Чому в Смоліному рятувальники продають своє майно? Щоб вижити!
Працівникам 34 державної пожежно-рятувальної частини, що базується у селищі Смоліне, колишнього Маловисківського, а нині Новоукраїнського району, за пів року заборгували зарплату. Згідно з договором, частина знаходиться на утриманні державного підприємства «Східний гірничо-збагачувальний комбінат» і, крім реагування на надзвичайні ситуації і гасіння пожеж у населених пунктах Смолінської громади, охороняє об’єкти Смолінської шахти. Торік у вересні частина отримала лист від «СхідГЗК», у якому повідомляли про припинення подальшої співпраці через складну фінансову ситуацію підприємства. Це призвело б до закриття підрозділу. Втім після зустрічі керівництва головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій області з представниками «СхідГЗК» вдалося домовитися про збереження пожежної частини за умови скорочення її штату – із 33 до 28 працівників. Та і це не вирішило проблему – спочатку затримували виплати, а вже з грудня 2020 року кошти не надходять зовсім.
За словами рятувальників, за пів року їм заборгували майже 3,5 мільйона гривень. А за останні місяці кількість працівників зменшилася ще на 10 осіб – хтось звільнився сам, комусь вдалося перевестися до іншої пожежної частини. Тепер там працює лише 18 людей.
За умовами контракту, рятувальники не мають права виходити на акції протесту, але й терпіти таке у них уже не вистачає сил. Увесь цей час вони не сиділи, склавши руки. Писали колективні листи начальнику управління ДСНС у Кіровоградській області, Міністерству ДСНС України, телефонували на урядову гарячу лінію, зверталися до Міністерства енергетики… Та всюди лише розводили руками.
Що кажуть працівники 34 пожежної частини?
До складу Смолінської територіальної громади входять 22 населені пункти, у яких живе майже 16 тисяч людей. І ледь не щодня вони викликають рятувальників на допомогу. За словами пожежників, день може бути тихим і жодного виклику, а може бути і 5-6 викликів – загасити пожежу, зняти тварину з дерева, розчистити проїзд, ліквідувати наслідки негоди тощо.
– Ми умов договору дотримуємося, ходимо стабільно на роботу і сумлінно її виконуємо. Але нам заборгували зарплату за пів року, місяця півтора тому отримали лише частину виплат за грудень. Комунальні рахунки не оплачені, а кредитні заборгованості вже давно прострочені. Особисто я продав свою автівку, щоб розрахуватися з боргами, – говорить сержант Богдан Курган.
Його колеги додають, рятує те, що у когось дружина заробляє, комусь діти допомагають фінансово, а хтось бере додаткову роботу не за фахом.
– Нам кажуть, що ми не маємо права виходити на мирні акції протесту, але цього і не хочемо. Наша ціль – відстояти свої права. Нашим сім’ям немає що їсти, тому ходимо на можливі підзаробітки. Комусь треба посапати город – ми йдемо, щось треба поштукатурити – йдемо. А що робити? Ми виживаємо! – обурюється прапорщик Олександр Рябокінь.
За словами пожежників, якщо не буде зарплат, нікому буде працювати і пожежну частину можуть закрити. Тоді без оперативної допомоги рятувальників залишаться жителі Смолінської громади, а також сусідніх населених пунктів.
– Найближчі пожежні частини у Малій Висці і Добровеличківці. Зараз на виклик, в залежності від місця події, ми приїжджаємо за 5-10 хвилин. Якщо будуть їхати з Добровеличківки, наприклад, це займе півгодини. Якщо станеться пожежа у будинку, то за цей час людина лишиться без житла, – кажуть рятувальники.
Позиція ДП «СхідГЗК»
– Нині у нас дійсно існує заборгованість перед цією частиною. Провели переговори з керівником 34 державної пожежно-рятувальної частини. Враховуючи, що «СхідГЗК» переходитиме в оперативне управління державного підприємства «Національна атомна енергогенеруюча компанія «Енергоатом», ситуація найближчим часом покращиться. У крайньому випадку перестанемо нарощувати борги, а згодом їх виплатимо. Поки шахта існує, у нас будуть із частиною договірні відносини, які регулюватимуться чинним законодавством. У майбутньому, коли Смолінську шахту переведуть у режим рекультивації, тобто відновлюватимуть оброблений ландшафт, то подальшу долю пожежної частини вирішуватиме їхнє місцеве керівництво. Вони можуть бути частиною, яка обслуговує смолінську територіальну громаду, – прокоментував «КП» заступник генерального директора ДП «СхідГЗК» Вадим Косаренко.
Позиція Смолінської селищної ради
– Корінь зла у цій ситуації не «СхідГЗК». Це – небажання керівництва обласного управління державної служби з надзвичайних ситуацій забезпечити жителів громади спеціалістами із захисту від надзвичайних ситуацій. Наша частина об’єктова – охороняє Смолінську шахту, яка вже не потребує цих послуг. ДП «СхідГЗК» не може оплатити послуги за договором, тому виникла заборгованість не тільки із заробітної плати, а й з інших видаткових зобов’язань. ДСНС області не має бажання надати іншого статусу частині та перевести її на фінансування із загального фонду державного бюджету. Це все зробити можливо, треба лише бажання, – вважає голова Смолінської громади Микола Мазура.
