Валентин Наливайченко: Оборона України починається з захисту кожного українця

, Ірина Іванова

06163Запит українців на нові обличчя в політиці стабільно високий. За рік до президентських виборів люди з надією поглядають у бік плеяди молодих політиків. Серед них – очільник руху «Справедливість» Валентин Наливайченко, екс-голова СБУ та дипломат зі значним міжнародним досвідом.

– Ви часто акцентуєте увагу на тому, що для покращення життя в Україні потрібно змінити три ключових чинники: подолати корупцію, зупинити війну та запустити економіку. Власне, якщо говорити про корупцію, то ця проблема для української держави чи не найбільш болісна. Як із нею боротися?

– Не вистачає політичної волі, а заважає нинішній владі, як і попередній, за часів Януковича, надзвичайна корумпованість самої влади. Тому я не просто відповідаю, у чому проблема, а й маю чіткий і жорсткий план дій. Я переконаний, що очищення країни, боротьбу з корупцією та її знищення треба почати згори: з президента, з депутатів, із суддів. Зокрема, треба раз і назавжди скасувати недоторканність нардепів, ухвалити закон про імпічмент, скоротити кількість народних депутатів до 300 осіб. Водночас потрібно запровадити справді незалежний Антикорупційний суд із дуже жорсткими повноваженнями – карати за корупцію і повертати вкрадене за рішенням суду в бюджет. У тому числі, вкрадене і виведене в офшори за кордон. Мій другий пункт у нашому плані спрямований на задіяння всіх міжнародних контактів на розшук і повернення вкраденого з України: від Павла Лазаренка до нинішнього Порошенка. Схеми корупційні ті самі, повірте мені. Я довго працював у дипломатії і маю до цього часу серйозні партнерські стосунки з міністерством юстиції США, з нашими американськими партнерами. Вони підтримують нас, нових людей в українській владі для того, щоб розшукувати і повертати вкрадене. Для мене боротьба з корупцією означає боротьбу з внутрішнім агресором. Я розумію, що саме в цьому причина таких негараздів, такого приниження кожного українця. Гирі на ногах кожного українця – це корупція. А щоб зняти ці ланцюги, їх розбити, я маю повну рішучість і чіткий план. Це можна і треба робити з новою командою, з новими українцями. Тому так багато громадських патріотичних організацій у русі «Справедливість»: ми знаємо нових, молодих і рішучих, яких можна приводити до влади. Справді, нова Україна вже є. Вона серед добровольців, ветеранів АТО, молодих журналістів, активістів, медиків. Це є справжня Україна. І така Україна може і має бути по-іншому збудована, відбудована через очищення влади.

– Важливим для подолання корупції і водночас доволі болісним для українського політикуму та олігархату є питання створення Антикорупційного суду. Ваша експертна думка щодо того, ким і навіщо блокується створення такого суду?

– Я переконаний, що панічний переляк Порошенка і всієї його влади заважає вже три роки, щоб запрацював Антикорупційний суд. Такий суд потрібен нам, щоб жорстко карати корупціонерів. До речі, кримінальну відповідальність за корупцію треба посилювати для того, щоб повертати вкрадене, і для того, щоб правосуддя та справедливість з’явилися бодай в одному суді. На моє переконання, жорсткі покарання мають бути для всіх, незалежно від того, є ця людина президентом, прем’єром чи не обіймає високих посад. Саме так треба урівняти всіх перед законом. Живіть так, як живуть усі громадяни України, ходіть у ті самі лікарні, діти ваші мають навчатися в тих самих школах. Жодних привілеїв! Державна служба має справді стати службою для громадян України. Нарешті в Україні має з’явитися влада, яка служить людям і відповідає перед ними. Це два ключових принципи для очищення країни. Тому для знищення корупції мають бути найжорсткіші покарання. Рух «Справедливість» узяв до своєї програми жорстке посилення кримінальної відповідальності, ми змінимо законодавство і впровадимо відсутність терміну давності за корупційні злочини.

– Згадаймо й про тему вій­­ни. Наскільки ефективною є боротьба з агресором у нинішньому форматі, чи справді ООС та дипломатичні заходи дають бажаний результат?

