Чи законно, коли на вулицях вручають повістки?

, КП

1215024 лютого через повномасштабне вторгнення Росії в Україні оголосили воєнний стан та загальну мобілізацію. 16 листопада вже вп’яте продовжили ці умови – до 19 лютого. Час від часу під стінами територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки черги – серед людей і добровольці, і ті, кого викликали. Нині все частіше повідомляють про те, що по­вістки до колишніх військкоматів, а нині – центрів комплектування, вручають просто серед вулиць. Заступник начальника Кропивницького міського територіального центру комплектування та соціальної підтримки Михайло Дорчинець роз’яснив окремі питання проведення мобілізації.

 ДЕ І ХТО МАЄ ПРАВО ВРУЧАТИ ПОВІСТКИ

12151Повістку може отримати будь-який чоловік віком від 18 до 60 років. Законодавством на сьогодні не визначений порядок, де можна чи не можна вручати повістку. Фактично її можуть вручити особисто в руки в будь-якому місці: на вулиці, блокпосту, робочому місці, за місцем проживання.

Вручати повістку може представник органу місцевого самоврядування, керівник підприємства, установи, організації, де працює військовозобов’язаний, управителі багатоквартирних будинків. Також повістки можуть вручати безпосередньо посадові особи територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки.

Для того, щоб вручити по­вістку, насамперед необхідно встановити особу, якій вона вручається. Тому у воєнний час потрібно завжди носити з собою документи і в разі запиту надавати їх для перевірки уповноваженій особі. Такими уповноваженими особами є представники Національної поліції України.

Повістку мають вручити особисто. Якщо особа відмовляється від отримання повістки, складають акт про відмову із підписами уповноважених осіб і свідків та вручають його військовозобов’язаному під підпис.

ВИДИ ПОВІСТОК

Вручення повістки не означає, що людину одразу ж відправлять на навчання чи, тим більше, на фронт. Це, насамперед, роблять для уточнення облікових даних. Тим паче, є різні види повісток.

  • Повістка для уточнення даних. Її вручають для уточнення та оновлення інформації про склад сім’ї, стан здоров’я військовозобов’язаних, місце роботи тощо.
  • Повістка на проходження військово-лікарської комісії. Ця повістка за підписом начальника РТЦК та СП зобов’язує пройти медичне обстеження. До повістки додається картка дослідження та медичного огляду військовозобов’язаного. Після медкомісії у цій картці буде вказаний висновок військово-лікарської комісії про придатність, непридатність чи обмежену придатність до військової служби.
  • Повістка для призову на строкову військову службу. Вона передбачає призов на строкову військову службу. Нині такі повістки не видають, адже наразі призов на строкову військову службу до ЗСУ та інших військових формувань не проводять через загальну мобілізацію.
  • Мобілізаційне розпорядження. Таку повістку вручають військовозобов’язаному після проходження медкомісії, якщо його визнано придатним до проходження військової служби.

Повістка має бути правильно заповнена і підписана начальником територіального центру комплектування.

У будь-якій повістці мають бути вказані: прізвище, ім’я та по батькові, рік народження та адреса проживання військовозобов’язаного, вид по­вістки, дата, час та адреса, куди необхідно з’явитися, уточнення щодо необхідних документів, назва органу, печатка, підпис, прізвище, ім’я та по батькові керівника ТЦК та СП.

ПОКАРАННЯ ЗА НЕЯВКУ

Неявка на виклик до територіального центру комплектування та соціальної підтримки карається адміністративним штрафом або кримінальною відповідальністю.

У разі неприбуття за викликом по першому або другому виду повістки до територіального центру комплектування та соціальної підтримки особі загрожує адміністративний штраф у розмірі: за перше порушення від 100 до 200 неоподаткованих мінімумів доходів громадян (1700-3400 гривень), в разі повторного порушення протягом року – від 200 до 500 неоподаткованих мінімумів доходів громадян (3400-8500 гривень).

За ігнорування повісток третього або четвертого виду – кримінальна відповідальність від обмеження волі до 3 років до позбавлення волі від 3 до 5 років.

 ТИМ ЧАСОМ

Уряд оновив правила взяття на військовий облік. Основне:

  • Військовий облік українців буде відбуватися через Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов’язаних та резервістів.
  • Реєстр наповнюватимуть уповноважені особи у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (колишні військкомати), а також у відповідних управліннях та підрозділах СБУ і служби зовнішньої розвідки.
  • Військовозобов’язані зможуть передавати про себе дані військкоматам через застосунок «Дія», зокрема під час зміни місця проживання.
  • На військовий облік мають ставати призовники з 16 років (у рік досягнення 17-річного віку) до 27 років.
  • На роботу чи навчання військовозобов’язаних можуть приймати лише за наявності підтвердження, що ті стоять на військовому обліку.
  • Усі центри зайнятості будуть подавати інформацію про безробітних військовозобов’язаних.
  • Жінки на військовий облік мають стати лише ті, які мають медичну або фармацевтичну спеціальність. Інші – за власним бажанням. Жінки-медики та фармацевти, які досі не були на військовому обліку, можуть влаштовуватися на роботу без обов’язкового взяття на військовий облік до 2026 року.
  • Військовий облік набуде різних видів: персонально-якісний (вестимуть військкомати), персонально-первинний (вестимуть органи місцевої влади) та персональний (вестимуть підприємства, установи, державні органи, навчальні заклади, де працює або навчається військовозобов’язаний).
  • Військовий облік поділять на загальний та спеціальний. У загальному будуть ті військовозобов’язані, які не мають броні, а в спеціальному – ті, які мають її.

Відповідну постанову уряд ухвалив ще 30 грудня, опублікували її 3 січня.

Фото: Кіровоградський обласний ТЦК та СП, з відкритих джерел
e-max.it: your social media marketing partner