Соціологія: Табалов розчарував кіровоградців, а ті тепер хочуть Шаталова у мери (ІНФОГРАФІКА)

,

 544Керівник Центрально-української соціологічної лабораторії Едуард Клюєнко оприлюднив нове дослідження, яке проводилося у жовтні серед жителів обласного центру. Саме минув рік після парламентських виборів, які спочатку запам’яталися скандалом з підкупом голосів, фігурантами якого були кандидати у нардепи батько Олександр і син Андрій Табалови, а потім тих, як через політичну зраду назвали продажними тушками й виштовхали з Верховної ради. Ці світлини облетіли чи не всі провідні медіа держави і навіть Європи та Росії. Нині соціологи з’ясовували, чи задоволені жителі Кіровограда своїм вибором, а заразом поцікавилися політичними уподобаннями  – кого б городяни хотіли бачити наступним мером міста. Отримані результати, з одного боку були прогнозовані, а з іншого – доволі неочікуваними.

 

Табалов рекордно розчарував своїх виборців. 

Отже, згідно з дослідженням, кіровоградців не влаштовує робота Андрія Табалова. Незадовільну оцінку йому дало сьогодні більше людей, ніж за нього проголосувало в 2012-му. Наприклад, якщо на парламентських виборах Табалов-молодший отримав вотум довіри на рівні 32,8%, то рік по тому максимальні п’ять балів йому поставило всього 2,3% опитаних. Такий антирейтинг можна вважати рекордним!

Більше того, респонденти також заявили, що якби голосування відбулося сьогодні, вони б зробили інший вибір533 – свої голоси віддали б уже за тодішнього головного конкурента Табалова – Олександра Шаталова. Відтак, у 2013-му за Табалова проголосувало б усього 21,4 % (!). Тобто на 11,4 % менше, ніж у 2012-му! У той же час, Олександр Шаталов отримав би 49% голосів проти торішніх 35,1 % – майже на 14 % більше!

Таке розчарування виборців Едуард Клюєнко пояснює тим, що пройшов всього лише рік, а отже Табалов не міг себе проявити у повній мірі.

Самих же людей таке виправдання бездіяльності парламентаря не влаштовує. Наприклад, жителька обласного центру 68-річна Ірина Анатоліївна, яка торік голосувала за молодого Андрія Табалова, зізналася, що чекала з його боку більшої активності, а отримала те, що й завжди.

– Особисто я чекала, що він хоч щось зробить для міста із обіцяного. А вийшло, як завжди. Нам локшини навішали на вуха, а ми раденькі, що дурненькі! – каже пенсіонерка.

– Я за Табалова не голосувала і правильно зробила. У мене совість чиста. Хай тепер червоніють ті, хто голосував за нього. Вічно наобіцяють всього, а потім шукай вітру в полі, – говорить інша кіровоградка Надія Олексіївна.

 

У Саінсуса все стабільно. 

Попри те, що жителі обласного центру часто критикують міську владу, сам очільник Кіровограда має стабільно непоганий рейтинг. Якщо у 2010-му на виборах Олександр Саінсус отримав 34,6%, то за три роки цей показник підтримки практично не змінився. Нині його роботу цілком позитивно і швидше позитивно оцінюють 31% респондентів.

При цьому кіровоградці найчастіше скаржаться на погані дороги – таких 61,5%, на роботу місцевого транспорту – 38,3%, на слабке освітлення вулиць – 33,5% та на безпритульних собак – 30,5%.

Крім того, кожен четвертий опитаний не задоволений станом тротуарів – 28%, брудним Інгулом – 27,3%, сміттям 18,5% і радіацією – 18%. Менше городяни скаржаться на стан під’їздів у багатоповерхівках – 15,1% та на відсутність місць для відпочинку – 10%.

 

Якщо Шаталов повернеться – стане новим мером Кіровограда. 

534Аби з’ясувати, кого кіровоградці хочуть бачити новим міським головою, соціолог розробив кілька конфігурацій із імовірними кандидатами.

