Рора – Лола

Михайле, ти граєш неймовірно! Ми зараз готуємо одну пісню для творчого вечора, тому ти нам дуже потрібен, – Рора вперше звернулася до Михайла, коли почула його виконання на гітарі.
Рора і Михайло стояли на студентській кухні. Хлопці грали на гітарах різні пісні, здебільшого ті, які замовляли дівчата. Рора того вечора нічого не просила. Вона лише слухала і дивилася на третьокурсника Михайла, який перевівся до них із заочного відділення, а не навпаки, як робить більшість студентів. Він лише грав, а його колега, значно сміливіший, грав і співав добре відомі хіти.
– Авроро!.. – несміливо звернувся.
– Можна Рора, – вона зупинила Михайла. – Для друзів я Рора.Сподіваюся, ми станемо друзями, адже ти не відмовиш мені у проханні, правда?
– Розумієш, Рора! У тебе дивне і гарне ім’я… Все було б добре, якби я не боявся сцени. Ця проблема у мене ще зі школи.
– Пообіцяй, що ти наберешся сміливості і прийдеш до нас на репетицію у вівторок у 212 аудиторію. Буде лише друга репетиція. Познайомлю тебе з усіма. Я теж колись боялася виступати, виходити на сцену і навіть слова писала на листочку, щоб сказати все, що хотіла. Повір мені, я тобі допоможу подолати цей страх! – сказала з надією.
Михайло посміхнувся на слова нової знайомої. Вперше бачить цю дівчину, але чомусь їй вірить.
– Не знаю чому, але я тобі вірю, – сказав.
Того вечора вони ще довго розмовляли. Їхні друзі пішли в нічний клуб танцювати до ранку, а вони непомітно відстали. А потім зрозуміли, що обоє йшли зовсім не в нічний клуб, а в затишну кав’ярню, яка неподалік гуртожитку.
– Рора, ну де ви з Михайлом? – телефонувала подруга.
– Ми де? – розсміялася, зрозумівши, що вони абсолютно не там, куди планували йти. – Ми за кілька кроків від нашої кав’ярні.
– То вас чекати? – подруга не задавала зайвих запитань.
– Рора подивилася, як Михайло крутив головою, кажучи «ні». Вона теж саме відповіла подрузі.
– Як таке може бути? – Рора знову розсміялася переливчастим сміхом, адже ще нікому не вдавалося її так заговорити, щоб вона змінила свій маршрут.
– Мабуть, нам не по дорозі з ними, – Михайло теж сміявся. – Ну що, давай у середину. Не стоятимемо ж ми на вулиці у січні.
Обоє замовили каву з корицею. Всміхнулися на свій вибір. У кав’ярні звучала «АВВА» із «The Winner Takes It All». Рора відчувала мелодію кожною клітинкою, вона розчинялася у словах нового знайомого, якого хотілося відкривати, пізнавати, досліджувати. Навіщо це їй, ще не зовсім розуміла. Але саме зараз вона хотіла знати про нього все.
– Я з цією проблемою довго живу. Скажу тобі по секрету, я навіть пішов із музичної групи, бо дуже ніяковів на сцені. Навіщо мені через це нервувати? – Михайло відповідав на питання Рори, коли вони сиділи і грілися за кавою.
– Пішов із групи і прийшов в університет на стаціонар?
– Можна і так сказати. Я міг би піти працювати, заробляти гроші. Але і я, і мої батьки завжди наполягали, здобути професію, а вже потім іти у самостійне життя. Тому так довелося, – Михайло потроху розповідав про себе, адже Рора задавала питання одне за одним.
На якусь мить хлопець зупинився. Йому 22 роки, але в нього є таємниця. Він не знав, як про неї сказати, тому спочатку вирішив промовчати. Він хотів теж розпитати про дівчинку Рору, найперше – хто їй придумав таке рідкісне ім’я, навіщо їй, майбутньому дизайнеру, займатися організацією творчих вечорів, чому вона досі не знайшла своє кохання, чи любить вона дітей…
– Роро, вечір минув. Ти про мене тепер знаєш майже все, а я про
тебе – нічого. Точніше одне слово – Рора, – казав, коли вже провів її до гуртожитку.
– Ціле життя попереду, Михайле. Ти приходь на репетицію, продовжимо розмову, – сказала на прощання і йшла до дверей. Не спізнилася, до гуртожитку прийшла вчасно.
– І Михайло таки прийшов на репетицію. Довго вагався: йти – не йти. Три роки грав у місцевій групі, та коли довелося виходити на сцену, відчував у собі страх. А потім життя перевернуло всі плани, з’явилися нові обов’язки, в серце прийшла біда, не брав гітару, забував за навчання, нікуди не ходив, майже ні з ким не спілкувався, допоки батьки не сказали, що так не може тривати, що у Михайла все буде добре, що він знову буде щасливим.
– А ти боявся, Михайле. У тебе все виходить бездоганно. Нашим ти сподобався, вони підтвердили, що ти – талант. Правда, я
і досі не розумію, чому ти не виступаєш на сцені, – Рора всміхалася, біля неї було тепло, добре, вона дійсно дарувала надію, допомагала, відкривала життя, запрошувала на репетиції і навіть на виставки у музей, а одного разу до театру.
Михайло відчував, що з Ророю його життя змінюється, що він знову вчиться радіти.
– Ти знову поспішаєш додому? А цього разу чому така терміновість? – якось запитала Рора на вихідних, коли вони поверталися з кіно.
– Іншим разом, Роро. Іншим разом розкажу, – поцілував на прощання і знову розчинився у вечірньому місті.
