Кому не дає спати «Велта»
Будь-які конфлікти - від сусідських до бізнесових, краще вирішувати мирно, намагаючись почути обидві сторони. Тоді результат буде взаємовигідним, а чутки не повзтимуть із села аж до столиці. Днями досить емоційна сходка, де звучали цифри, аргументи, розповіді про здобутки та плани, відбулася у Коробчинський сільській раді Ново-миргородського району. Місцеві казали, що на «мітинг» підбурювали все село, проте воно не повстало...
У руках люди тримали плакати з написами «Нам потрібна зарплата, а не політика», «Ляпать язиком - не ільменіт добувать». Судячи з багатьох реплік на захист «Велти», ГЗК якої вже майже два роки працює в районі, тут зібралися її працівники та члени родин, які вже переконалися в надійності робочого місця у цій компанії, на власні очі бачать, чим і як вона опікується. Проте були й такі, хто висував звинувачення.
Поговорити з громадою, а людей цікавила подальша діяльність ВКФ «Велта», її вплив на довкілля, доля річки Велика Вись, розбиті дороги, та «а чи є на виробництві радіація?» приїхали депутати обласної ради Андрій Бродський, генеральний директор компанії, та Олександр Чорноіваненко. Саме останній ініціював зібрання.
Дискутували без взаємних образ. Найбільше скарг було від власників городів, які, зі слів людей, підтопила річка. (На Висі зараз ведеться цілий комплекс робіт з очищення і поглиблення русла без порушення берегової лінії). Проте скільки саме городів підтоплено і чи не засаджена земля надто близько від берега, не вдалося з'ясувати.
Зрештою, з тим, що кілька мішків картоплі, які не виростуть на підтоплених городах, не варті понад 300 робочих місць, що їх мають на «Велті» коробчинці та жителі саме Новомиргородсь-кого району, погодилися усі. Бо таки корови й городина, як сказав депутат сільради Станіслав Саєнко (він пам'ятає, яку 70-х роках тут знайшли титан, і його зразком хвалилися), технічний прогрес не зупинять. Слід випасати скот на інших левадах, а городи розбивати не за три кроки від річки, а дотримуючись записаної в законі природоохоронної норми - це сотня (для малих річок) метрів від берега. Хто на це зважає? Ви самі знаєте відповідь...На жаль, так ставляться до малих річок, а їх в Україні понад триста, не лише на Кіровоград-щині. Нам ще треба вчитися й вчитися берегти те, що дає природа, бо ж річка -то певний мікроклімат, від її стану залежать і врожаї, і надої. Городи й худоба годують село.
- Коли «Велта» ще тільки планувала заходити в Новомиргородський район, обласна і районна влада попросила нас взятися за «оздоровлення» річки Велика Вись у межах області, розповів коробчинцям Андрій Бродський. - Ми знайшли фахівців, які дотрималися поставленого завдання: розробити ощадливий для екології проект. В рамкахугоди між «Велтою», РДА і ОДА ми взяли на себе фінансування складання проекту та досить вартісні роботи. Загалом це близько 12 мільйонів гривень. Адже це піде на користь всього району та, звісно, «Велти», бо ми теж є водокористувачами. Найближчим часом запроваджуємо нову технологію, яка дозволить очищати воду та знову пускати її на виробництво. Тобто воду з річки для виробництва не братимемо взагалі. Мінімальна шкода довкіллю - наша мета.
Хоч було дуже спекотно, ми поїхали за село подивитися, як зводять водосховища на Великій Висі. Поки що її навіть річкою у цій місцині не назвеш - русла як такого немає, дно замулене, навколо шумить очерет. Просто тобі плавні, тож річці треба «дати» русло. Згідно з проектом, протягом майже 17-ти кілометрів буде розчищено русло на замулених і зарослих очеретом ділянках між плесами. У межах Новомиргорода річку теж розчистять, а береги укріплять. На них буде створена захисна смуга, а по річці побудовано 17 шлюзів для регулювання рівня води.
Проектом враховано й те, що на одній з ділянок річки знаходиться гідрологічний заказник загального значення «Велика Вись» площею 568 гектарів. За допомогою шлюзів гідротехніки змогли одночасно й спроектувати розчищення прилеглих ділянок річки, і гарантувати, що роботи не зашкодять заказнику.
Та повернемося до сходки. Чи ільменіт фонить? - непокоїлися її учасники. «Справді, у деяких ільменітових рудах є радіоактивність, якщо поряд залягає моноцит. Таке сусідство трапляється в Австралії. Але на Кіровоградщині цієї породи немає, тому ільменіт не шкодить здоров'ю», - пояснив засновник.
На це люди запропонували: «Дехто з присутніх вже був на «Велті» і бачив, що там працюють у звичайному одязі, не боячись радіації. Возіть частіше на комбінат бажаючих на екскурсії - аби розвіювати домисли».
Звичайно, людям подавай усі блага й одразу, хоч гірничо-збагачувальний комбінат лише рік, як дає продукцію. То раніше було так, що навколо того чи іншого родовища зводили житло та соціальні об'єкти, а тоді - власне завод. Часи змінилися, і тепер фінансування нових підприємств йде за кошти інвесторів, тобто здебільшого банківських кредитів. А вже тоді, пояснив Андрій Бродський, керівництво по можливості підтягує соціальну сферу. Люди погодилися: «Так не буває, що тільки посіяв - а завтра вже врожай».
Проте зроблено вже чимало. За два останні роки до бюджету села Коробчине «Велта» перерахувала понад шість мільйонів гривень (раніше ж сільрада мала у своєму розпорядженні 400 тисяч гривень на рік. Згодом - півтора мільйона). І молода компанія не збирається на цьому зупинятися, бо такі нинішні закони бізнесу: не тільки брати від працівників по максимуму, а й віддавати зарплатою, якою можна похвалитися, та культурними (цитую коробчинців) школою, дитсадком, інші зручностями у селі.
А ще при всьому чесному народі Андрій Бродський пообіцяв взятися за ремонт таки добряче розбитих шляхів району, за добудову сільської школи. На що одна жінка жваво зреагувала: «Хочу, щоб хоч третя моя дитина ходила в сучасну школу!».
Звідки ж ростуть ноги у чуток про те, що «Велта» - ворог довкіллю? Як пояснив Андрій Бродський, минулого року до Мінекології з невідомої адреси прийшла «одноразова» газета зі скаргами мешканців Черкащини. Мовляв, так і так, компанія порушує екологічні норми. Почалися перевірки. У село сусідньої області приїздили «доброзичливці» та збурювали народ, але громада не піднялася. Навесні знову - звернення черкаського народного депутата, і знову - перевірка. Знайти нічого не знайшли, але час, нерви.
Комусь діяльність «Велти» не дає спокійно спати. Тим часом не черкащани, а новомиргородці висловили таке побажання: «Хай працює підприємство, у нас буде робота, ходить шкільний автобус, школа буде з опаленням. Ми бачимо, що ці бізнесмени дбають не тільки про себе. У них багато планів з благоустрою району».