Наприклад, до першого варіанту Едуард Клюєнко вніс Сергія Табалова, який за часів Пузакова-мера був його першим заступником, самого Володимира Пузакова, Олександра Шаталова – чинного депутата облради, одіозного улюбленця пенсіонерок Володимира Ярошенка, керівника регіональної «Батьківщини» Олександра Чорноіваненка, «свободівця» Сергія Запорожана, «противсіха» і постійного кандидата у міські голови Олександра Дануцу, кілька непрохідних кандидатів і додав до цієї компанії Миколу Онула – того, що купив партію «УДАР» в області.

Згідно з опитуванням, найбільшу підтримку виборців, а це 30,4% отримає Шаталов. Другий результат може здобути Ярошенко, але він буде у більш як два рази меншим від лідерського – 17,4%. Третім може фінішувати Онул. За нього сьогодні готові проголосувати трохи більше 12%. Утім, забігаючи наперед, варто зазначити, що то – найслабший результат Онула з-поміж усіх запропонованих соціологом комбінацій.

Перемогу Шаталова соціолог пояснює просто. Каже, люди пам’ятають його добрі справи, він, як і раніше, тримає руку на пульсі подій у Кіровограді, періодично реагує на них, до того ж живі проекти, які він започаткував.

У другому, запропонованому респондентам варіанті, соціолог залишив усіх, але замість Шаталова вніс Ігоря Волкова – нинішнього секретаря міськради.

У підсумку можливий результат виборів змінився кардинально. Перемога дісталася Ярошенку, другий – Онул, третій – Табалов: 23,8% проти 19% і 15,1% відповідно.

Волков отримав підтримку на рівні 3,2%. Едуард Клюєнко пояснює, якщо секретар Кіровоградської міськради стане більш публічним, може розраховувати на інший показник прихильності виборців – значно вищий.

Цікавим моментом у такій кандидатській компанії є те, що Онул може отримати свій виборчий максимум. В іншому випадку, на щось серйозніше йому розраховувати не варто. На вибір городян вплинуть і його кримінальне минуле, і плутанина, як зауважує соціолог, із його партійною приналежністю – чимало кіровоградців досі не знають: він член Партії регіонів чи ні.

У третьому списку зникає Волков і з’являється Саінсус. Решта ймовірних кандидатів – ті ж самі. Якщо чинний мер вирішить піти на другий термін, за нього готові проголосувати 20,3%. Найближчий його конкурент – Ярошенко і 19% прихильності від бабусь.

У четвертому – останньому – варіанті до незмінної компанії потенційних претендентів на посаду міського очільника соціолог ввів Олександра Чернявського – заступника голови облдержадміністрації, куратора Кіровограда. Попри те, що люди Чернявського знають мало, все ж, якщо б вибори відбулися сьогодні, за нього віддали б свої голоси 12,5%. Але переміг би знову ж таки Ярошенко – 25,2%.

 

Рейтинг опозиції падає. 

За останні півроку партія Кличка у Кіровограді втратила щонайменше 7%. Таку тенденцію, пояснює соціолог 535Едуард Клюєнко, спричинив ряд скандалів, в епіцентрі яких опинився «Український демократичний альянс за реформи». Це і несплачені гроші працівникам ще за минулу виборчу кампанію, це і продаж-купівля «УДАРу» Миколою Онулом, це біл-борди по всьому місту з написами «Бандити вступають в УДАР» і ряд інших подій, що в результаті негативно позначилися на рейтингу.

Якщо ще шість місяців тому за партію Кличка готові були проголосувати 32-35%, то сьогодні мова йде про підтримку на рівні 27,3%.

У Партії регіонів натомість рейтинг залишається незмінним – на рівні 24,8%.

– У цієї політичної сили, можна сказати, є власний сформований електорат, тому коливань як таких немає. Єдиний важливий фактор, який може вплинути на рейтинг, побоювання «бюджетників» щодо затримок зарплат, пенсій і стипендій, – пояснив соціолог.

536«Батьківщина» сьогодні, як і «УДАР», теж втрачає прихильників. Клюєко каже, що на рейтинг вплинув скандал із Табаловими-зрадниками.

Найзатятіші ідеологічні опоненти «Свобода» і КПУ мають приблизно однакову підтримку електорату сьогодні: перші – 6,6%, другі 6%.

 

 

 

ІНФОГРАФІКА

537

 

e-max.it: your social media marketing partner