Століття «КП». 1979
Посуха завадила цього року зібрати в області гарний врожай хліба. Аби у людей не виникало думок про голодні часи, які ще не забулися з 1947-го, влада дала поштовх розвитку м’ясо-молочному виробництву. В обласному центрі блискавично розширювали виробництво молокозавод і м’ясокомбінат. Перепис населення констатував, що в області живе мільйон 250 тисяч жителів, проте вже цього ж року частина хлопців залишила рідні домівки, аби віддати вигаданий владою інтернаціональний обов’язок в далекому Афганістані…
Зима 1978-1979 років була суворою. Сніг лежав дуже довго, його було багато, а люті морози стояли тижнями. Відразу ж 1 січня читачів заінтригувала рубрика «У сім’ї єдиній». Під нею вийшли матеріали «Листи в Перчунове», «Вперед лети», «Плануємо щастя». У першому розповідалося, як жителі з Казані захоплювалися сміливістю українського школярика на пожежі. В іншому йшлося про щойно запущену залізничну колію Долинська-Помічна. А третій знайомив із хорошим соціально-побутовим станом на Олександрійській фабриці діаграмних паперів. 4 січня під тією ж рубрикою вийшов новий опус «У станицю Холмську до побратимів», як жителі села Кам’янечого з Новоархангельського району гостювали в кубанців. А 14-го вийшли «Сніги сорок четвертого» Віктора Погрібного, де мова йшла про даленьке воєнне минуле. Аж 18 січня зі сторінки «Україна і Росія поєднались на віки» стало зрозуміло, що того всього могло б і не статися, якби 325 років тому Україна не возз’єдналася з Росією. Фінішувала кампанія 31 січня, коли відбулися в Києві урочисті збори «Навіки разом». Але рубрика нагадувала про віковічну дружбу «народів-братів» ще довго.
4 березня відбудуться вибори до Верховної Ради СРСР. Отже, лютий був наскрізь просякнутий духом радянської демократії. Тут вам розповіді про кандидатів, як, наприклад, 6 лютого «Бригада формує чавун» – штрихи до портрету бригадира формувальників із «Червоної зірки», і «Руки геть від Соціалістичного В’єтнаму!» – заява-вимога 20 лютого до Китаю, який напав на сусіда. І сторінка «Гартована в боях, гартована в труді» з повідомленням, що обласній партійній організації виповнилося 40 років. Уже зовсім буденно сприйняли читачі 27 лютого новину про космічний запуск «Союзу-32» з Ляховим і Рюміним на борту.
«Світлиця» 8 березня привітала жінок: «Зі святом вас, дочки Вітчизни!». Письменники Євген Долматовський, Віталій Логвиненко, Анатолій Хорунжий, Віталій Петльований 18 березня побачилися між собою і своїми кіровоградськими шанувальниками не лише в «Степових кларнетах», а й на творчих зустрічах. Ті ж «Кларнети» через місяць на Дні поезії представили двадцятьох завсідників місцевого Парнасу.
16 червня в газеті відзначили ще один невеличкий ювілей – Світловодську виповнилося 25 років. «Кіровоградська правда» вшанувала іменинника бадьоро-ностальгійною сторінкою «Ми знали – місто буде…».
На політичній арені у Відні 15-18 червня відбулася зустріч Брежнєва з американським президентом Картером. Вони обговорили питання, обмеження стратегічних озброєнь (ОСО-2), прийнявши відповідні рішення. Міжнародна обстановка дещо пом’якшала, віщувала газета. Але промовчала, що угоди угодами, а в Голованівському районі в той час закінчилося будівництво нової стратегічної ракетної шахти, яку обслуговувала 309-а ракетна частина 46-ї ракетної дивізії 43-ї армії, – на її базі тепер розмістився єдиний у Європі музей ракетних військ стратегічного призначення.
Двадцять другого червня фахівці радили колгоспникам як потрібно збирати низькорослі хліби. З цього досвідченим жниварям ставало зрозуміло, що цьогоріч не варто чекати такого урожаю, як у попередні роки. Країна Рад вже зо два десятки літ закуповувала зерно в різних західних країнах. А тут ще й тривале бездощів’я не дало потрібного росту злаковим культурам. Аби якось компенсувати нестачу рослинної маси для тваринництва, рекомендували вдатися до шефів із промислових підприємств. Ось і поїхали заводські інженерно-технічні працівники обкошувати бур’яни й очерети вздовж доріг, річок, по ярках і лісосмугах для здачі на комбікормову переробку. «Кіровоградська правда» регулярно вітала передовиків «амброзієвих жнив».
Україна 26 червня широко відзначила 60-ліття ЛКСМУ. «Комсомоле, доля моя!» – раділа газета. І так само бурхливо сповіщала 30 червня, що «Жнивна пора – найвища мить».
На земній кулі було неспокійно. За рік у деяких країнах світу змінилися державні лідери. І якщо перетасовка в Уганді диктатора Іді Аміна демократичнішим Юсуфом Луле, чи втеча нікарагуанського президента Анастасіо Самоси, сім’я котрого 42 роки правила країною, або поновлення при владі в Центрально-Африканській республіці президента Давида Дако замість саморобного імператора Бокасси, виглядають не дуже значимими, то інші мали неабиякий вплив на світовий порядок.
