Екскурсії, проєкти, інтерактивні книги – чим зацікавлює бібліотека Шевченка своїх читачів

,

10580Обласна бібліотека для дітей імені Тараса Шевченка вже давно не є звичним місцем для зберігання літератури, а це – інформаційно-просвітницький комунікативний майданчик, сучасний простір для взаємодії дітей, батьків та бібліотекарів. Тут працюють ініціативні бібліотекарки, які зацікавлені в постійному розвитку та реалізації нових планів на базі їхнього закладу. Що ж такого особливого в цій, на перший погляд, звичайній дитячій бібліотеці – розповідає завідувачка відділу дитячого та сімейного читання Маріанна Маковій.

Історія бібліотеки

Точні архівні дані про рік заснування бібліотеки не збереглися. Відомо, що на початку 20-х років минулого століття в Єлисаветграді відкрили міську дитячу бібліотеку, яка в 1939 році після утворення Кіровоградської області стала обласною. Під час другої світової війни бібліотека не функціонувала і відновила свою роботу у 1946 році. На той час вона була розташована в приміщенні колишнього палацу піонерів, у бібліотеці читало біля тисячі дітей, фонд налічував більше п’яти тисяч примірників книг. Поступово фонд бібліо-теки збільшувався, у 1953 році він уже становив понад 36 тисяч примірників книг, зросла і кількість читачів-дітей. Бібліотека потребувала нового приміщення, яке й одержала в 1958 році. Його побудувала молодь Кіровоградщини спеціально під обласну бібліотеку для дітей за проєктом технічного бюро Кіровоградського обласного відділу архітектури. З того ж часу до липня 2015 року бібліотека носила ім’я дитячого письменника Аркадія Гайдара. За ініціативи колективу, користувачів бібліотеки та громадськості 14 липня 2015 року сесія облради присвоїла обласній бібліотеці для дітей ім’я Тараса Шевченка.

Книгу можна продовжити онлайн

1058112 тисяч читачів – саме стільки зареєстровано зараз у бібліотеці.

– Фонд складає майже 176 тисяч книг. Є колекція з автографами письменників. Надаємо послугу з ремонту книг, – розповідає Маріанна Маковій.

Для діток тут – ігровий майданчик, проектор, екран, фліпчарт, три десятки настільних ігор. Фінансування здійснюється з обласного бюджету, література постійно оновлюється.

Серед інновацій – онлайн-послуги. Наприклад, читання книги можна продовжити, не виходячи з дому.

Найбільшим попитом користуються відділ інформаційних технологій та забезпечення інтернет-доступу читачам, відділ дитячого та ще сімейного читання і відділ підліткового читання.

– У нас багато зацікавлених батьків, які самі приводять дітей. Тож відділ дитячого та сімейного читання досить популярний. Молодші школярі читають книги за шкільною програмою. Іноді відвідувачі дивуються, що тут є бібліотека, – зазначає Маріанна.

У бібліотеці можна скористатись безкоштовною послугою «Екскурсія». Під час відвідин дітям розповідають, що таке бібліотека, показують зали, знайомлять із книгами, журналами.

Сучасний бібліотекар багато працює в інтернеті

Багато часу займає робота з фондом та спілкування з читачем.

– Маленькому читачу потрібно не лише знайти потрібну книгу, але й допомогти зорієнтуватися в змісті та знайти потрібну йому інформацію, – каже Маріанна Маковій.

У бібліотеці діють клуби для всіх категорій читачів. На сайті та у фейсбуці є анонси заходів, у фойє бібліотеки теж можна дізнатись про заплановані заходи.

Є в бібліотеці і дорослі читачі – це педагоги, няні, бабусі, які записують онуків і самі читають.

10585Рух вперед і нові проєкти

З 2000 року бібліотеку очолює Таїса Манжула. Під її керівництвом у роботу бібліотеки запровадили новітні інформаційні технології та сучасні послуги для дітей, значно оновився фонд та дизайн закладу.

Бібліотекарки відділу дитячого та сімейного читання відвідали серію тренінгів та презентацій, які провела Агенція сталого розвитку «Хмарочос». Жінки написали чотири проєкти соціальної дії, які за рішенням Британської Ради отримали фінансування і були реалізовані протягом п’яти років.

За кошти програми розвитку молоді і громад «Активні громадяни» (Active Citizens) втілили чотири проєкти: бібліотечний клуб читання та розваг «Сонячний промінчик на книжковій поличці», «Book & Art weekend в дитячій бібліотеці», «ЕКО – стиль твого міста» та «Безпека для малюків».

Маріанна Маковій із захопленням розповідає про проєктні родзинки бібліотеки.

– У рамках проєкту «Book & Art weekend у дитячій бібліотеці» організовували літературно-мистецькі експозиції, запрошували письменників-земляків, читали разом із авторами, вчили дітей фантазувати, вигадувати чудернацькі історії та оживляти казкові образи. Під час арт-занять у різних техніках, уявляючи себе художниками, діти використовували мольберти. Створювали колажі, ілюстрації, інсталяції, перформанси. Ми отримали книги з доповненою реальністю та два планшети для роботи з ними. Інтерактивна книга – поєднання ключових плюсів класичної книги із сучасними здобутками в ІТ сфері, у якій текстовий формат доповнюється 3D-моделями, аудіо, відеоматеріалами та тематичними анімаціями, ілюстрації до них створили провідні українські художники. Маємо також ігровий простір із конструкторами лего та настільними іграми, що розвивають діток, – ділиться бібліотекарка.

Для проєкту «Сонячний промінчик на книжковій поличці» придбали проектор і фліпчарт, щоб проводити тренінги для батьків та інноваційні заходи для дітей. А також 29 пізнавально-розважальних ігор і конструкторів для сімейного ігрового майданчика.

Проєкт «Безпека для малюків» навчає дітей бути безпечними в житті. Вони виготовляли світловідбивні флікери, а також спільно з патрульними і рятувальниками вчилися поведінці вдома і на вулиці, у громадських місцях, на пляжі чи в лісі.

Проєкт «Еко – стиль твого міста» націлений на екологічне виховання дітей. У рамках цього проєкту малечу вчили сортувати сміття для його подальшої переробки.

– Ми проводили навчально-ігрові програми для дітей та батьків, презентації й читання творів на екологічні теми. Навчально-практичні заняття з сортування сміття в техніці dump art – «Не треба викидати – давайте майструвати!», – зазначає Маріанна Маковій і додає, що шляхи модернізації свого закладу можуть шукати самі працівники, не чекаючи ні від кого допомоги.

105821058310584

текст: Лариса Пінчевська
фото: із соцмереж
e-max.it: your social media marketing partner