Аграрії області: вирощувати цукровий буряк буде вигідно тоді, коли ціна на цукор відповідатиме світовому рівню
Чому у аграріїв не болить голова за цукровий буряк? Бо вони його не сіють. На жаль, це реалії сьогодення. Вирощувати цукровий буряк сьогодні не вигідно, бо ціна на цукор не покриває збитків підприємств-виробників.
Однак, констатувати, що цукроваріння, як галузь на Кіровоградщині втрачена остаточно, ще зарано. Нині у розпалі збирання цукрових буряків на полях області й переробка його на солодкий пісок на цукрових заводах. Щоправда, з 12 цукроварень у регіоні нині працює лише дві. Власне, на одному із цукрозаводів і обговорювалися проблеми галузі.
Утім побачене в Олександрії порадувало. До заводу їдуть вантажівки з сировиною, яка там переробляється на цукор. Сьогодні, у розпал сезону, на цукроварні працює сімсот робітників. Буряки приймають не тільки з полів Олександрійського району, а й сусідніх.
Сам завод не припиняв своєї роботи з 61-го. Але якщо п’ятдесят років тому він був розрахований на переробку 2,5 тисяч тон на добу, то вже сьогодні завдяки модернізації він здатен переробляти 4 тисячі тон на добу.
Тому, що сьогодні підприємство працює на повну потужність і розвивається, завдячують групі компаній «Украгроком» і, зокрема, генеральному директору Анатолію Кузьменку. Навіть його колеги – аграрії з сусідніх територій, відзначили, що він має велику мужність і соціальну відповідальність, зберігши цукровий завод, не зменшивши його завантаженість і, найголовніше, забезпечивши місцеве населення робочими місцями. Це відзначив і заступник голови обласної державної адміністрації Ярослав Арсірій, а ще підкреслив, що цукровим заводам доводиться працювати у надзвичайно складних умовах, шукати нові можливості, аби бути конкурентоспроможними.
ТОВ «Олександрійський цукровий завод» входить у п’ятірку кращих заводів України і спеціалізується на випуску цукру-піску із цукрових буряків.
Надзвичайна проблема на сьогодні виникла із забезпеченням сировиною. Адже багато аграріїв просто відмовляються сіяти цукровий буряк. Цьогоріч на ланах регіону цукрової культури посіяно 8,4 тисячі гектарів – удвічі менше, ніж торік. Сільгоспвиробники кажуть, сіяти цукровий буряк не вигідно, бо ціна на цукор в Україні у рази нижча від світової, а переробка сировини більш затратна, ніж у країнах, де цукор виробляють із цукрової тростини. Відтак, вирощування солодкого коренеплоду збиткове.
Невтішна ситуація і в цілому в державі. Торік в Україні працювало 54 цукрових заводи, у нинішньому їх залишилося 36.
Утім завдання, визначені Главою держави, треба виконувати, аби забезпечити повністю потребу у цукрі. Саме тому директор департаменту агропромислового розвитку облдержадміністрації Сергій Шевченко звернувся до аграріїв не відмовлятися від планів і наступного року посіяти цукрових буряків на площах не менше ніж 16 тисяч гектарів.