Ось коротка хроніка таких змін, яку подавала «Кіровоградська правда» впродовж року:
1 квітня – за підсумками загального референдуму аятола Хомейні проголосив Іран ісламською республікою. Референдуму передували суди над прихильниками скинутого раніше шаха Моххамеда Реза Пахлеві.
4 квітня – у Пакистані страчено 51-річного Зульфікара Алі Бхутто, колишнього президента і прем’єр-міністра країни, відстороненого військовим переворотом. Офіційним звинуваченням щодо Бхутто була особиста участь у розправах над політичними опонентами.
4 травня – у Великобританії пройшли дострокові парламентські вибори, на яких більшість місць у палаті громад отримала опозиційна Консервативна партія. Прем’єр-міністром стала Маргарет Тетчер.
16 липня – після вимушеної відставки президента Ахмеда Хасана аль-Бакра прем’єр-міністром і президентом Іраку став Саддам Хусейн.
14 вересня – в Кабулі Голову Революційної ради Демократичної Республіки Афганістан Нура Мухамеда Таракі убили прибічники прем’єр-міністра Хафізулли Аміна.
Процвітав тероризм. Біля узбережжя Ірландії 27 серпня дистанційним пристроєм підірвали човен, у якому знаходився лорд Луїс Маунтбаттен, кузен королеви Єлизавети II, герой Другої Світової війни, останній віце-король Індії, найстаріший і авторитетний політичний діяч країни. Відповідальність за теракт взяла на себе Ірландська республіканська армія (ІРА). Далі ІРА здійснила ще кілька терактів, намагаючись змусити Великобританію відмовитись від Північної Ірландії для об’єднання її з Ірландською Республікою.
У 1979 році відбувся всесоюзний перепис населення. Дані по області: загалом 1 мільйон 250 тисяч 891 житель. Міського населення 654 041, сільського – 596 850, Кіровоград – 240 394, Олександрія – 93 640, Знам’янка – 35 955, Світловодськ – 52 376 осіб.
У цьому ж році запрацював Олександрійський завод «Автоштамп», що спеціалізувався на випуску різних деталей для сільгосптехніки та транспортних машин. А в часи незалежності, заводчани навіть випустили вітчизняний український комбайн «Лан». Спроба закінчилася на дослідному зразку.
З 25 вересня до 3 жовтня Володимир Базилевський друкував у газеті повість «Ці довгі суворі зими». Тема була ходова – про нескорених патріотів, котрі вистояли у німецькій окупації.
У зв’язку з неврожаєм в масах проглядалися песимістичні настрої. І хоч у рекламних матеріалах пропонувалися до споживання прекрасні кримські вина (урожай винограду цього року був, як ніколи, великий), народ розумів, що лише вином без хліба й картоплі в умовах розвинутого соціалізму ситим не будеш. Тоді преса за вказівкою влади вдалася до заспокійливих пасажів про широкі можливості тваринництва. У «Кіровоградській правді» це виразилося великою серією матеріалів про високі надої від великої рогатої худоби та швидкі прирости свинини. Серія називалася «Тваринники на фініші року», розпочавшись наприкінці жовтня, і тривала до останніх чисел грудня, щоденно фільтруючи думки і сумніви читачів.
Кіровоградські молокозавод і м’ясокомбінат на Новій Балашівці в 1979-му були корінним чином реконструйовані, процеси виробництва м’ясо- і молокопродуктів стали безвідходними. Весь загал пив молоко й купував сметану на вагу з 40-літрових бідонів, які терті продавці нещадно розбавляли водою.
Почастішали злочини з розкрадання коштів і матеріальних цінностей. Ось 11 листопада Анатолій Проскуров у репортажі із зали суду «Лицеміри» розповів про діяльність однієї з бригад так званих «шабашників». Її створив такий собі Іван Кирилюк. Уклавши договір на нефіксовану суму з яким-небудь колгоспом, що потребував лісоматеріалів, їхав у далекі краї на лісоповал. У бригаду включав як живих, так і «мертвих» душ. На місці в калькуляцію виконаних заготівельних дій уписував роботи, які не виконувалися, робив приписки в ті, що проводилися насправді. Обраховував у зарплаті найманих виконавців. Навар клав у власну кишеню та ділився з двома-трьома наближеними. Примітною особливістю бригади було те, що кістяк її складався з віруючих баптистів.
В останні дні року, 25 грудня, радянська 40 армія перетнула афганський кордон, 27 грудня спецназ штурмував палац афганського президента Хафізули Аміна, котрого вбили. І тільки 28 грудня газета в «Міжнародній панорамі» повідомила в маленькій замітці з кількох рядків, що прохання афганського уряду до уряду СРСР про допомогу задоволено. Почалася, як думали, «маленька переможна війна», що розтяглася майже на десять років. Радянський Союз втратив 14 424 чоловік убитими і 466 425 пораненими. Обласна газета, звичайно ж із міркувань державної таємниці, і не заїкнулася, що вже через 10 днів 112 офіцерів, 22 прапорщики і 14 солдатів з 51-го Окремого гвардійського вертолітного полку з Олександрії відправилися виконувати «інтернаціональний обов’язок». Таку ось недобру естафету прийняв від 1979-го 1980 рік.
фото: архів «КП»