– Уже давно потрібно було віддати керівництво захисту країни фаховим військовим і мати політичну волю, щоб оголосити серйозну оборонну мобілізацію, задіяти оборонні заводи, захищати наших воїнів, аби щодня не було такої кількості поранених і загиблих. Це по-перше. По-друге, я маю чіткий план, як відновити мир і здійснити деокупацію українських територій. Разом із тим, розумію, що національний план має бути таким собі дороговказом зі щоденними кроками в економіці, безпеці, обороні. Для перемоги потрібне посилення міжнародної коаліції для підтримки територіальної цілісності нашої держави. Найголовніше, що і національний план, і міжнародна коаліція мають бути виведені на потужні міжнародні гарантії у вигляді нової серйозної міжнародної угоди щодо деокупації України. Це те, з чим я йду в політику і на президентські вибори, адже ми разом із міжнародними партнерами вже маємо план конкретних дій.

– Ви згадали про підтримку оборонної сфери, державні замовлення на військових заводах. Наскільки в цьому плані багато спільних рис із воєнним станом?

– Цей план концептуально має значно вищий рівень. Це національний план не лише воєнного стану. Так, величезна частина – це посилення обороноздатності, але так само значна увага потрібна для того, щоб запрацювали заводи, з’являлися робочі місця. Наведу конкретні приклади: рух «Справедливість» привіз на передову сім модулів безпеки, у тому числі й санітарних. Це сучасні конструкції, броньовані, створені за європейськими стандартами. У них проживають наші воїни на передовій після ведення служби. У модулях вони можуть прийняти душ, отримати першу медичну допомогу. Я вважаю, що все українське військо має бути забезпечене такими модулями. Дуже важливо, що вони виготовляються на українських заводах. Ми це змогли зробити як громадсько-політичний рух і вважаємо, що так повинна працювати влада. Для мене конкретна справа у вигляді виготовлення таких модулів і означає конкретні дії для захисту своєї території. Так само як забезпечення сучасним озброєнням. Це теж дуже важливо. Я віддав дуже багато часу і сил роботі з нашими міжнародними партнерами. І допомога почала надходити ще в 2014-му році. Останні кроки такої допомоги – «Джевеліни». Тому треба діяти конкретно і рішуче, маючи чіткий план. Загалом же державні підприємства мають працювати, а не бути банкротами. Навіть «смотрящі» вже повернулися, і про це знає кожен, але зі ЗМІ в Києві цього не дізнаєшся. Це ж неподобство! Ми під час Революції Гідності боролися проти такої системи Януковича, щоб зараз повернути таку саму систему? Тому я відстоюю, що державні підприємства мають бути прибутковими, підтримуватися державними оборонними замовленнями, а таким чином мають створюватися і робочі місця, і достойні зарплати, і, відповідно, податки в бюджет і пенсійний фонд. Ось так, на моє переконання, треба діяти тут і зараз.

– Політики дедалі частіше говорять про вступ України в НАТО та миротворчу місію ООН в Україні. Як відомо, НАТО є чи не найбільшим подразником для Росії. Чи не призведе тісна співпраця чи то й імовірний вступ України в НАТО до ще більшої ескалації конфлікту та посилення вогню?

– І вступ України в НАТО, і миротворча місія ООН провалені українською владою. Не вирішено жодного з цих питань. Це гірка правда і, на жаль, для нас, громадян України, більше ніж чотири роки знову втрачено після Революції Гідності. Нашим національним інтере­­сам, безпеці громадян України відповідає інтеграція в ЄС, європейські стандарти для наших збройних сил та сил безпеки. У контексті цього треба говорити і про членство в НАТО. Російська федерація є агресором проти України. Збройні сили Російської Федерації, її спецслужби і найманці якраз і окупували українсь­­кі території. Тому таке чітке розуміння того, що твориться на нашій землі, спонукає до конкретних дій, щоб захистити кожного українця. Російська Федерація має зупинити агресію, вивести свої війська і після цього можна та треба думати, як вирішувати подальші питання з цією країною, яка справді є нашим сусідом, і від цього ніде подітися. Однак ця країна має зупинити свій режим, повернути наших бранців, політв’язнів. Ось як я бачу цю ситуа­­цію. Її треба об’єктивно розуміти, бо коли ти розумієш правдиво, то ти знаєш, що робити.

