Замість нових чобітків - проблеми з банком
Ця історія трапилася з молодою кіровоградкою Тетяною минулої осені. Надворі раптом стало прохолодніше, а до зарплати було ще далеко. Тож виникла дилема – де взяти кошти на нові чобітки. Замість того, щоб просити гроші у батьків чи знайомих, Тетяна вирішила звернутися до найближчої банківської установи. Маючи креди-тку, отримати бажану тисячу було просто – для цього достатньо натиснути кілька кнопок та на дисплеї банкомату вибрати потрібну суму. Проте легкі кредитні кошти згодом стали для дівчини важким борговим тягарем…
Кульмінацією кредитної історії став прихід «вибивайлів»…до мами Тетяни. Налякана жінка, яка до цього ні слухом ні духом не чула про кредит, мало не знепритомніла. Говорила, що то – якась прикра помилка, і щоб чоловіки негайно покинули її дім.
Тетяна розповідає, що до того, як додому прийшли працівники колекторської фірми, повідомлень, існуючий перед банком борг не надходило. Коли ж «відсотки», які набігли за чотири місяці, вдвічі перевищили суму взятого кредиту, фінустанова висловила свою «щиру стурбованість» ситуацією.
Щоб не мати проблем, того ж дня, зібравши необхідну суму, кіровоградка понесла гроші в банк – кредит був погашений. На вимогу дати їй документ, що дівчина нічого не винна, працівники банку пояснили, що така послуга платна трохи більше 50 гривень! Дається довідка через місяць після сплати боргу і є гарантією того, що до вас більше не навіда-ються колектори.
Проте, як з’ясувалося, підводних кредитних каменів значно більше, аніж уявляють споживачі. Це стосується насамперед кредитів, які люди беруть на купівлю техніки або на оплату навчання.
Такий випадок трапився в одному з сіл Добровеличківського району. В одному з магазинів покупцям пропонували взяти техніку на виплату. Умови людям здавалися привабливими, тому і сумнівів у чесності працівників магазину не виникало. Проблеми ж з’являлися, коли усі виплати, як собі думали покупці, вони здійснили.
Проте на їхні поштові адреси надходили повідомлення про борг банку. Звісно, ситуація оптимізму не вселяла. Люди починали з’ясовувати, у чому причина і, зрештою, зрозуміли – їм сказали не всю правду про кредит. Товар на виплату давався на пільгових умовах, а от, скільки часу вони будуть дійсні – не уточнили. Тож поки пільгові умови діяли, люди відсотки за кредит не сплачували. Коли ж пільговий період минув, вони ставали заборгованістю. Власне, цю суму і вимагав банк…
Як же не наступити на кредитні граблі, «КП» поцікавилася у начальника управління Національного банку України в Кіровоградській області Віктора Томашина.
За його словами, найперше, що має викликати сумніви людини, яка вирішила взяти кредит, це те, чи має установа, яка дає кредит, банківську ліцензію. А її, зокрема, не завжди ма-ють різноманітні дрібні кредитні спілки та інші сумнівні організації. Якщо ж ліцензії у кредитних установ немає, то навіть через суд довірливим громадянам відсудити свої гроші не вдасться.
Тож головне правило – не довіряйте сумнівним установам, хоча ті пропонують аж занадто вигідні умови.
– У серйозних банків вимоги до людини, яка бажає взяти кредит, будуть серйознішими, – пояснює Віктор Томашин. – Щоб отримати кредит, доведеться не лише пред’явити ори-гінал паспорту та інших документів, а й довести, що ви фінансово спроможні взяти на себе кредитні зобов’язання.
Але при цьому, зауважує фахівець, не зайвим буде вивчити всі умови кредитування, перед тим, як ставити підпис під документами на отримання позики. Як правило, найважли-віше може зачаїтися у кінцевих положеннях угоди, особливо тих, що надруковані дрібним шрифтом.
– Про ці умови банківський працівник має повідомити вас в обов’язковому порядку, інакше – це буде грубим порушенням ваших прав і приводом звернутися до суду, – наголошує банкір.
Як же уникнути типових помилок, що можуть згодом не лише зіпсувати нерви, а відібрати час та гроші.
По-перше, не поспішайте підписувати документи. Якщо будь-які умови кредитування вам незрозумілі, просіть у співробітників банку роз’яснення і відповідні документи, які можуть роз’яснити вам ті чи інші пункти договору.
По-друге, кредитний договір у обов’язковому порядку має містити наступне:
– детальний розпис сукупної вартості кредиту з урахуванням процентної ставки за ним, вартості усіх супутніх послуг, а також інших фінансових зобов’язань споживача;
– графік платежів, де має бути докладно розписана сукупна вартість кредиту за кожним платіжним періодом. Наприклад, січень – 300 гривень, лютий – 300 гривень, загалом – 600 гривень.
– сукупну вартість кредиту з урахуванням того, скільки ви маєте сплатити банку, яку суму становлять проценти, а також вартість інших супутніх послуг та фінансових зобов’язань, що пов’язані з отриманням, обслуговуванням та погашенням кредиту.
Як правило, різноманітні штрафи банк починає нараховувати з другого місяця від моменту, коли позичальник не виконує умови погашення кредиту. Якщо ж ви не віддаєте взяту у банку позику, а ваш борг вдвічі перевищує суму різноманітних штрафів, не виключено, що до вас або до ваших рідних так само, як і до Тетяниної мами, навідаються працівники колекторської фірми. Якщо в умовах договору значиться, що під взятий кредит ви вносите заставу, пам’ятайте: заставлене вами майно без проблем перейде у власність банку. Тож, перед тим як брати позику, краще сто разів подумайте, а вже потім приймайте рішення.