Кодова назва «Поліна». На Кіровоградщині поліція завершує створення мобільної групи з протидії домашньому насиллю

, Любов Попович

08819На Кіровоградщині 15-20% усіх звернень, які надійшли до правоохоронців упродовж року – становлять виклики з приводу домашнього насилля, конфліктів та сімейних сварок. Тимчасово виконуючий обов’язки заступника начальника головного управління Нацполіції в області з превентивної діяльності Олексій Ніколаєв розповів «КП» про завершення створення мобільної групи у Кропивницькому під назвою «Поліна», яка реагуватиме на факти домашнього насильства.

– 15-20% усіх викликів, які надходять на «102», стосуються домашнього насильства. На сьогоднішній день існує кримінальна відповідальність за це правопорушення і регламентується статтею 126 з позначкою 1 Кримінального кодексу України. Нині ми маємо важелі, які можуть впливати на такі злочини. У Кропивницькому зараз завершується створення мобільної групи поліцейського підрозділу, яка називатиметься «Поліна» і реагуватиме винятково на прояви домашнього насилля. Диспетчери перенаправлятимуть повідомлення відразу на цей наряд і вони не тільки швидко реагуватимуть, а й у подальшому здійснюватимуть належний супровід, – пояснює Олексій Ніколаєв.

Поліцейський каже, наразі в області ще немає фактів, коли за домашнє насилля когось ув’язнили. Втім із десяток таких справ нині розслідуються слідчими підрозділами. Яким буде результат – поки складно спрогнозувати. Але заборонні приписи вже застосовують – це, як в американських фільмах, коли зловмиснику забороняють наближатися до жертви.

– Якщо говорити про факти, задокументовані у Кропивницькому, маємо вісім таких. Із п'яти – розслідування тривають. Також поліцейські застосовували заборонний припис – пояснює Олексій Ніколаєв. – Це випадки, коли правоохоронці приїздять на виклик,  бачать, що ситуація дійсно гостра, що є ризик тяжких наслідків,  тоді людину ізолюють від цієї ситуації.

Співрозмовник «КП» зауважує, нерідко наслідком домашнього насилля є небажання дітей жити в родинах. Відтак ті втікають, а потім поліція збивається з ніг, розшукуючи їх.

– Сімейне насилля – це не тільки проблема чоловіка і жінки, у складну ситуа­­цію можуть потрапити й діти, – констатує він і додає, аби упередити біду, правоохоронці максимально активно працюють саме з дітьми. – Працівники поліції спілкуються з дітьми, влаш­­товують вікторини, різні змагання, відвідують навчальні заклади, літні табори відпочинку, щоб тримати ситуацію на контролі.

За цей рік, говорить Олексій Ніколаєв, до поліції по лінії «102» надійшло 379 повідомлень про зникнення дітей. Завдяки своєчасним заходам, поліцейські встановили місцезнаходження 97% – 369 дітей – упродовж доби, інших повернули в родини згодом.  На щастя, зникнення не пов’язані з насиллям у сім’ї, «синіми китами» чи ще якимись інтернет-іграми.

– Однією з основних причин таких учинків – неналежна увага до виховання дітей із боку батьків чи опікунів, соціальне становище родини, конфлікти з батьками, підлітковий вік, коли з’являється власна думка, якесь бачення або перше кохання. Такі умови спонукають дітей іти з дому, – зауважує поліцейський. – Хочеться жити вже з хлопцем, але ще немає 18 років для того, щоб прийняти таке рішення. Ось нещодавно, наприклад, в одному з районів дівчина пішла з хлопцем, бо батьки не схвалювали спілкування з ним. Чотири доби шукали її, поки знайшли аж у Кривому Розі. Ще одного чотирнадцятирічного «мандрівника» повернули рідним аж із Києва.

Нерідко малолітніх утікачів знаходять на території інших регіонів. Олексій Ніколаєв завдячує саме поліцейській комунікації.

– Пригадую випадок, коли неповнолітня дівчинка хотіла жити окремо від батьків і пішла з дому. Ми її повернули. А через тиждень вона знову втекла… І так було декілька разів – ми її повертали батькам, а вона знову йшла, аж доки з дівчинкою не знайшли спільну мову, – пригадує випадок співрозмовник «КП».

Ще одна серйозна проблема, пов’язана з насиллям, і яка є в полі зору превентивної поліції, – булінг. «КП» уже розповідала про зміни в українському законодавстві, за якими за цькування настає адміністративна відповідальність.

– Станом на початок серпня в області інспектори ювенальної превенції задокументували півтора десятка фактів учинення булінгу. З них два – сталися у Кропивницькому. Є навіть рішення судів про стягнення штрафу з осіб, які відповідають або за дітей, або за педагогів під час навчання. Однак якихось надсерйозних випадків не було і це, мабуть, добре, – підсумовує правоохоронець.

Проект «Поліна» стартував два роки тому всього у кількох містах як пілотний. Нині напрацьований досвід поліція поширює по всій Україні.

Фото: Ігор Філіпенко

e-max.it: your social media marketing partner