Кіровоградську ОДА штурмом не взяти! (ХРОНІКА ПОДІЙ)

,

796Таких подій і антуражу, які відбулися 26 січня біля облдержадміністрації, кіровоградці не бачили з набуття Україною незалежності. Навіть 2004 рік зараз здається глибоко романтичним. За десять років технологія протестів суттєво змінилася. Додалося агресії і нетерпимості. У неділю було кілька спроб розгойдати ситуацію, проте зіграв свою роль дипломатичний досвід Ніколаєнка

Те, що побачили городяни у неділю вранці у самому серці обласного центру, не могло не вразити. Вікна першого поверху облдержадміністрації обклали мішками чи то зі снігом, чи з піском. По периметру – правоохоронці. На вході – спецназівці у касках зі щитами. На площі – два мітинги: прихильників влади і опозиції. Кожен зі своїми гаслами. Перші стояли за мир і стабільність, другі – вимагали зміни керівництва регіону. Загалом прийшло трохи більше як півтори тисячі осіб.

10:00, п’ятниця
На вимогу більш як чотирьох десятків депутатів голова обласної ради Микола Ковальчук скликає позачергову сесію. Пояснює, депутати хочуть звернутися до Президента щодо подій, які відбуваються у країні. Закликають Главу держави, а також центральні органи влади, політичні сили, громадськість і народ України до всеукраїнського діалогу.

«(…) Ми засуджуємо дії екстремістів і безвідповідальних політиків, які штовхають людей на громадянське протистояння. Закликаємо не допустити розколу українського суспільства, зародження в ньому ворожнечі і нетерпимості, зневаги до конституційних основ державності та демократії.

Ми звертаємося до Президента України та Уряду України взяти ситуацію під контроль, відновити в державі порядок і законність (...)

Ми звертаємося до народних депутатів України, депутатів місцевих рад всіх рівнів, до політичних партій і об'єднань, громадських організацій, до народу України із закликом не піддаватися впливу провокаторів, не допустити розпалювання конфлікту, утримати людей від насильства, кровопролиття, перешкоджання роботі органів державної влади й місцевого самоврядування та їх посадових осіб, зберігати мир і спокій.

Кіровоградщина закликає до загальноукраїнського діалогу щодо відновлення стабільності в державі та врегулювання конфліктної ситуації мирним шляхом», – ідеться у зверненні.

Попри тривале обговорення текст документу підтримали 54 депутати із 65 присутніх того дня на сесії.

19:00, субота
Напередодні обох мітингів, у суботу ввечері у терміновому порядку голова облдержадміністрації Андрій Ніколаєнко виступає з відео-зверненням. У ньому зазначає, що з’явилася інформація про план штурмувати адмінбудівлю під час мітингу 26 січня. Він закликає до миру.

– Мені відомо, що невелика, радикально налаштована частина мітингувальників разом зі спеціально підготовленими бойовими групами з інших регіонів України, завтра, під час Народного віче, планують штурм Кіровоградської обласної державної адміністрації.

Звертаюсь до всіх жителів Кіровоградщини, не піддаватися на провокації та заклики «радикалів», не підтримувати злочинних дій та не брати участь у захоплені адміністративних будівель, – закликав голова ОДА, висловивши сподівання, що робитиме все, аби Кіровоградщина залишалася територією спокою.

11:00 неділя
Ближче до стін ОДА розмістився мітинг прихильників влади. У руках активісти тримали транспаранти із закликами зберегти мир, національні стяги та прапори Партії регіонів. Мітингували спокійно. Перед ними витупали нардепи – Станіслав Березкін і Сергій Кузьменко, місцеві партійні лідери. Наголошували, що не хочуть у країні громадянської війни, хочуть спокою і стабільності. Просили опонентів не вдаватися до радикальних дій.

12:00
Опівдні на головній площі Кіровограда стартував мітинг опозиції. Його учасники також прийшли з національними і партійними прапорами. Був серед мітингувальників і нардеп від «Батьківщини» Валерій Кальченко. Власне, перший інцидент під стінами ОДА виник тоді, коли він намагався пройти до будівлі адміністрації і його не пустили правоохоронці.

Очевидці розповідають, що розпочалася штовханина, проте залагодити конфлікт вдалося швидко.

