«КП» допомогла відкрити нові сторінки біографії Юрія Яновського

,

00355Відомий письменник-земляк Юрій Яновський багатьом із нас запам’ятався заштампованим радянською ідеологією. Мало хто знає, якою він був людиною і чому саме на його батьківщині – у селі Нечаївка Компаніївського району є музей у вигляді корабля, де зберігаються особисті речі письменника. З’ясувати це вирішила дослідниця історії рідного краю, методист обласного інституту післядипломної педагогічної освіти імені Сухомлинського Лариса Гайда. А допомогла їй у цьому газета «Кіровоградська правда». Унікальною історією відкриття Юрія Яновського як простої людини, дослідниця поділилася з «КП».

– Доля Яновського дуже непроста і суперечлива. Радянська система начепила йому ярлик свого письменника, як і відомим Тичині, Рильському… Пам’ять про них зберігають у музеях, які здебільшого оселилися в столиці. І тільки музей Юрія Яновського є у його рідній Нечаївці, – розповідає Лариса Гайда. – Коли почали досліджувати його постать, здивувалися, чому раптом у сільський музей родичі письменника передали всі його особисті речі, рукописи. Поїхали туди і від людей дізналися, що унікальний музей у вигляді корабля побудували у сімдесятих роках двоє чоловіків, яким було всього трохи за тридцять – голова тамтешнього колгоспу «Дружба» Мартин Поліщук і голова сільської ради Володимир Юрченко. Саме вони тоді зібрали всі експонати, оформили музей, щоб зберегти пам’ять про відомого земляка, яким гордилося село. На той час зробити такий музей – це був рівень! А сьогодні про цих людей ніхто й не пам’ятає, навіть фотографії не збереглося. Ми хочемо через газету звернутися, може десь є родичі цих людей чи земляки, які їх пам’ятають, аби вони розповіли бодай якусь інформацію про них, адже вони зробили для села так багато.

Дослідниця зізнається, коли почала збирати інформацію про музей Яновського у Нечаївці, з’ясувалося, що інформації про нього дуже обмаль. Тут у нагоді й стала газета «Кіровоградська правда», яка є унікальною щоденною хронікою життя області.

– У 1972 році з нагоди 70-річчя письменника газета поступово вводила читача в тему. У серпні вийшла стаття Володимира Базилевського «Життя є молодість, труд і любов», пізніше цілий випуск, присвячений ювілею Юрія Яновського, за тим – стаття музейниці Рози Турбай «Мовою експонатів» і до кінця року ще ряд згадок земляків, журналістів, поетів про відомого письменника. Так от, про засновників музею і про невідомі факти з біографії Юрія Яновського я дізналася саме з «Кіровоградської правди». Наприклад, як те, що радянська влада представляла письменника як вихідця з бідної селянської родини. А насправді, його сім’я була заможною, – це були сільські землевласники, які мали змогу виховувати і навчати сина в Єлисаветградському реальному училищі. Про це тоді газеті розповіла няня Юрія Яновського, сільська жінка. «Батьки були багатими і вредними», – писала у сімдесятих роках «Кіровоградська правда» спогади няні про родину Яновських.

 

00358

Лариса Гайда розповідає, цей дослідницький проект про відомих земляків став уже традиційним. До його реалізації підштовхнуло бажання дослідити їхнє життя, розповісти, що їхні особистості формувалися саме тут під впливом українського середовища, яке й вивело їх на світовий рівень.

Аби дізнатися більше, якою людиною був наш письменник-земляк, авторка ідеї запрошує у відділ мистецтв обласної наукової бібліотеки імені Чижевського, де 28 серпня відбудеться перформенс «Юрій Яновський. Стрибок над долею». Початок о 10:00.

 

0035700356

фото: Лариса Гайда

e-max.it: your social media marketing partner