– Говорити з Росією треба виключно з позиції сили і не боятися подальшої ескалації війни на Донбасі?

– Російська агресія, російські війська та спецслужби мають бути зупинені. І це пріоритет. Цим має займатися нова українська влада та міжнародні партнери. Наші міжнародні партнери, у тому числі НАТО і ЄС , США та Канада, всі маємо тиснути на них, щоб вони пішли з нашої території. Завершити війну треба зараз, щоб не гинули наші хлопці і не завдавалася така шкода економіці України. Це питання є першочерговим. Тому саме на це сили і засоби вже спрямовані. Ви кажете, що щось може посилити чи спровокувати, але ж агресор уже на нашій території з 2014-го року. Зрозумійте, що тимчасово заспокоїти або задовольнити агресора не можна. Він ставатиме ще більшим хижаком. Тому треба оборонятися й мати серйозних союзників. Мені приємно, що, наприклад, із американськими партнерами, з республіканцями в Сенаті ми маємо хорошу співпрацю.

– Деякі політики вважають, що українська економіка може відродитися тільки з землі, з аграрного сектору. Чи погоджуєтеся ви з цією тезою? Які кроки ще потрібні для запуску економіки?

– Земля належить лише украї­­нцям. За такої корупції у владі в часи економічної кризи дозволити приватизацію землі означає, що в українців або за копійки купуватимуть, або просто повикрадають земельні паї. Окрім цього, треба повернути справедливу оплату за паї. Це ключові умови в інтересах громадян, які треба зробити до приватизації. Я стою на твердій позиції, що дозволяти приватизацію нашої землі можна винятково громадянам України. А щодо першочергових кроків для відродження економіки, то перше і найголовніше, як я вже сказав, – викорінення корупції у владі й економіці. Друге – державні інвестиційні програми для кожної області. Зокрема, і для Кіровоградської. Що це означає? Підтримка державних підприємств. Треба припинити їх штучно банкрутувати і дати можливість працювати, зароб­­ляти, платити зарплати і прибуток спрямовувати на розвиток тих же областей, районів. Третє, і найважливіше, що можна зробити – кожне українське підприємство має отримати підтримку у вигляді замовлень з державного бюджету, треба кардинально здешевити кредити. Наша економіка вже в реанімації, але відродити й повернути її до життя можна, якщо здешевити кредити. Треба, щоб вони були доступнішими для кожного українського підприємця. Далі логічний ланцюг – робочі місця, податки, бюджет. Це той цикл, який треба запустити для відновлення виробництва на заводах. Для мене це пріоритет номер один. Ну, і невід’ємними в пакеті економічного розвитку є соціальні гарантії та програми. Я твердо стою на позиціях, що держава має забезпечити фінансування соціальної медицини в районах і селах, профінансувати навчальні заклади, щоб їх не закривали. Розвиток економіки і соціальне людяне ставлення до кожного громадянина – це має бути пріоритет для справжньої влади.

– Ви заявили, що йдете в президенти. Це рішення вже прийняте й остаточне, так?

– Так, я і рух «Справедливість» ухвалили таке рішення. Тисячі людей, які є в нашому русі, підтримують програму і наш план дій. Це означає, що людям справді набридло жити за такої корумпованої влади і в бідній країні. Люди вже доведені до відчаю. Тому моя мотивація і мотивація моєї команди – зробити все можливе, щоб захистити таких людей і знищити корупцію задля того, щоб захистити громадянина, щоб очистити країну і відновити економіку. Завдяки цим принципам я йду на президентські вибори і маю чіткий план дій. І друге, що дуже важливо. Громадський рух «Справедливість» сильний тим, що ми об’єднуємо сотні, а станом на зараз – 210 громадських, волонтерських та інших організацій, і саме там є нові молоді люди, які мають прийти до влади для того, щоб зробити те все, про що ми сьогодні говорили.

 


Якщо ви хочете змінити своє життя на краще, ми раді вас вітати у нашій команді!

У Кропивницькому відкрився Кіровоградський обласний штаб Громадсько-політичного руху Валентина Наливайченка «Справедливість».

Час роботи: з 10:00 до 17:00. Вул. Гоголя, 90; тел. (066) 704–41–33. [email protected]

 

текст: Микола Яременко

фото: прес-служба

e-max.it: your social media marketing partner