За допомогою вакцини можна уникнути раку шийки матки

Вакцинація від раку шийки матки вже близько п’яти років доступна і на Кіровоградщині. Її впроваджують у кабінеті патології шийки матки обласного онкодиспансеру.
– Якщо раніше дану процедуру робили лише близько двадцяти жінок, нині ж щороку до нас приходить близько двохсот, але ми сподіваємось, що кількість бажаючих зробити щеплення з кожним роком збільшуватиметься, адже таким чином вдасться уникнути важкої хвороби, а значить – знизити її рівень загалом, – розповідає «КП» лікар онкогінеколог обласного онкодиспансеру Тетяна Бабкова.
Медик зазначає, що дана вакцина зареєстрована майже у 120 країнах світу і входить у державну програму у Європі. В Україні поки такого серйозного підходу до цієї проблеми немає. Але це в процесі, переконаний головний лікар обласного онкологiчного диспансеру Костянтин Яриніч.

Медики стверджують, що дана вакцина цілком безпечна.
– Безпечність вакцини доведена. Робити щеплення рекомендують із десяти років і до початку статевого життя. Є, звичайно ж, приклади, коли вакцинують дівчат 25-30 років, але найкращий її ефект до початку статевого життя, тобто до інфікування вірусом папіломи людини, який, власне, і викликає рак шийки матки, – каже Тетяна Бабкова.
Медик підкреслює, що вакцину вводять тричі за умови, коли дівчина здорова, у неї немає температури, пухлин, алергічних реакцій тощо. Щеплення відбувається у конкретний день, а потім – рівно за місяць і через півроку від першої дози. Єдине, що жiнцi необхiдно, самостiйно придбати в аптецi сам препарат, – пояснює онкогінеколог і додає, що вартість препарату цілком доступна.
Тетята Бабкова каже, побічних реакцій після введення вакцини практично немає, лише іноді може бути біль у місці ін’єкції і почервоніння.
– Інших побічних реакцій ми не спостерігали, серед тих, кому робили щеплення, – констатує медик.
Вакцина є гарантією уникнення небезпечної хвороби, хоча навіть після того, як її зробили, жінці не варто забувати кабінет гінеколога і вести безладний спосіб життя.
– Все робиться у комплексі – профілактичні огляди, здача цитологічних мазків, особиста гігієна, – наголошує Тетяна Бабкова.
У свою чергу головний онколог області Костянтин Яриніч зауважує «КП», що вакцинацію необхідно робити й хлопчикам.
– Зараз ми говоримо про те, що треба і хлопчикам робити щеплення, адже вони є носіями цієї інфекції. Вона, до речі, поширюється дуже швидко. Зараз практично 100% жінок її мають. Для того, щоб інфекція не переросла у хворобу, повинен бути імунітет. Ми не можемо вивчати імунний статус, натомість зупинити інфекцію можемо. Відтак, навіть якщо імунітет знизиться, ризику розвитку захворювання не буде, – підкреслює Костянтин Яриніч, додаючи, якщо зробити щеплення у 12 років, у 18 цього вірусу не буде. – Якщо він навіть потраплятиме від хлопця чи чоловіка, вірус буде ілюмінуватися, бо працюватиме вакцина, тобто він не матиме онкогенних властивостей.
Головлікар онкодиспансеру підкреслює, що щеплення проти раку шийки матки – це пріоритетне завдання, тому в його медзакладі працює кабінет патології шийки матки зі спеціально навченим лікарем.
– Це все відбувається у спеціальному кабінеті для вакцинації зі спеціальним моніторингом пацієнтів. До нас приходять зараз і мами, ми їм також робимо щеплення. Це має сенс! Людям треба про це постійно нагадувати, – підкреслює Костянтин Яриніч.

Медик звертає увагу на причини, які можуть підштовхнути до розвитку раку шийки матки. Серед них – початок раннього статевого життя, до шістнадцяти років.
– У такий період імунітет дівчини ще не достатньо зрілий, тому організм не в змозі захиститися. До груп ризику належать дівчата, які перенесли ранню вагітність або ранні пологи, ті, хто веде безладне статеве життя, часто змінюючи партнерів. Це приводить до інфікування як вірусом папіломи людини, так і хламідією, мікоплазмою та іншими інфекціями. Все це в комплексі провокує виникнення ерозії, кольпітів, мастопатії і різного роду передпухлинної патології, – зауважує лікар онколог-гінеколог.
Тетяна Бабкова радить жінкам уважно придивлятися до свого здоров’я і вчасно проходити медичні огляди.

Медик зауважує, що останнім часом рак шийки матки значно помолодшав. Причина – раннє статеве життя.
– Чому помолодшав рак? Тому що в 14-15 років дівчата починають жити статевим життям, часто змiнюють партнерiв, також рання вагітність та аборти, курiння та зловживання алкоголем. Аби уникнути проблем, ще раз наголошую, достатньо регулярно обстежуватися у гінеколога, не надто рано розпочинати статеве життя, не змінювати один за одним партнерів і дотримуватися гігієни, – радить спеціаліст.