Випускник дитбудинку: я міг піти хибним шляхом, але йтиму прямо і долатиму всі перешкоди
Віктору Щоголєву з Кропивницького – 19 років. Нині він досить популярний серед молоді не тільки в обласному центрі, а й у столиці і навіть за межами країни. Юнак займається змішаними єдиноборствами і намагається активно розвиватися у цьому напрямку. А ще він уже кілька років поспіль вітає зі святами вихованців кропивницького дитячого будинку «Наш дім». Для цього студент економить власну стипендію і залучає благодійників. Чудово розуміє, як дітям бути там, адже ще три роки тому сам був одним із них.
Про Віктора «КП» дізналася з соцмереж. Він закликав допомогти зібрати подарунки для вихованців дитячого будинку «Наш дім».
«Хочеться приємне зробити для дітей, привітати їх, але я розумію, що з друзями не зможемо самостійно реалізувати це. Прошу підтримки небайдужих. Я дуже добре розумію дітей із дитячих будинків. Це важко, коли у тебе немає нікого, таким діткам треба допомагати», – звернувся хлопець.
Телефоном домовилися про зустріч у редакції. У визначений день, але трохи раніше домовленого часу, до «КП» зайшов усміхнений юнак середнього зросту худорлявої статури – Віктор. Починаємо розмову і він із такою ж посмішкою, юнацьким максималізмом, легкістю і трохи гордістю розповідає про свої успіхи у спорті, про дорогих людей, складається враження, ніби поруч людина, яка ніколи не знала бід. Утім щойно зачіпаємо особисті теми – починає трохи нервувати, відводити погляд, говорити тихіше.
Три місяці «колонії» і два роки «доміка»
– Мама хворіла на цукровий діабет. Батько від нас пішов, але сім’я у нас була благополучна, хороша, хоч і без батька. Мама дуже хороша людина була, займалася легкою атлетикою, виборювала призові місця і про неї писали газети… Але вона дуже захворіла. На три місяці нас із сестрою відправили у табір в Одесу. Як зараз пам’ятаю, 27 грудня 2014-го повертаємося, зустрічають нас біля школи, приїхала вже служба у справах дітей, чую: «притулок, притулок». Думаю: «Та як притулок, про що вони?». Нас відвезли до мами на 5 хвилин… Вона була вже присмерті і нас не хотіли з нею лишати. Всі вже розуміли, до чого йде ситуація, – згадує Віктор.
Тоді хлопця і його страшу сестру Аню відвезли в обласний центр соціально-психологічної реабілітації дітей. Про перебування там у Віктора неоднозначні спогади.
– У центр ми приїхали десь о 21:00 годині і нас одразу помістили в ізолятор, попередили, що це на чотири-п’ять днів. Нам не можна було нікуди виходити. 31 грудня нас привели у старшу групу. Мене мали розподілити в середню, але щоб не розлучати з сестрою, перевели у старшу. Їй було 15 років, а мені 13. У двір можна було виходити на 5 хвилин і то не далеко, до паркану не можна було підходити, щоб не втекли. У дворі діти бувало курили, ще й одну цигарку на десятьох. Мені центр видався схожим на колонію, – розповідає Віктор. – У групі був хлопчик, який навіть був у дитячій колонії. Ми дивилися телевізор, а він почав мене зачіпати, ми тоді побилися, потім ще раз билися. Був хлопчик, який майже весь час проводив біля вікна, виглядав батьків, а їх він ніколи не знав. Були моменти, коли я сам намагався втекти, але не вдалося. Тоді дуже хотів маму побачити. Був хлопчик, який образив сестру, а я ж все-таки чоловік і маю за неї заступатися. Вона в мене хороша і нікого й пальцем не зачепить. Була бійка, стільцями кидалися. Багато різного було, про що не хочеться згадувати. Важко було. Це тиснуло на нервову систему, зривався на інших, інші зривалися на мене, конфлікти, агресія, бійки… Були дуже хороші вихователі, але були й дуже суворі, чужі, байдужі…
28 березня брата з сестрою перевели у дитячий будинок «Наш дім».
