Школярка з Кропивницького перемогла в чемпіонаті України зі снукеру

,

10668Маргариті Лісовенко – 13 років. Увесь день дівчинки розписаний по годинах – навчання у школі, заняття у гуртках, тренування зі снукеру. Саме за останнім заняттям вона проводить найбільше часу і такий режим дає свої результати – численні перемоги на різноманітних змаганнях зі снукеру. Нещодавно Маргарита здобула перемогу на чемпіонаті України серед дівчат до 16 років.

Що таке снукер?

– Снукер – вид більярду. Для гри використовують кий, а також великий стіл і маленькі кулі. Саме через такі параметри забивати кулі у лузи дуже складно. В снукері 22 кулі – 15 червоних і 6 кольорових. Кожна червона куля приносить гравцю одне очко, кольорова – від 2 до 7. Перемогу здобуває той, хто набирає більше очок, – розповідає мама і тренерка дівчинки – Ганна Лісовенко.


Змагання зі снукеру проводять у трьох категоріях – дитячі, юнацькі і дорослі. У дитячих та юнацьких грають до двох перемог, у дорослих – до трьох чи п’яти.


– У міжнародних турнірах грають і до 17 перемог. Може бути 35 фреймів в одному матчі. Один матч може тривати 10 годин. Всі юні снукеристи мріють потрапити до мейн-туру – серія основних снукерних турнірів для професіоналів протягом сезону, – каже тренерка. За словами Ганни, в цьому виді спорту найбільша телеаудиторія у світі – близько двох мільярдів вболівальників.

Від перших кроків до визначних перемог

Маргарита вперше спробувала грати у більярд у 5 років. Відтоді цей вид спорту для неї став не просто захопленням, а серйозним заняттям. Снукером дівчина займається близько чотирьох років.


– Я навіть не можу пояснити чому я захопилась снукером, просто подобається гра, – каже дівчина.


У 2016 році Маргарита здобула першу перемогу на чемпіонаті України серед жінок. До цього снукеристка брала участь у невеликих турнірах.


– Іноді на змаганнях я сильно хвилююсь, але під час гри намагаюся не показувати свої емоції. Я обож-нюю атмосферні турніри, де грають великі команди. Мені цікаво спостерігати за грою інших учасників, – говорить Маргарита.


10669У 2017 році дівчинка виборола перше місце на чемпіонаті України зі снукеру. А торік – друге на цьому ж чемпіонаті і третє місце на Міжнародному турнірі серед жінок «Шлях до успіху» в дисципліні «шість червоних».


– Коли я перемагаю – це вир емоцій, а коли програю – намагаюся стримувати їх і продовжую грати. Я завжди намагаюсь досягати поставлених цілей і здобути бажані перемоги, – ділиться дівчина.


Про свої досягнення Маргарита розповідає скромно.


– Коли в Києві виграла турнір, ми з батьками заїхали в «Макдональдз». Якось за перемогу в турнірі попросила тата купити мені плойку! – з посмішкою розповідає снукеристка.


На рахунку Маргарити 67% перемог, а в спарингах (матчевих зустрічах, коли гравці просто зустрічаються пограти) – 68%. Снукеристка каже, до змагань довго готується, тому може спрогнозувати свій результат. Нещодавно Маргарита здобула перемогу на чемпіонаті України серед дівчат до 16 років. Усього в змаганнях взяли участь більше 30 гравців. Чемпіонат проходив з 28 по 30 серпня в київському клубі «Лідер» – найбільшому більярдному клубі Європи.

– У своїй грі я бачу деякі помилки, але змагання мені сподобалися. Цьогоріч буде багато відповідальних турнірів, тому мені треба добре готуватися, – оцінює свою роботу на чемпіонаті Маргарита. 19-21 вересня в Києві відбудеться Чемпіонат України серед жінок, я планую перемогти!


Також дівчинка їздила на Міжнародний турнір в Молдову в 2019 році. Подолала груповий етап у змішаних змаганнях, там брали участь чемпіони Молдови і України серед чоловіків, це непоганий результат.

 

– Тоді я не зайняла призового місця, але не можу сказати, що погано зіграла. Я класно провела час. І вперше побувала в Молдові. До того ж вивчила декілька румунських слів, – ділиться враженнями співрозмовниця.