У такі миті Рора думала, що в нього є дружина, що він поспішає до неї, адже як пояснити його поведінку. Він спочатку спілкується по телефону, а потім за десять хвилин прощається і йде…
Цього разу Михайло не давав знати про себе цілих три дні. Спілкування щодня – зустрічі, репетиції, виступи, побачення, розмови по телефону. І раптом пауза. Вона у її житті, назавжди? Де шукати його, чому зник без пояснень, що сталося, невже в нього є дружина? Де шукати хлопця, з яким не хотілося прощатися, який поводився не так, як його однолітки, був мудріший у словах, діях, почуттях.
У них не було спільних друзів, вона не знала його адреси… І коли в такому стані побачила її подруга, якій вона розповіла все на одному подиху, адже уже півроку отак тримала у собі всі вагання, пообіцяла допомогти, адже працює в деканаті і може знайти в документах адресу. І знайшла.
Рора стояла біля його будинку. Що вона скаже, якщо двері відкриє його дружина?.. Скаже, що вона – його одногрупниця, прийшла забрати самостійну роботу, щоб викладач не поставив двійку, адже йому потрібно здавати все вчасно, а домовленості не допомагають.
Двері квартири відкрила жіночка п’ятдесяти років, з короткою зачіскою, у домашньому халаті. Очі такі, як у Михайла.
Мабуть, це мама.
– Доброго дня! Мене звати Рора. Чи вдома Михайло? – не розгубилася.
– Доброго дня! Рора, це ви? Я чула про вас від Михайла, проходьте, будь ласка, він вийшов в аптеку, скоро має повернутися! Надійка захворіла три дні тому, – і жінка закривала двері квартири, допомагаючи скидати верхній одяг, запрошуючи гостю до кухні, ставлячи чайник.
– Бабусю, бабусю, а хто до нас плийшов? – до кімнати забігла маленька дівчинка років трьох, гарне кучеряве волосся, і очі такі, як у Михайла і його мами…
– Боже, я так і знала! Пробачте, пробачте, що я прийшла, – Рора не ви
тримала і ледь не розплакалася.
Мама Михайла покликала свого чоловіка, щоб він забрав малу. Запросила Рору сісти, обом налила чаю, поклала свою руку на її, намагаючись заспокоїти.
– Я знаю про тебе, Роро… Я кожного вечора про тебе слухаю… Ти небайдужа Михайлу…
– Але він не знав, як тобі сказати про доньку, боявся, як ти відреагуєш. Три роки тому у Михайла була дівчина – однокласниця,
з якою вони хотіли жити разом. Після одинадцятого класу вона завагітніла. Втім через хворобу вагітність протікала важко. Пологи були складними, вона не витримала, померла… Лікарі врятувати лише донечку Надійку… Я зараз не можу тобі розповісти все те, що пережив Михайло. Він нічого не хотів, він не знав, як житиме далі. Ми втрьох – Михайло, я і мій чоловік гляділи Надійку. Михайло лише вступив на заочне, пішов із групи, закрився в собі… Важко це все було. Лише наприкінці минулого року ми вмовили його перейти на стаціонар. А потім у його житті з’явилася ти… З тобою він почав повертатися до життя. Це все мав тобі розповісти Михайло вже давно, але він не знав, як ти відреагуєш, і не хотів тебе втрачати, – жінка ще тримала Рору за руки.
А Рора розплакалася: як, чому, навіщо?.. Тепер усе зрозуміло, але як він це все тримав у собі, скільки пережив і перетерпів.
– Ось чому на багато речей він дивиться не так, як усі, бо зрозумів ціну життя, – Рора почала аналізувати їхнє знайомство і спілкування. – А як дівчинка? Їй краще? Ви казали, що вона захворіла!
– Так, краще! Закінчився сироп від кашлю. Михайло зараз має принести.
– Це добре, що одужує.
У цю мить до кімнати забігла Надійка, яку не міг втримати дідусь.
– Мала росте допитливою, їй дуже кортіло знати, хто там сидить на кухні, – до кімнати зайшов дідусь за малою.
– Мене Рора звати! – дівчина присіла до Надійки!
– Лола? – мала не вимовляла букву «р» і всі почали сміятися.
– Гаразд, поки можна і Лола. А тебе як звати?
– Надійка, а хочеш, я покажу тобі свою ляльку? – дівчинка навіть не дочекалася відповіді, взяла ЛолуРору за руку і повела до себе в кімнату, де біля комода була купа м’яких іграшок, серед яких і велика лялька. – Це мені Дід Молоз подалував, адже я була чемна і слухалася татка, бабусю і дідуся…
Батьки Михайла стояли збоку і дивилися, як Надійка розповідає ЛоліРорі про свої іграшки, як їх звати, де вони живуть. А Рора все розпитувала і розпитувала, то про тигра, то про собачку, то про дельфіна... Непомітно до квартири зайшов і Михайло, помітивши на вішалці речі Рори, розхвилювався. А коли підійшов ближче до батьків – завмер. Там була гармонія – Надійка вже дістала книжечку про пори року, а Рора з неї читала віршик.
– Тато, а до нас Лола прийшла! Чому вона ланіше не плиходила? – мала першою побачила, що у дверях кімнати стояв татко.
– Привіт, Лола! – посміхнувся Михайло.
– Привіт, тато. Ти чому раніше не приводив до Надійки Лолу? – Рора продовжила тему малої, а Михайло в очах помітив, що не буде образ, розлучень, суму і печалі, він відчув, що буде нове життя.
– Тато, нехай Лола піде з нами гуляти! – Надійка не вгавала і тулилася до Рори, немов знала її дуже давно.