– Звичайно, то також був стрес. Ми не знали, чого очікувати. Їхали у дитячий будинок з осторогою. Але там лише один день ізоляції був. Наступного дня нас відпустили гуляти. Після центру це було так круто. У мене не дуже складалися стосунки з керівництвом закладу. Але з часом очільницею стала Наталія Вінницька – дуже хороша жінка. Через тиждень перебування у дитячому будинку я потрапив у лікарню з гайморитом, там пролежав тиждень. Якось у лікарні наснився сон – мама в чорній труні. Вранці прокидаюся, дзвонить телефон і я одразу: «Мама померла?». Мені відповіли: «Так». Це було у квітні, тоді саме був Великдень. Руки опустилися, я ні у що не вірив, нічого не хотілося, – розповідає хлопець.
Після лікарні хлопець повернувся у «Наш дім».
– «Домік» – так ми називаємо дитбудинок, був зовсім іншим у порівнянні з центром соціально-психологічної реабілітації дітей. Ми ходили у школу, на тренування, нас відпускали гуляти. Дозволяли, щоб друзі приходили. Хороші керівництво і вихователі, з якими можна було поговорити, порадитися, а інколи і пожалітися. Нас дійсно виховували, підтримували, радили нам, а не просто відбували свою зміну. Це відчувалося. Але якщо десь проколовся, то місяць чергувань, наприклад, на кухні. Тепер я навіть вдячний, що потрапив саме туди. Випускаючись із «доміка», діти вміють готувати, прибирати, прати. В «доміку» було набагато краще. Щоб там якийсь вихователь образив – ніколи такого не було, – каже співрозмовник «КП». – Майже сім років був там. Теж всяке бувало, але попри все, враження і спогади лишилися хороші. Якось із другом без дозволу поїхали в Київ. Коли повернулися, нас не лаяли і не били, просто сказали: «Ох, які дорослі і самостійні» і на місяць поставили чергувати. І через таке хороше ставлення не хотілося підставляти вихователів і робити капості.
До побачення, «домік»?
У 16 років Віктор вийшов із дитячого будинку і вступив до професійно-технічного училища №9.
– Я вчився на бухгалтера, отримував стипендію дві тисячі гривень. Разом із друзями перед Новим роком хотіли піти у дім для літніх людей, привітати. Потім кажу, я з дитбудинку, давайте цих діток привітаємо! Ми з хлопцями скинулися грошима і привітали. З того часу це стало нашою традицією – на свята вітати наших із «доміка». Нині я навчаюся в будівельному коледжі, стипендія вже більша. Кілька разів на рік збираємо гроші, купляємо солодощі, речі, подарунки, медикаменти. Кожна людина так може вчинити, – розповідає юнак.
Віктор часто спілкується з вихованцями дитячого будинку у соцмережах, питає у них, що потрібно і чого хочуть. Розуміючи, що не встигне виконати все, звернувся за допомогою до небайдужих.
– Дуже багато людей відгукнулося, навіть із інших країн, із Києва дуже допоміг волонтерський рух «Банда добра» (із учасниками руху на фото справа). Вдалося зібрати багато подарунків і разом ми зуміли подарувати свято діткам із «Нашого дому». Цей заклад дійсно став мені у певному розумінні домом… Тому скільки зможу, я підтримуватиму «домік», – усміхнено каже хлопець.
Спорт рятував
Ще у дитбудинку Віктор почав займатися спортом.
– Він мене наче витягував із негативних настроїв. Спочатку я був в ультрасі футбольного клубу «Зірка», вболівав. Потім почав займатися бойовими мистецтвами. Але по-різному було – тренувався, потім на кілька місяців кидав тренування, було, що рік без тренувань минув. Перший клуб, куди я пішов, – «Олімп». Але його закрили і я трохи займався боксом, потім – у спортклубі з панкратіону та греплінгу «Арес». Мали їхати в Долинську на два дні на змагання, але щось не склалося, – каже юнак.
