Ядерний завод завершили проектувати

, Ірина ІВАНОВА, «КП»

211Російська паливна компанія «ТВЕЛ» і український державний концерн «Ядерне паливо» завершили проектування спільного підприємства - заводу з виробництва яде-рного палива, що будуватиметься в Смоліному.

 

Проектна документація цього підприємства ще має пройти державну експертизу. А підготовчі роботи з будівництва розпочнуться у серпні-вересні цього року, першу чергу заводу заплановано ввести в експлуатацію в 2015, другу - до 2020 року.


Українській стороні належатиме 50 відсотків +1 акція підприємства. Планується, що генеральним підрядником буде українська компанія. Будівельні роботи здійснюватимуться здебільшого теж українськими підрядними організаціями. А от технологічне оснащення заводу забезпечать російські та німецькі компанії.


Вартість будівництва оцінюють у 300-400 мільйонів доларів, що вкладатимуться сторонами відповідно до розподілу часток.


«Енергоатом» зобов’язався викуповувати майже таку кількість ядерного палива, яка відповідає нинішнім обсягам його постачання українським АЕС російською стороною.


Прогнозується також, що при виході заводу на проектну потужність кількості вироблених паливних тепловиділяючих збірок (ядерного палива) вистачатиме не лише для забезпечення укра-їнських атомних електростанцій, а ще й залишатиметься майже 38 відсотків для інших країн. Ймовірно, що серед них опиниться низка європейських держав і, зокрема, Білорусь, якій нині ядерне паливо постачає російський «ТВЕЛ».


На сьогодні вітчизняний ринок ядерного палива майже повністю залежить від російського постачальника. Згідно з даними Держкомстату, «Енергоатом» лише в 2012 році закупив ядерне паливо на суму майже 600 мільйонів доларів. Є сподівання, що після виходу заводу на проектну потужність Україна зможе розраховувати на утвердження в галузі своїх інтересів, наприклад, у частині зниження витрат на паливо для власних АЕС, хоча, як зауважують фахівці, конкретніше говорити про це можна буде не раніше 2015 року.


Нагадаємо, півроку тому голова облдержадміністрації Андрій Ніколаєнко повідомив, що на першому етапі будівництва заводу планується освоїти понад півтора мільярда гривень. Після цього підприємство розпочне збирання паливних елементів із готових російських компонентів. На другому етапі заплановано виготовлення паливних елементів.


Разом із енергетичними і економічними плюсами для країни й області в тому числі, влада наголошує і на соціальній складовій реалізації проекту. У так званому соціальному пакеті заплановано, що 10 відсотків від вартості заводу планується вкласти у соціальну інфраструктуру Смоліного. Це означає, що в селищі будуватимуться дороги, дитсадки, житло для спеціалістів цього підприємства.

e-max.it: your social media marketing partner