У Кіровограді працює група, яка протидіє порушенням прав вразливих груп населення
В обласному центрі більше року працює регіональна група з протидії порушенням прав людини – зокрема, наркозалежних і секс-працівниць – з боку правоохоронних органів. Про результати роботи розповіли спеціалісти Експертного центру з прав людини під час круглого столу в облдержадміністрації.
Згідно зі звітом, 74% виявлених у 2016 році наркозлочинів стосуються виробництва, зберігання та перевезення наркотиків без мети збуту. Водночас злочини, пов’язані зі збутом наркотичних речовин, становлять лише 8%. Злочини, пов’язані з організацією наркобізнесу, складають менше 2%. Це свідчить про те, що правоохоронці все ще борються з наркозалежними особами, а не з наркомафією, – вважають експерти ЕЦПЛ.
За словами директора департаменту охорони здоров’я облдержадміністрації Олега Рибальченка, торік в області було зареєстровано 2482 осіб з наркотичною залежністю. На диспансерному обліку перебуває 2590 ВІЛ/СНІД хворих. Замісну підтримуючу терапію (ЗПТ) отримують 316 споживачів ін’єкційних наркотиків.
Експерт ЕЦПЛ Віктор Чупров розповів про механізм, завдяки якому громадськість може захищати права наркозалежних та секс-працівниць. У Кіровограді діє регіональна команда з протидії порушенням прав вразливих груп населення, до якої входять громадські активісти, працівники сервісних організацій, юристи, журналісти, а також самі представники вразливих груп. Група бореться з випадками протиправних дій правоохоронців, проводить тренінги для наркозалежних та секс-працівниць, вчить їх захищати свої права.
Зокрема, Віктор Чупров розповів, що у березні торік у Кіровограді стався випадок масового порушення прав учасників ЗПТ. Учасниця регіональної команди Наталія Ісаєва розповіла, що тоді кілька десятків поліцейських оточили диспансер, і, нічого не пояснюючи, прямо на місці допитували всіх учасників програми замісної терапії. Потім з’ясувалося, що приводом слугувало вбивство бабусі, що сталося неподалік.
За півтори години співробітники розшуку встигли скласти близько сорока протоколів. Поліцейські не представилися та грубо себе поводили. Майже не з’ясовуючи інформації про вбивство бабусі, правоохоронці отримали імена і прізвища родичів пацієнтів ЗПТ, їхні електронні пошти і мобільні телефони, робочі контакти та інші персональні дані, а також сфотографували усіх допитаних.
До Наталії Ісаєвої звернулись пацієнти, які брали участь в допиті. Вона підготувала відповідні листи з вимогою перевірити законність дій працівників поліції. Звернення були направлені Уповноваженому Верховної ради України з прав людини, начальнику слідчого управління ГУНП в Кіровоградській області, прокурору Кіровоградської області. Завдяки зусиллями регіональної команди, поліція провела службове розслідування інциденту, а прокуратура Кіровоградської області провела перевірку фактів затримань учасників ЗПТ.
– Створення регіональних команд дає змогу усім громадянам контролювати стан дотримання прав вразливих груп в регіонах. До сьогодні подібних центрів не було і дуже важливо, аби вони взаємодіяли з правоохоронцями. Така співпраця може звести до мінімуму ризики порушень прав вразливих верств населення, – зазначив регіональний представник Управління забезпечення прав людини НП України в Кіровоградській області Микола Сульжук.
Керівник регіональної групи адвокат Еміль Багірян наголосив, команда, яка сформувалася, може ефективно протидіяти неправомірним діям правоохоронців, але за умови, якщо вразливі категорії – наркозалежні та секс-працівниці – інформуватимуть групу про такі випадки.
Як писала «КП», кіровоградські наркозалежні заявляють, що їх відмовляються лікувати.
Нагадаємо, у Кіровограді діє «гаряча лінія» для секс-працівників та споживачів наркотиків. Звертатися можна за телефоном: (050) 450-77-74.
фото: ЕЦПЛ