Наталія Чернявська: подаруйте сироті родинне тепло

, Любов Попович

07819З початку року на Кіровоградщині майже триста дітей, позбавлених батьківського піклування, знайшли нові родини. Можна було б радіти цій цифрі, якби в інтернатних закладах області більше не лишилося жодної дитини. Утім, ще близько ста дітей чекають там на люблячих і турботливих батьків. Що треба знати і на яку допомогу держави можуть розраховувати усиновлювачі, «КП» розповіла очільниця обласної служби захисту дітей Наталія Чернявська.

– Історія кожної дитини, яка знайшла нову родину, де її обігріли теплом і любов’ю, звісно вражає, але найбільше запам’яталися двоє діток, яких взяли у багатодітну родину з дитячого будинку Кропивницького цього року. Фото дворічної дівчинки і семирічного хлопчика на сайті Мінсоцполітики побачили батьки, які вже виховували семеро прийомних дітей. Вони приїхали у дитячий будинок познайомитися з дітьми ближче і коли дізналися, що обоє мають проблеми зі здоров’ям, одразу вирішили дітей забрати. З’ясувалося, що всі діти, яких виховують ці батьки, мають інвалідність. Сердечне добро цих людей викликає щире захоплення, – розповідає Наталія Чернявська.

Цього року для бажаючих усиновити дитину чи взяти під опіку відбулися певні зміни, каже посадовиця. Зокрема, вони першочергово мають пройти обов’язкове навчання і мати відповідний рівень доходу, який забезпечуватиме необхідний прожитковий мінімум дитини. Якщо батьки не заробляють достатньо – в усиновленні їм можуть відмовити.

– Взяти у родину дитину-сироту, дитину-позбавлену батьківського піклування, на правах доньки чи сина, тобто усиновити, можна лише на підставі рішення суду. Для цього треба звернутися до служби у справах дітей за місцем свого проживання, зібрати і подати до служби у справах дітей необхідні документи. Після цього представники служби обстежать умови проживання майбутніх батьків і нададуть свої висновки, – пояснює Наталія Чернявська і додає, потім майбутні батьки можуть познайомитися з дітьми і подати заяву про усиновлення дитини до служби у справах дітей за місцем її проживання. І тільки після отримання рішення суду про усиновлення дитини та оформлення нового свідоцтва про народження дитини в органах РАЦСу за місцем реєстрації дитини, її передадуть в родину.

Але навіть після того, як дитина потрапила в родину, вона перебуватиме у полі зору працівників служби у справах дітей. Щороку протягом перших трьох років після усиновлення вони здійснюють нагляд за родиною, а в подальшому – один раз на три роки відвідують сім’ю.

Наталія Чернявська каже, крім усиновлення, існують й інші форми сімейного виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. Зокрема, це опіка/піклування, прийомна сім’я, дитячий будинок сімейного типу. За будь-якої форми сімейного виховання, родині надається державна підтримка.

– Особа, яка усиновила дитину, має право на грошову допомогу при усиновленні, у розмірі, як при народженні першої дитини. Крім того, особі, яка усиновила дитину з числа дітей-сиріт або дітей, позбавлених батьківського піклування, старше трьох років, надається одноразова оплачувана відпустка у зв’язку з усиновленням дитини тривалістю 56 календарних днів (70 календарних днів – при усиновленні двох і більше дітей) без урахування святкових і неробочих днів після набрання законної сили рішення про усиновлення дитини. Якщо усиновлювачами є подружжя, на відпустку має право один із батьків. Якщо дитині ще не виповнилося три роки, то один із батьків має право на відпустку для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, – пояснює співрозмовниця «КП» і додає, на утримання дітей, які перебувають під опікою, піклуванням, виплачується державна соціальна допомога у розмірі двох встановлених прожиткових мінімумів на місяць відповідно до вікової категорії та грошове забезпечення батькам-вихователям і прийомним батькам за надання соціальних послуг у дитячих будинках сімейного типу та прийомних сім’ях у розмірі 35% розміру соціальної допомоги.

– Кожна дитина має право на щастя. Подаруйте дитині-сироті або дитині, яка залишилися без піклування батьків, родинне тепло, – закликала насамкінець Наталія Чернявська і наголосила, якщо ви бажаєте взяти на виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківсь­­кого піклування, звертайтеся до служби у справах дітей за місцем свого проживання, для отримання необхідної консультації – у службу у справах дітей Кіровоградської облдержадміністрації за адресою: Кропивницький, вул. Тараса Карпи, 84, каб. 110-112. Телефон: (0522) 22-54-98, 22-34-96.

 

фото: Ігор Філіпенко

e-max.it: your social media marketing partner