Викладач педуніверситету дослідив майже півстоліття історії преси Кіровоградщини
Викладач педагогічного університету імені Володимира Винниченка, кандидат наук із соціальних комунікацій Роман Базака презентував свою книгу «Преса Кіровоградщини (1874-1921 рр.) в обласному архіві сьогодні, 10 квітня.
Роботу над дослідженням Роман Базака розпочав у 2011 році. Завершив її через п’ять років. Основна частина роботи проходила в обласному архіві. Автор опрацював більше восьми десятків періодичних видань. Друком книга вийшла лише у 2018 році.
– Такий хронологічний період дослідження зумовлений появою першого періодичного видання – це 1874 рік. Закінчується у 1921 році, коли із приходом радянської системи остаточно зникла вся існуюча журналістська система, яка формувалася і розвивалася роками, – зазначив Роман Базака.
Роман Базака вивчав зародження і розвиток регіональних видань, їхній ідейно-політичний зміст і склав типологічну модель регіональної періодики. Дослідженням охопив і першу україномовну газету «Новий шлях», яка вийшла у 1918 році. Також ввів у науковий обіг 23 назви видань, що раніше не згадувалися. Зазначає, на той час активно виходили щоденні газети, чого у сучасній пресі немає.
Фінансування друку відбулося у рамках обласної програми розвитку книговидання та книгорозповсюдження. Наклад – три сотні примірників. Книгу можна буде знайти у бібліотеках міста, а також в електронному форматі на сайті обласного архіву.
Як зазначив директор архіву Олег Бабенко, це перша комплексна увага до регіональної преси.
текст: Наталія Черепова