Вони не можуть чаю попити, бо не мають за що купити! Наша країна їх просто не годує!

– Я кажу про ту інформацію, яку приховати не можна. Танковий батальйон ВЧ-1302, в якому служить 150 чоловік із Кіровограда, Полтави, Запоріжжя і Дніпропетровська, два з половиною тижня сидять в окопах, працюють по 18-20 годин. Вони голодні, холодні... Два з половиною тижня вони стояли під Слов’янськом і Краматорськом, а позавчора (розмова відбувалася минулого тижня – ред.) їх перевели до Дніпропетровської області на передислокацію. Мій зять каже, що знову, у ніч з суботи на неділю, їх відправляють на Слов’янськ, – розповідає співрозмовник, у яких умовах доводиться нести службу 26-ти річному чоловіку його доньки Сергію. – Зарплата в нього 550 гривень!!! Вони не можуть чаю попити, бо не мають за що купити! Наша країна їх просто не годує! А це наші діти – наше майбутнє.
Аби хоч якось допомогти хлопцям, каже чоловік, разом із друзями та родичами збирає гроші і перераховує воякам на картки.
– Я зараз збираю у друзів гроші. Хто скільки може з Кіровограда, з Дніпра кидають на картку. Як передати сумки – не знаю. Мої люди кажуть, що там і «Правий сектор», і лівий… Вони бояться їхати туди, щоб не забрали машину..., – каже чоловік і додає, що поки електронні перекази єдиний вихід допомогти.
Співрозмовник «КП» зізнається, що звертався по фінансову допомогу і до керівництва фірми, де до мобілізації працював його зять. Проте там розради не отримав – на фірмі заявили, що ніякої заробітної плати не буде.
– На його підприємстві хлопці кажуть, що не будуть платити гроші. От свої повитягували з кишені і зібрали тисячу гривень. Тобто людина там живе на 500 гривень державних і ті, що відправили родичі і друзі... – розмірковує чоловік.
За коментарем «КП» звернулася безпосередньо до військового комісара Кіровоградського обласного військового комісаріату полковника Ярослава Кучера. Він підтвердив, що мобілізовані кіровоградці дійсно знаходяться в «гарячих точках».
– З того моменту, коли ми їх призвали, на них почав поширюватися статус військовослужбовця зі всіма правами і обов’язками. Так от, обов’язки є у військовослужбовця будь-якого рангу. Питання в тому, що командир частини зобов’язаний був цій людині розповісти, скільки грошей отримуватиме і повинен був простежити, щоб ці гроші вчасно нараховувались і виплачувались. Командир зобов’язаний забезпечити солдата в тому числі й харчуванням. Зобов’язаний, якщо необхідно, забезпечити речовим майном. Особисто до мене таких офіційних звернень не надходило… Що стосується грошей, то ми не знаємо, коли був призваний цей хлопець, – каже Ярослав Кучер.
«КП» уточнює, що Сергія призвали майже три тижні тому, на що військовий комісар відповідає: Так що ви хотіли, щоб йому за два з половиною тижня заплатили, як за місяць? Швидше за все йому за ці два з половиною тижня і нарахували. Ви повинні розуміти, як нараховуються гроші. Премія виплачується в наступному місяці за попередній, адже вона платиться за досягнення і за недопущення промахів. У наступному місяці з премією і надбавками, які йому належать, у нього буде набагато більше. Ви ж бачите, держава зараз все, що може мобілізує на армію, і в тому числі на ці частини. Але ми зараз розмовляємо безпредметно. По-перше, я не знаю, хто ця людина, в якій частині служить. Я не розумію про, що ми говоримо, тому що до мене ця людина конкретно не зверталася. У нас були випадки, коли сім’ї потребують якоїсь допомоги. Ми оперативно посилаємо туди воєнкома розібратися і допомогти. Чому я не чув прізвища, про цю проблему?
«КП» пояснила Ярославу Кучеру, що не називала прізвища того, хто до нас звернувся, оскільки людина попросила не вказувати його на сторінках газети.
– А, людина попросила не вказувати? Ну тоді що ми з вами розбираємо? Я вам хочу сказати ще: оскільки зараз ідуть інформаційні війни, щоб розхитати суспільство, я можу теж зараз зателефонувати вам з іншого телефону і сказати: «Я рядовий Петренко. Служу в районі Краматорська. Нас тут не годують, не вдягають, не платять, нас тут щодня на тортури водять і так далі». Ви про це напишете у своїй статті, завтра про це прочитає півміста і всі скажуть, чому ми воюємо, навіщо це робимо, для чого ми туди людей посилаємо? Отак починаються інформаційні війни. Хтось запускає спеціально «пулю», ви довірливо підхоплюєте. Особисто моє бачення: необхідно розуміти, якщо ми на одній стороні, то ми працюємо на одну справу. Ми маємо людей, заспокоювати роз’яснювати. Ми не повинні, почувши якусь «гарячку», одразу її кидати у маси, мене похвалять. Треба розбиратися в усьому. Всі дзвінки, які до мене надходять, я перевіряю. Ви, в принципі, можете довіряти цій інформації – я не заперечую. Але є випадки, які я можу назвати. Наприклад, коли у нас Крим ішов поступово і наші там воєнні сиділи, відбувалися провокації на фоні модуляції голосу. Людина піднімає трубку, а йому телефонує мама, дружина, командир, старший і дає інформацію… Ви просто зараз не розумієте, з чим ми зіткнулися. Це набагато серйозніше, ніж у Другу Світову війну. Зараз задіяні такі технології, що, правду кажучи, навіть ми інколи не готові до цього. Ми не воююча держава. Ми за двадцять три роки не воювали ні з ким. Ми в теорії багато чого знаємо, а от на практиці – ні з чим не стикалися. А ці люди воювали, вони вели кілька кампаній – дві чеченські, одну грузинську… Вони розуміють багато чого, до чого ми тільки доходимо. Ми теж поступово дійдемо. Ми вчимося, тому давайте будемо толерантними, – насамкінець закликав Ярослав Кучер.