факт, що упродовж останніх п’яти років спостерігається тенденція до збільшення тривалості життя та й українські жінки стали народжувати більше дітей. Тож, надія є.


А поки останні дослідження показали, що станом на травень 2013 року українців налічувалося 45,495 мільйона.

e-max.it: your social media marketing partner