Грецькі горіхи…з хмар. Подарунки небесної канцелярії

,

582

Травень-червень цього року, на відміну від попередніх, принесли нам таку бажану вологу і вдосталь освіжили повітря. Однак у народі кажуть: що занадто, те зайве. Надмірними були вітри, які нерідко виливалися у буревії, а то й у смерчі, а також сильні зливи і град. Свіжі у пам’яті події в Одесі, де у 35-ти кілометрах від міста у морі пронісся 30-ти метровий водяний стовп-смерч, якого нинішнє покоління й не бачило. За тиждень до того ураган завдав значної шкоди перлині біля моря, знищивши понад тисячу дерев, кілька десятків авто, пошкодив житло, Воронцовський палац, портальні крани у Іллічівську, трамвайну мережу. Стихія забрала життя однієї людини і три десятки травмувала. Небезпечні вогняні стріли вразили сусідні області, де загинули чотири особи. Пекучим крилом гроза зачепила нашу область, зокрема Кіровоград, утворивши у його західній частині так зване «Жадівське озеро». Над цим районом сипав густий і холодний град.

 

Буревії, шквали, смерчі
Трохи історії. На Чорному морі неподалік Севастополя 2 вересня 1851 року о 17-й годині на горизонті почали з’являтися шматочки сірих хмарин, за півтори години вони з’єдналися і утворили одну велику хмару темно-бурого кольору. Вона загрозливим конусом опускалася над морем. Жах охопив людей – усі розуміли, що насувається смерч.Та несподівано вітер змінив напрям і погнав страшного стовпа у море. Потужний буревій, що тривав 13 і 14 березня у Керчі, зруйнував соляну пристань, морську набережну. 12 різних суден і човнів частково затонули, інші викинуло на берег і пошкодило. Найвищий водяний смерч, дані про який достовірні, спостерігався 16 травня 1898 року біля м. Ідена (Австралія). Його висота становила 1528 метрів, діаметр - три метри.

583
Найвища швидкість вітру у смерчі була зафіксована у м. Уїчито-Фолс, штат Техас, США 2 квітня 1958 року- 450 кілометрів за годину. З такою швидкістю не рухається жоден з видів наземного і водного транспорту. Найінтенсивніші і найтриваліші суховії спостерігалися в Україні взимку 1964 року. Бурі тоді охопили всю східну половину республіки і розповсюджувалися із швидкістю 350 кілометрів на годину. Це були найбільші суховії у ХХ столітті. Найсильніший ураган пронісся над Україною 28 жовтня 1969 року. Сильний штормовий вітер із швидкістю близько сто кілометрів за годину завдав шкоди багатьом господарствам, промисловим підприємствам на всій території України. Зруйнував житлові будинки, повалив стовпи, дерева.

 

Грози і град
Найбільш небезпечними, руйнівними і найчастішими явищами природи вважаються сильні грози з градом. Влітку 1822 року надзвичайно сильним градом у Полтавській губернії було вибито сто тисяч десятин посівів зернових культур і городини. У червні-липні 1829 року сильні бурі пронеслися над Московською, Саратовською, Пензенською губерніями Росії. У деяких місцях випадав град завбільшки з куряче яйце. 17 липня 1836 року хмара поблизу Харкова «сипнула» на землю град «вдвоє і втроє більшого грецького горіха. У роковий день 27 травня 1846 року «градові виверження простягнулися від моря Чорного і до моря Балтійського, від Дністра і Німану до Волги». Сильні градобиття зафіксовані у Київській, Полтавській, Харківській, Херсонській, Подільській, Катеринославській губерніях.Вони супроводжувалися страшенними буревіями, спустошенням полів і садів, загибеллю людей. Градини сягали розміру курячого яйця.1 травня 1851 року град такого ж розміру з бурею та проливним дощем випав над Харковим. Було вибито до 85 тисяч шибок, у радіусі 50 верст було знищено увесь хліб на полях, пошкоджено усі луки, сади, знесено 15 мостів, розмито шляхи.

581
Окрема статистика градобиття у Росії велася у 1843-1900-х роках. У розділі «Кількість градобиттів за рік» лідирувала Подільська губернія (до неї входили Гайворонський, Голованівський, Ульяновський райони сучасної Кіровоградщини). 1851 року у губернії сталося 23 градобиття. 24 липня 1880 року над Обознівкою (тепер Кіровоградський район) пронеслася буря з градом завбільшки з волоський горіх, були моменти, коли падали шматки криги вагою до ста грамів. Подібний град випав у сусідніх Олексіївці, Грузькому, Великій Висці, а також Добровеличківці, Рівному, Семенастому.
Найбільший град в Україні офіційно зафіксовано у с. Солонці під Львовом 21 липня 1960 року – окремі градини важили 500 грамів. При цьому спостерігалося дуже різке пониження температури від +30 градусів перед випаданням до 12 градусів після граду. Найчастіше град спостерігається у гірських районах Карпат. Зокрема, на полонині Пожижевській днів з градом буває не менше 13 на рік, у Кримських Яйлах -12, на Волино-Подільській височині 7- 9. А от 4 квітня цього року у Києві випав град завбільшки з перепелине яйце. Негода захопила північні райони Кіровоградщини.

Два градобої занесено до «Книги рекордів Гіннесса». Неймовірні за вагою крижані кульки до 120 грамів стали причиною смерті 92 людей у м. Гопалгандежі (Бангладеш) 14 квітня 1986 року. У грузинському Цителі-Цкаро 8 серпня 1982 року зареєстровано градини діаметром 55 мм. Цікаві й такі дані «Книги…»: на горі Вай Але-Але (1569 м. над рівнем моря) – це острів Кауаї на Гавайях, дощі випадають до 350 днів на рік. У містечку Тороро (Уганда) протягом десяти років підряд (1967-1976) у середньому 251 день на рік були грозовими.
13 червня 2013 року Йошкар-Ола (Марійська республіка РФ) опинилася у зоні потужного грозового фронту. Зранку блискавка вдарила у електричну мережу, залишивши без світла тисячі будинків. У райцентрі Марі-Турек випав град розміром з куряче яйце, побив дахи і вікна у всьому місті, перетворив у решето 20 автівок. Стихія тривала 4хвилини.
А чого чекати нам? Синоптики України передбачають немало природних клопотів на все літо, пов’язуючи їх із зміною клімату. Тож готуймося і налаштовуймося. Без страху і паніки: наш народ пережив немало катаклізмів.

e-max.it: your social media marketing partner