Саме той випадок надзвичайно вплинув на спортивну кар’єру хлопця.
– Я тоді і злився, і засмучений був. На емоціях зробив публікацію у соцмережі з цього приводу. Допис побачив Слава –
майстер спорту міжнародного класу зі змішаних єдиноборств. Він мені написав, щоб я до них приїжджав на збори у Київ. Зустрілися у спортклубі «Гермес». А там тренуються люди, яких ми можемо бачити тільки по телевізору – триразовий чемпіон світу з бойового самбо Ярослав Амосов, брати Парубченки – чемпіон світу з бойового самбо Дмитро і призер чемпіонату світу Владислав. Я з ними познайомився і тренувався з ними по два-три рази на день. Ще були тренування в Кругликах (село у Києво-Святошинському районі Київської області – «КП»). Ми приїхали і я питаю: «А нам точно сюди?». Бо там великий двоповерховий будинок, дорогі машини у дворі. На першому поверсі боксерський зал, а на другому поверсі зал для боротьби. Там тренувалися видатні люди. У нашому місті я такого рівня ніколи не бачив. Це все мене тоді так вразило, надихнуло, це був мій стимул рухатися у тому напрямку, – захоплено розповідає Віктор.
Тепер юнак навіть заробляє гроші на боях.
– Я б’юся за київський клуб «13 легіон». Також почав брати участь у боях, за які можна отримати гроші. Ці змагання організовують спеціальні професійні компанії. Звичайно, це ще не такі відомі турніри, як у видатних спортсменів, але я почав заробляти на боях, – говорить хлопець. – Уже більше п’яти років займаюся єдиноборствами. У мене були поразки, є багато досягнень і перемог. Але найважливіші – я здобув 1 і 3 місця в столиці у турнірі зі змішаних єдиноборств, на який приходили видатні спортсмени і тренери, люди, які надихають і ти можеш показати їм себе. Звичайно, хочу вийти на вищий рівень і все робитиму для цього. Зараз готуюся до бою, який відбудеться 30 січня.
І це все попри чимало травм, частину з яких хлопець отримав ще до занять боротьбою.
– У мене був перелом другого поперекового хребця, викривлення хребта, кілька разів були переломи руки і носа. Щоб брати участь у змаганнях, я оформлюю страхування. Так, бувають травми, але спробуй їх уникнути, не роби з себе овоча, рухайся, йди далі! – наголошує Віктор.
Люди, які рятували моє життя
– Не скажу, що дитинство було аж надто хорошим. Всього було, але попри все мені пощастило з людьми, які тепер стали рідними – не по крові, а за відчуттями. Коли мама померла, поховати її допоміг дядя Андрій – чоловік, у якого працювала мама, бо що ж ми, діти, могли зробити. Весь час, поки були у дитбудинку, він нами цікавився, опікувався і робить це досі. Він мені, можна сказати, замінив батька. Допомагає і матеріально, зокрема з екіпіруванням, і купувати подарунки для діток у дитбудинок, і словом – чоловіче наставництво, яке дуже потрібне підлітку-сироті. Його родина – це моя родина. Я жив деякий час у них, знаю, що завжди можу звернутися за допомогою. Я інколи на дядю Андрюшу кажу тато. Його син Андрюша допомагав мені з Києва забирати подарунки для діток із дитячого будинку. Він мій братик старший, – з гордістю розповідає Віктор.
А от другою мамою для хлопця стала жінка, яку він називає тітка Світлана.
– Вона дуже гарна людина. Буває таке, що хочеш до мами з чимось підійти поговорити, спитати, поділитися чимось, запитати поради, привітати. Серед ночі можу подзвонити, можемо говорити годин п’ять, потім: «Усе, синочку, заспокоївся?». Я от готуюся до боїв, а вона хвилюється, як мати, – посміхаючись, продовжує хлопець.