Через пандемію дівчинка пропустила багато турнірів і не було можливості повноцінно тренуватись. Тож тепер вона хоче надолужити згаяне.
День юної снукеристки розписаний по годинах. Маргарита дистанційно навчається у київській школі «Оптіма» (ред. – перша онлайн школа в Україні). Завдяки цьому вона має більше часу на тренування. Зазвичай вони починаються близько 9:00 і тривають до 14:00 щодня.


– У мене дві сесії, а по суті два тренування. Спочатку тренуюсь три години, а потім перерва, згодом – ще 2,5-3 години, – каже Маргарита.


Раніше дівчинка навчалась у кропивницькій школі «Мрія». Перейшла на дистанційну освіту через завантажений графік. Окрім снукеру, дівчина тренується у спортзалі і цікавиться музикою. Вчиться гри на гітарі у 6 класі музичної школи №2. До того ж школярка хоче відвідувати театральну студію, любить біологію, географію, цікавиться історією та малює. Маргарита дотримується режиму дня – рано прокидається, обожнює ранкові пробіжки. Потім тренується в спортзалі, а далі – займається снукером.

 

– Свій день я планую – спочатку тренування, потім навчання. Мені подобається навчатись дистанційно. Всі екзамени складаю через інтернет, – розповідає дівчинка.


Після школи Маргарита мріє вступити до Центральноукраїнського педагогічного університету імені Винниченка, хоч зі спеціальністю ще не визначилася.


– Я б хотіла залишитись у Кропивницькому. У мріях – навчання на журналіста і робота в спортивній журналістиці, – ділиться Маргарита.

 

10670

І мама, і тренер

За словами Маргарити, вона намагається не запізнюватись і не пропускати тренування, але таке трапляється. Тож на наступному занятті намагається компенсувати втрачений час.


Тренує дівчинку її ж мама – Ганна Лісовенко. Також з Маргаритою займаються двоє тренерів з Києва – Андрій Шульга та Ілля Євтєєв.


– Іноді я приїжджаю в столицю на любительську лігу на два дні: перший – турнір Ліги Києва, другий – тренування з тренерами, – каже Маргарита.
Щотижня в академії снукеру у Кропивницькому є ігровий день. Тоді учні мають змогу пограти один із одним, щоб підготуватися до турнірів й оцінити свої результати у грі. Це дає можливість помітити помилки й проаналізувати їх.

Як снукер з’явився в Кропивницькому

Федерацію заснували у Києві у 2013 році. А у Кропивницькому осередок федерації снукеру України відкрили у 2016 році.


– Снукер для нас відносно новий, хоча він дуже популярний у світі. Федерація залучила багато іноземних фахівців, щоб наші тренери і судді навчалися. Перші п’ять років у нас був щільний графік семінарів, тренінгів, поїздок, щоб здобути досвід, – розповідає Ганна Лісовенко.


– Коли я навчалася в університеті фізкультури в Києві, до нас приїхав спортивний функціонер зі Швеції – Йорген Сендман – президент Європейської Конфердерації лузного більярду. Під його керівництвом відкрили кафедру більярду в університеті фізичного виховання і спорту України в Києві. Тоді мене як англомовну студентку залучили волонтером-перекладачем у чемпіонаті Європи-2002, який відбувався в Києві. Так у студентські роки мене і захопив більярд, – пригадує Ганна.


Ініціативу розвивати більярдний спорт у Кропивницькому підтримали в управлінні молоді та спорту міської ради, відкрили відділення більярдного спорту у дитячо-юнацькій спортшколі №4.


За словами Ганни Лісовенко, снукером більше цікавляться діти. Наразі в федерації 25 учнів шкільного віку. Цього року на навчання можуть узяти ще шістьох дітей, адже можливості спортивного клубу «Академія снукеру Кропивницький» обмежені – в академії лише п’ять столів. Як школа снукеру, то ми найбільші в Україні. З цього року в академію беруть і дорослих, які хочуть навчитись грати в унікальний вид більярду.


Детальніше за телефоном: (096) 204-00-00 – Ганна Лісовенко.

 

10671

текст: Лариса Пінчевська
фото: надані героїнею

e-max.it: your social media marketing partner