Кіровоградські виші оголосили війну конкурентам

,

217

Керівництво кіровоградських вишів забило тривогу – філії «чужих» вищих навчальних закладів ростуть у місті, як гриби після дощу, а дублюючих спеціальностей з кожним роком з’являється все більше. Через це, на думку педагогів, і набір абітурієнтів неповноцінний, і якість освіти студентів низька. Відомі освітяни в голос заявляють: «Такі структурні підрозділи вишів дискредитують ідею вищої освіти!», а тому збираються взяти критичну ситуацію під контроль.

 

Свої обурення і конструктивні пропозиції представники кіровоградських вищих навчальних закладів озвучили під час круглого столу під головуванням заступника голови ОДА Галини Пастух. Наукова спільнота запропонувала створити громадську раду, яка б визначала долю тих ВНЗ, які планують зайти до нашого регіону, – доцільно їм тут відкривати нові філії чи не варто.
- Давайте не будемо дозволяти відкриватися різним підрозділам інших навчальних закладів на Кіровоградщині. Тому що область не безмежна. Сьогодні у нас десять (!) філій, які не мають матеріально-технічної бази, які використовують наших викладачів і виступають від імені головної контори. Ці структурні підрозділи створювалися упродовж останніх 15 років. Фактично кожен рік відкривався новий. Ніхто не контролював цей процес! У нас сьогодні тільки на одному майдані, площі Дружби народів, чотири навчальних заклади! Не дивно, що з Кіровограда глузують, називаючи його університетським містом, - обурюється ректор інституту «Педагогічна академія» Володимир Василенко.
Освітяни переконані, що саме через таке свавілля з дублюванням низки спеціальностей і виникла проблема недобору студентів. У результаті - повноцінних за кількістю груп немає ніде, бо молодь, як правило, йде навчатися до філій, де нижча вартість навчання.
- Ці структурні підрозділи «підкупають» цінами. І якщо в нас, у КНТУ, навчання коштує, наприклад, вісім тисяч гривень, то у них – удвічі менше. І тут уже йде мова про якість освіти, про підготовку. Як ми тоді хочемо розвивати науковий потенціал? Хіба доктор чи кандидат наук піде в такий заклад читати дисципліни? Звідси і низький рівень підготовки спеціалістів, - впевнений завідуючий кафедрою міжнародної економіки КНТУ Іван Миценко.
Окрім того, що наше місто надто гостинне для «чужих» навчальних закладів, біл-борди Кіровограда ще й агітують вступати до вишів Одеси, Харкова і Полтави. У цьому «неподобстві» кіровоградські освітяни звинувачують міську владу. Вона, на їхню думку, не повинна допускати такої агітації.
- Виходить, місто працює не на свої, а на чиїсь вузи. Ось біля КНТУ висить біл-борд, який запрошує на навчання до Одеського вишу: «Побачив, пішов, вступив!». Куди дивиться міська влада? – обурюється Іван Миценко. – Навіть у кіровоградських навчальних закладах роздають агітлистівки. Наприклад, в одній пишуть: «Шановні друзі! Усю необхідну інформацію щодо вступу до Полтавського інституту ви можете отримати у викладача, який працює у нашому коледжі». Хоч вдень, хоч вночі приходьте і ви вже зараховані!
– Це неподобство, коли по всьому місту йде така реклама, яка працює проти нас. Я теж бачив оголошення, що якась аерокосмічна академія набирає дітей на навчання. У них у обласному ЦДЮТ одна кімната. Цікаво, а диплом вони поштою надсилатимуть?! Такі структурні підрозділи дискредитують саму ідею вищої освіти. Виходить, не треба навчатися, не потрібно складати іспити, прийди тільки, напиши заяву і ти вже зарахований! – додає ректор інституту «Педагогічна академія» Володимир Василенко.
Солідарна з керівництвом кіровоградських вишів і Галина Пастух. Говорить, розповсюдження подібних листівок та оголошень – явище ненормальне і йому має запобігати Департамент освіти і науки, молоді та спорту ОДА.
- Ми повинні це контролювати, бо за один рік можемо навипускати таких фахівців, які й таблиці множення не знають! – зауважує заступник очільника регіону.
То хто ж має відповідати за «плодовитість» чужих філій в області?
Керівництво департаменту науки і освіти, молоді та спорту скаржиться, що структурні підрозділи відкриваються без їхнього відома, тож дізнаються про новостворені виші в числі останніх.
- Мені дуже неприємно чути такі речі, коли галузеве управління, яке здійснює політику стосовно освіти і науки на території області, обурюється, що ВНЗ їм не повідомили про своє відкриття. Так це від вас залежить, це ваша робота, і гріш вам ціна у базарний день, якщо у вас ця система на рівні області не відпрацьована! – заявила заступник голови облдержадміністрації Галина Пастух. - Ви маєте чітко знати, хто планує зайти на територію області. І ваша рука не повинна ставити ніде жодного підпису, поки не буде проведений детальний аналіз. Відпрацюйте всі ці речі з міськими головами, з органами місцевого самоврядування. І якщо в області є тривожний сигнал, сідайте і терміново розбирайтесь. Бо я відчуваю, що при такій позиції у нас іще стільки ж філій з’явиться! Не дай Бог таке станеться, я вас попереджаю. Якщо й буде відкриття нового структурного підрозділу, то тільки з дозволу голови ОДА. А я йому особисто доповім, чи потрібна нам така філія, чи ні.
Тож аби убезпечити місцеві вищі навчальні заклади від нездорової конкуренції невдовзі в регіоні з’явиться спеціальна громадська рада. Над її положенням працюватимуть як представники інститутів та університетів, так і юристи. І як тільки документ буде готовий – на профільне міністерство піде звернення, в якому Кіровоград проситиме враховувати його інтереси під час надання ліцензій «вишам-окупантам». Принаймні, на це налаштована і влада регіону, і освітні заклади.

e-max.it: your social media marketing partner