Ще одна дорога йому жінка – директор дитячого будинку Наталія Вінницька (на фото).
– Наталія Миколаївна дуже добра, всіх підтримує, намагається допомогти усім і шукає допомоги спонсорів зовні. Всі вони мені не рідні, але – моя сім’я. Я кожного з них вважаю своєю родиною, кожному вдячний. Це люди, які рятували моє життя. Я знаю дітей, які вже в центрі зловживали шкідливими звичками, які після випуску з дитбудинку йшли хибним шляхом. Це діти, яких ніхто не зміг підтримати. На щастя, у мене інша ситуація – в мене такі люди є, – гордо каже Віктор. – Я вірю, що моя рідна мама – мій янгол-охоронець. Намагаюся часто приїжджати до неї на могилу. Дядя Андрій важливу роль займає в моєму житті і я вдячний за це. Він і тітка Світлана – моя опіка, опора. Тренери – наставники. Брат – підтримка. І, звичайно ж, люблю свою сестру Аню, вона дуже хороша і мила.
Усе в моїх руках і я хочу йти далі
– Багато знайомих і друзів не знали, що я був у дитячому будинку. Я нікому про це не розповідав. Торік я вирішив усім розказати про себе. У соцмережах публікував відеорозповіді, яким було життя у соціальному центрі, у дитячому будинку. У мене ледь не кожен день був випробуванням, – зізнається юнак. – Я не втомлюватимусь дякувати близьким і тренерам. Саме завдяки їм я стаю ось таким. Я на цьому не зупиняюсь, усе в моїх руках і я хочу далі йти.
Планів у Віктора чимало. Один із важливих напрямків, які хоче розвивати – всебічна підтримка дітей у дитячих будинках.
– Без нашої підтримки їм важко буде стати кимось. Сподіваюся, що вдасться тут відкрити філію благодійного руху «Банда добра». Намагатимуся охопити дитячі будинки всієї області і всіх діток вітати. Ще одна мрія, над якою працюю – створення спортивного клубу для таких дітей із безкоштовним відвідуванням. Шукатиму спонсорів, готовий розвішувати їхні банери, з часом частинами віддавати вкладені гроші. Діти з «доміка» теж хочуть тренуватися. По собі знаю, як спорт може змінити життя. Якщо у них буде зал, вони не братимуть участь у вуличних бійках, у мордобоях, а зможуть професійно тренуватися, ставати чемпіонами, майстрами спорту, заробляти гроші, займатися спортом, – упевнено розповідає хлопець. – Я вже намалював макет. У спортклубі будуть роздягальна, душова, зал для боротьби, тренажерний зал і зал для реабілітації діток, які мають якісь відхилення чи проблеми зі здоров’ям, як от ДЦП. Ще хочу пройти спеціальне навчання і бути куратором для діток із дитбудинків.
Віктор каже, для дітей у дитячих будинках важлива підтримка, щоб вони могли повірити у себе і свої сили.
– Нещодавно згадував себе, яким був кілька років тому. Тоді я навіть не міг подумати, що от так буде. Мені 19 років, я не п’ю, не палю і не вживаю наркотиків, займаюся спортом, намагаюся розвиватися і заробляти гроші. У мене є мрії, цілі, підтримка благодійного руху, тренерів і рідних. Взагалі не знаю, ким би був і де опинився б без підтримки. Були випускники, які пішли поганими шляхами, – каже Віктор. – Я теж міг звернути і піти хибним шляхом, але йтиму прямо і долатиму всі перешкоди. У соцмережах за мною спостерігають багато дітей і підлітків. Своїм прикладом хочу показати, коли здається, що все погано і втрачене, все може змінитися на краще, треба вірити і не опускати руки.
фото: Ігор Демчук і надане співрозмовником