Військовий облік для 17-річних. У ТЦК роз’яснили, чи стосується це мобілізації

, КП

17879В Україні усі юнаки, яким виповнилося 17 років, мають стати на військовий облік. Як розповів заступник начальника відділу призову сектору комплектування Кіровоградського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки майор Дмитро Сухий, ця процедура не стосується проведення організаційно-мобілізаційних заходів. Це роблять для того, щоб розуміти кількість юнаків, ступінь їхньої придатності до військової служби, освітній рівень тощо.
На тих, хто не стане на військовий облік призов­ників завчасно – до того, як виповниться 18 років, очікує адміністративна відповідальність – штраф у розмірі від 17 000 до 25 500 гривень.

Як 17-річному стати на військовий облік?


Для цього допризовнику потрібно особисто прибути до територіального центру комплектування та соціальної підтримки у вашому населеному пункті та подати необхідні документи. Їхній перелік мають повідомити посадові особи ТЦК та СП.


Майор Дмитро Сухий звернув увагу, що на роботу районних, міських комісій з питань взяття на військовий облік покладається ряд задач, основними з яких є:

  • організація і проведення медичного огляду допризовників, яких викликають на комісію, визначення їхньої придатності для військової служби;
  • виявлення і попередній відбір кандидатів для направлення до вступу на навчання у закладах фахової перед вищої військової освіти, вищих військових нав­чальних закладах або військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти;
  • прикріплення до закладів охорони здоров’я за місцем проживання громадян України, яких визнано під час взяття на військовий облік тимчасово непридатними до військової служби за станом здоров’я, та таких, що потребують обстеження або медичного нагляду;
  • направлення до відповідних правоохоронних органів матеріалів на громадян України, які ухиляються від взяття на військовий облік.

 

Втім, деяким юнакам не доведеться особисто прибувати до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, щоб стати на військовий облік.


– Згідно з постановою Кабміну №932 від 16.08.2024 «Про реалізацію експериментального проекту з автоматичної верифікації та перевірки відомостей про призовників, військовозобов’язаних та резервістів», дані громадян, які звертатимуться до міграційної служби, щоб оформити український чи закордонний паспорт «підтягнуться» до реєстру «Оберіг». Тобто, якщо допризовник втратив чи загубив паспорт і планує отримати новий, його поставлять на військовий облік призов­ників автоматично за допомогою інформації з демографічного реєстру, – пояснює майор Дмитро Сухий.


Він додає, призовники віком до 18 років, а також ті, які після 18 років не стали на військовий облік призов­ників, які мають інвалідність (або їхні представники), подають на розгляд ВЛК районного або міського ТЦК та СП документи, що підтверджують наявність захворювання.

Чи мають право юнаки 16 і 17 років виїжджати за кордон?


– До 18-річного віку громадянин може без проблем перетинати кордон зі стандартними документами та з військово-обліковим документом, – говорить Дмитро Сухий.

Чи повинні ставати на військовий облік призовників українські юнаки, які перебувають за кордоном?


Нововведення, внесені постановою Кабміну, стосуються тих юнаків, які звертаються за консульськими послугами за кордоном. Їх поставлять на військовий облік призовників шляхом внесення даних до електрон­них державних реєстрів, а районні, міські ТЦК та СП отримають дані майбутніх призовників через систему «Трембіта». Тому не доведеться поверта­тися до України, щоб прийти до територіального центру комплектування та соціальної підтримки.

Чи передбачена відповідальність у випадку, якщо 17-річний не став на військовий облік призовників у визначені терміни?


Порушення призовниками правил військового обліку в особливий період тягне за собою накладення штрафу від 1 000 до 1 500 неоподаткованих мінімумів доходів громадян. Тобто порушнику правил військового обліку доведеться сплатити штраф у розмірі від 17 000 до 25 500 гривень.

Чи можуть під час воєнного стану мобілізувати юнаків, які перебувають на військовому обліку призовників?

За словами Дмитра Сухого, громадяни, які перебувають на військовому обліку призовників, до того, як їм виповниться 25 років, не підлягають мобілізації.


– Однак у пункті 2 частини першої статті 37 закону України «Про військовий обов’язок і військову службу» зазначені винятки, згідно з якими, чоловіків можуть мобілізувати навіть до досягнення 25 років. Це люди, які мають досвід військової служби та які вже перебувають на військовому обліку як військовозобов’язані. Тобто, якщо чоловік уже проходив військову службу, але йому не виповнилося 25 років, то його можуть мобілізувати, – додав заступник начальника відділу призову сектору комплектування Кіровоградського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки майор Дмитро Сухий.


Водночас громадян, які перебувають на військовому обліку призовників, у добровільному порядку можуть прийняти на військову службу за контрактом. Контракт зі Збройними силами України можна під­писати з 18 років.


– Також хотів би зазначити, що громадяни, які стають на військовий облік призовників, можуть вступити до вищих військових навчальних закладів, що є альтернативою військовій службі за контрактом, ще й при цьому всього за 4-5 років отримають вищу військову освіту, що є дуже важливим фактором у нашому сьогоденні, – підсумував Дмитро Сухий.

Військова служба за контрактом у ЗСУ: умови та переваги

Хто може укладати контракт?
⊲ Громадяни України, іноземці та особи без громадянства віком від 18 років.
⊲ Мобілізовані військово­службовці.

Грошові виплати та соціальні гарантії.
⊲ Одноразова допомога: від 24 224 до 30 280 гривень залежно від звання.
⊲ Службове житло або компенсація за піднайом житла, підйомна допомога.
⊲ Право вибору місця служби та посади.
⊲ Кар’єрний ріст і професійний розвиток.

 

текст: Начальник групи комунікацій Кіровоградського ОТЦК та СП капітан Поліна Кравченко

e-max.it: your social media marketing partner