Руслан Іванов: Доки праця лікаря буде на рівні мінімальної зарплати, однозначно матимемо відтік кадрів

,

06042Більше півстоліття лікарня, яку заснували для обслуговування працівників заводу «Червона зірка», мала тільки порядковий номер. Згодом їй присвоїли ім’я, а нині це міська лікарня швидкої медичної допомоги Кропивницького. Близько півроку медзакладом керує Руслан Іванов.

Головному лікарю – 45. Він кандидат наук, хірург, виходець із родини медиків.

– Мій батько – травматолог. Бабуся була костоправом, народним цілителем, – розповідає Руслан Іванов. – Відтак особливого вибору, ким я стану, не було. У 16 років підробляв санітаром. Відразу для себе вирішив, що своє майбутнє пов’яжу з хірургією.

Рішення очолити міську лікарню прийняв одразу. Каже, мав власне бачення розвитку медзакладу.

– Відчув, що можу реалізувати своє бачення менеджменту лікарні, що маю усі необхідні ресурси втілити якісні зміни, – пояснює головлікар і додає, менеджмент однозначно повинен базуватися на трьох «китах»: фінансу­­ванні, кадрах і науково-технічній базі.

Руслан Іванов зауважує, на власному досвіді відчув сумні реалії хронічного недофінансування медичної галузі. На медикаменти держава дає лише 5% від потреби, на харчування пацієнтів – 18%.

– Ми заклали на всі статті видатків 70 мільйонів 739 тисяч. А затвердили кошторисом менше 45 мільйонів. Тобто йде величезне недофінансування. З іншого боку, самі люди не в змозі своєчасно лікуватися через брак коштів і до нас потрапляють у запущеному стані. Ось днями поступила хвора з защемленою грижею, з флегмоною передньої черевної стінки на фоні цукрового діабету. Її успішно прооперували і вже перевели з реанімації в палату хірургічного відділення. Але однозначно 12-добовий перитоніт, операція не додали їй здоров’я, – нарікає медик.

Хірургічна служба лікарні найдосвідченіша, найавторитетніша в Кропивницькому, переконаний головний лікар. Лікарня швидкої медичної допомоги виконує усі види найважчих оперативних втручань, починаючи від виразкових кровотеч і операцій на шлунку, закінчуючи наслідками дорожньо-транспортних пригод і політравм.

Торік лікарня надала допомогу більш як дев’ятьом тисячам пацієнтів, там провели майже шість тисяч операцій.

– Це досить потужний показник надання хірургічної допомоги, констатує співрозмовник «КП» і додає, з початку року пролікували майже десять тисяч пацієнтів. – У нас працюють досвідчені лікарі – Олександр Лавров, Віктор Мягкий… Ці люди виводять хірургію та урологію на найвищий рівень… У впровадженні нових менеджерських рішень спираюся на досвід Валерія Скорохода, – розповідає Руслан Іванов. – Дивишся на цих авторитетних людей і розумієш, до чого треба прагнути. Нині підкріплюємо бригади досвідчених лікарів молодими хірургами. З серпня шестеро інтернів почали працювати в хірургії, урології, травматології, офтальмології і анестезіологічній службі.

Утім, констатує голов­лікар, болючим питанням залишається відтік кадрів.

– За останні півроку з лікарні звільнилося півтора десятка медичних сестер і один лікар. Поїхали працювати закордон, і, я думаю, цей потік не зменшиться. У нас в середньому лікар-хірург вищої категорії зі стажем більше трьох десятків років на руки отримує приблизно менше шести тисяч гривень, лікар-хірург першої категорії – менше п’яти, другої категорії – і чотирьох не має, а лікар-хірург без категорії – ще менше. Тобто, молодий лікар отримує зарплатню фактично на рівні санітарки. Повинно пройти п’ять років, щоб хірург отримав другу категорію, при цьому його заробітна плата буде на 300 гривень вищою, ніж у колеги без категорії. Медична сестра хірургічного профілю вищої категорії зі стажем вище тридцять років на руки отримує трохи більше трьох тисяч гривень. Інші ще менше. Доки ми не змінимо тарифну сітку, доти праця лікаря буде на рівні мінімальної заробітної плати, однозначно буде відтік кад­­рів. Я намагаюся втримати працівників, відправляю молодих спеціалістів на курси, щоб вони швидше оволодівали новими методами, розвивалися. Але в глибині душі у мене немає впевненості, що я їх навчу, а вони не розвернуться і не поїдуть з України, – констатує головлікар.

З минулого року в лікарні швидкої медичної допомоги почали робити ендопротезування кульшового суглобу. Такі операції в Кропивницькому, крім «четвірки», робить ще обласна лікарня. Але, якими б умілими не були руки хірургів, медзакладу бракує висококласного обладнання для діагностики. Якщо в інших медустановах апарат ультразвукового дослідження працює з восьмої до четвертої, то в міській лікарні – цілодобово, сім днів на тиждень.

– Зношеність техніки колосальна. Є артроскопи, лапароскопи, проте вони морально і фізично застаріли. Але ж усі розуміють, що майбутнє лікарні швидкої медичної допомоги – за малоінвазивними операціями за новими технологіями та сучасним обладнанням, – наголошує Руслан Іванов.

Тим не менш очільник лікарні каже, впродовж двох останніх років увага до його закладу, до медицини в Кропивницькому загалом із боку міської влади відчутна.

– Прийшовши на посаду, практично кожного тижня спілкуюся з міським головою Андрієм Райковичем, щоб крок за кроком реалізувати програму реформування лікарні. Це ремонти покрівель гінекологічного відділення та відділення гнійної хірургії, придбання сучасного рентгенологічного апарату до нашого «будівництва століття» –

хірургічного корпусу. Зрозуміло, міський бюджет не потягне все, що потрібно лікарні. Тому дуже сподіваємося і на подальшу допомогу меценатів. Поки хочу подякувати Євгену Засінцю та Сергію Лопатіну за подарунок – налобний освітлювач виробництва Німеччини, який полегшує роботу хірургів, – говорить головний лікар і додає, разом із міським головою Андрієм Райковичем прагне зробити лікарню медичним закладом 21 століття, забезпечити комфортні умови лікування хворих, незалежно від їхнього матеріального та соціального стану. І в той же час створити належну базу для роботи лікарів, надати можливість їхньому професійному росту... Наступного року в Кропивницькому запрацює госпітальний округ і таким чином в рази зросте навантаження на лікарів та обладнання. Усіх важких хворих із найближчих районів везтимуть до нас!

текст: Лариса Гуріна

фото: Ігор Філіпенко

e-max.it: your social media marketing partner