13:00
У цей час відбулися перші переговори. Голова облдержадміністрації Андрій Ніколаєнко запросив Валерія Кальченка на переговори. Згодом прес-служба очільника області повідомила, що упродовж дня діалог триватиме.

Водночас, після зустрічі Валерій Кальченко, відповідаючи на питання, чи відбудеться сьогодні штурм будівлі Кіровоградської ОДА заявив, що «ніхто не збирається штурмувати».

13:37
Перша серйозна сутичка виникла через те, що мітингувальники впритул наблизилися до силовиків, тобто до входу в облдержадміністрацію. Однак буквально за кілька хвилин ситуацію вдалося стабілізувати. Очевидці говорять, що спровокували її активісти «Свободи». Вони ж упродовж дня кілька разів намагалися влаштовувати провокації.

13:45
Відбулася друга спроба переговорів. За круглий стіл Андрій Ніколаєнко запросив як нардепів-регіоналів, так і всіх представників опозиції. З одного боку прийшли Станіслав Березкін і Сергій Кузьменко, а з іншого – Валерій Кальченко, Олександр Чорноіваненко, Сергій Михальонок, Олександр Івашура й Анатолій Ревенко. Спілкувалися майже годину.

– У мене є одне питання,  – зазначив Валерій Кальченко. – Я не проти, щоб тут були ваші депутати. Але я хочу, щоб ні міліція, ні ті хлопці, які там стоять, не ділили нас на білих і чорних. Коли я підходив, мене не пропускала ні міліція, ні «тітушки». Я їм показував посвідчення. Але коли ідуть ваші депутати, перед ними розступаються. Звичайно це не просто так. Це дана така команда. Я просив би, щоб до народних депутатів України були одні і ті ж стандарти, визначені законом.

– Абсолютно згоден із вами, – відповів Андрій Ніколаєнко. – Я цілком вас підтримую. Для вас будуть стандарти. Тільки я відразу закликаю: довірившись таким обіцянкам, ми отримали захоплену Полтавську обласну раду, коли один із народних депутатів, користуючись своєю недоторканістю, сказав, що він хоче зайти, а за ним увірвалися інші. Тепер адмінбудівлю захоплено. Тому, якщо ви, як порядна людина, даєте своє слово, а інші ваші колеги обіцяють, що не будуть вриватися – я не бачу проблем. Такому народному депутату, як Кальченко, я вірю. Але якщо приїде депутат, я не буду називати прізвище,  який, користуючись своєю недоторканістю, б’є людей, я робитиму все, щоб у нас ескалації не відбулося! Тому що ці люди не налаштовані на конструктивний діалог і чхати вони хотіли на Кіровоградську область!

14:23
Друга серйозна сутичка. Активісту провладного мітингу з Олександрії молотком розбили голову. Згодом вдалося з’ясувати його ім’я та прізвище. Чоловіка звати Павло Рева. Він розповів, що приїхав у складі олександрійської делегації на захист облдержадміністрації.

– Якийсь п’яний провокатор почав робити випади на євромайданівців і я його намагався зупинити. Пам’ятаю, що він був у масці. Дав мені чимось металевим по голові. Напевно, це був молоток, – розповідає провладний мітингувальник і додає, що медики наклали йому три шви.

Павло Рева припускає, що провокатор, від якого він дістав по голові, спеціально навчений. Каже, раптово вискочив із натовпу і прицільно вдарив.

– Я навіть не знаю, як це назвати… Тероризм, чи що... Виходить, українці б’ють своїх же, б’ють українців, – дивується постраждалий.

15:05
Опозиційний мітинг відступив від будівлі ОДА. Прихильники влади продовжують акцію.

15:30
Мітинг опозиції завершився. Вишикувавшись у колони, його учасники рушили у бік площі Богдана Хмельницького.

18:00
Прихильники влади теж розійшлися.

10:00, понеділок
Андрій Ніколаєнко повідомив, що у неділю ввечері доповідав Главі держави про події дня. Говорить, Президент схвально оцінив той факт, що в регіоні вдалося втримати ситуацію, що обійшлося без жертв і поранених.

– Ситуація в області контрольована. Ми уникнули сутичок міліції і мітингарів. Були певні провокації, як з однієї, так і з іншої сторони, але вони не призвели до великого конфлікту. Ті, хто провокував – відповідатимуть перед законом, – підсумував голова облдержадміністрації.
e-max.it: your social media marketing partner