Селищна рада звернулася до президента, прем’єр-міністра, голів обласної і Верховної рад, міністра внутрішніх справ, голови служби ДСНС України. Поки що отримала відповідь лише на останній лист.
– У ній зазначалося, що переведення частини з об’єктової у державну неможливе. Нам радять створити місцеву пожежну охорону, але це підходить лише для населених пунктів без багатоповерхівок, де можуть виїхати два рятувальники з бочкою води, щоб приборкати вогонь. Але для нашої великої громади такий варіант абсолютно не прийнятний. У Смоліному 11 дев’ятиповерхових будинків і 21 будинок п’ятиповерховий, – пояснює Микола Мазура.
На його думку, зберегти пожежну частину можна, якщо її таки переведуть на фінансування із загального фонду державного бюджету. Адже громада не в змозі взяти на свій баланс пожежну частину, бо немає грошей.
– Будучи на державному фінансуванні, ми б могли обслуговувати частково й інші райони та громади, адже нам доїхати ближче, ніж іншим пожежно-рятувальним службам. Настільки я розумію, ДП «СхідГЗК» готове передати техніку, яка зараз є у них на обслуговуванні, безкоштовно у тому випадку, якщо частину переведуть з об’єктової у державну пожежну. На території Кіровоградської області функціонує близько двадцяти ДПРЧ на державному фінансуванні. У кожної з цих частин завжди є якась вакансія. Теоретично, якщо з кожної з цих частин перевести всього лише по одній вакансії до 34 ДПРЧ, а з управління ДСНС у Кіровоградській області перевести п’ять вакансій (кошти на які закладені до бюджету), то таким чином держава зможе фінансувати 34 ДПРЧ без додаткових, незапланованих витрат, – вважає очільник громади.
Позиція головного управління ДСНС в області
Частина знаходиться на утриманні державного підприємства «Східний гірничо-збагачувальний комбінат», але відноситься до управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в області, як об’єктовий підрозділ.
– Із самого початку надходження повідомлень від ДП «СхідГЗК» про можливе скорочення пожежно-рятувального підрозділу у селищі Смоліне це питання супроводжувалось особисто начальником головного управління в області та його заступниками. Завдяки проведеній роботі, окрім збереження підрозділу за умови мінімального скорочення його штатної чисельності на 5 посад, 8 лютого уклали договір на надання послуг на 2021 рік між ДП «СхідГЗК» та 34 пожежною частиною. Також протягом січня-травня погасили заборгованість перед співробітниками за минулий рік на загальну суму один мільйон 150 тисяч гривень. Наразі загальна сума боргу 3 мільйони 444 тисячі гривень, – розповідає «КП» помічниця начальника головного управління ДСНС України у Кіровоградській області з питань зв’язків зі ЗМІ та роботи з громадськістю Оксана Мачак.
17 березня рятувальники подали позов до господарського суду Кіровоградської області про стягнення заборгованості та штрафних санкцій за договором на обслуговування Смолінської шахти ДП «СхідГЗК» 34 державною пожежно-рятувальною частиною.
– З боку головного управління для цього буде надана вся необхідна правова та юридична допомога і забезпечення. Розгляд питання по суті Дніпропетровським господарським судом призначили на 21 липня, – каже Оксана Мачак. – 23 червня відбулася робоча зустріч начальника головного управління ДСНС в області Віталія Миронюка з першим заступником директора ДП «СхідГЗК» Вадимом Косаренком, під час якої стало відомо, що 22 червня на нараді у Кабінеті Міністрів України прийняли рішення щодо підготовки розпорядження в термін до 30 червня про передачу ДП «СхідГЗК» в оперативне підпорядкування НАЕК «Енергоатом», що у свою чергу дозволить стабілізувати фінансовий стан підприємства та сприятиме погашенню заборгованості перед працівниками комбінату та 34 державної пожежно-рятувальної частини.
Зазначений пожежно-рятувальний підрозділ знаходиться на окремому штаті, який затверджується окремим наказом ДСНС України. А переведення підрозділу на державне фінансування неможливе, оскільки це суперечить вимогам постанови Кабміну «Про ефективне використання державних коштів».
– Тобто подання Кабінету Міністрів України пропозицій та прийняття власних рішень щодо збільшення чисельності працівників підпорядкованих органів та установ є протизаконним. Також є неможливим комплектування штатної чисельності 34 ДПРЧ за рахунок штатних одиниць пожежно-рятувальних підрозділів головного управління ДСНС у Кіровоградській області. Якщо перемістити хоча б одну посаду з будь-якого підрозділу ДСНС, то неможливо буде забезпечити на підконтрольній території ефективне виконання особовим складом цього підрозділу завдань за призначенням, а саме захист населення та відповідних територій від надзвичайних подій і ситуацій. Питання подальшого функціонування цієї частини та фінансування пожежно-рятувального підрозділу на належному рівні є одним із пріоритетних завдань у діяльності головного управління та знаходиться на постійному контролі керівництва, – підсумувала Оксана Мачак.
Що далі?
Нині рятувальники створюють профспілку, щоб більш продуктивно захищати свої права та відстоювати функціонал 34 державної пожежно-рятувальної частини.
Також планують звернутися до Кабміну, щоб збільшити кількість персоналу і перевести частину до складу територіальної, яка відноситиметься вже до Смолінської громади.
текст: Дарина Кожухар-Сопілка, Наталка Маринець
фото: Олександр Майоров, з відкритих джерел