ВІЙНИ ЗА МОБІЛЬНІ ВЕЖІ: ВСТАНОВЛЮВАТИ НЕ ТРЕБА ПРИБРАТИ
Одні кричать «Поставте!», інші – «Приберіть!». На Кіровоградщині то вщухають, то виникають скандали довкола веж та антен мобільного зв’язку. Останні відбулися у Кіровограді в мікрорайоні Новоолексіївка, селищі Новому та у Компаніївці. Люди одночасно хочуть, щоб і «телефон ловив», і «ніяких вишок не ставили».
У день, а точніше вночі, коли розпочалися роботи зі встановлення вежі МТС, жителі мікрорайону Новоолексіївка з четвертої години ранку не давали будівельникам розпочати монтаж. Зо три десятки кіровоградців чергували протягом усього дня, аби не допустити початку робіт.
Там, на перехресті вулиць Барболіна і Глінки, за словами місцевих, у недобудові за магазином «Травневий» на другому поверсі вже встановлено обладнання. Люди кажуть: огороджена територія – самозахоплена!
Представники ж компанії МТС наполягають на тому, що мають пакет дозвільних документів на будівництво. Згодом вони надали копії і журналістам. Однак жителів Новоолексіївки хвилює не скільки дозвіл, стільки шкода, яку може заподіяти здоров’ю мобільна вежа.
– У нас у кожній сім’ї маленькі діти. А усім відомо, що від цих вишок йде божевільне випромінення. Буквально біля нас промзона, поряд пустир. Ми пропонували представникам МТС встановити вишки там. Але вони не хочуть, тому що більше затрат. Вони взагалі сказали, що привезуть до нас беркутівців з автоматами, які охоронятимуть будівельний майданчик, і спокійно будуватимуть вишку. От яке ставлення до людей, – розповідає «КП» мешканець мікрорайону Микола.
– Навіть зараз у нас йдуть перешкоди. І це вишка ще до кінця не встановлена, тільки змонтована, а вже що робиться! Телефони «глючать», телевізори у всіх погано працюють. До цього все було чудово. Одні негаразди від цієї вишки. А як поставлять, то що – вся Новоолексіївка повинна тікати звідси? – запитує чоловік.
Наразі роботи на Новоолексіївці призупинені. Місцеві подали позови до суду та звернулися до прокуратури. Тепер, кажуть, чекають на рішення.
Схожа ситуація винила і в Компаніївці. Місцеві жителі також розгорнули акцію протесту проти встановлення вежі мобільного зв’язку. Говорять, поряд із місцем, де її монтують, знаходяться, серед іншого, школа і лікарня. Люди занепокоєні, бо впевнені, що випромінювання шкодить здоров’ю, особливо дітей.
Такі ж перестороги мають і жителі селища Нового у Кіровограді. Більш того, вони заявляють, що у всіх недугах, якими вони хворіють, у тому числі й онкологічними, винні саме мобільні антени.
– Голови болять від цих вишок, тиск піднімається. Атмосфера заражається від них! А у будинку, який стоїть прямо біля гуртожитку, повно онкохворих. Одну жінку вже поховали. А ще в одній квартирі і чоловік, і жінка захворіли на рак. Це все через шкідливий вплив цих антен, – впевнена жителька Нового Марія Іванівна.
Протестують проти веж мобільно зв’язку жителі одразу дев’ятьох будинків селища. Справа в тому, що на гуртожитку, біля якого вони розміщені, – відразу чотири (!) антени. Останню встановили на даху минулого тижня.
– Гуртожиток знаходиться у приватних руках і до селищної ради він не має жодного відношення. Якби він був у її розпорядженні, то ніяких дозволів мобільні оператори не отримали б. На нас же йде радіаційне випромінювання від цих антен. У нас була одна на поліклініці, ми ледве від неї здихалися. Тепер приберемо й ці антени, – рішуче налаштована мешканка Нового Людмила.
– Ми зібралися, аби обговорити свої подальші дії. Звертатимемося до прокуратури, аби та дала свою оцінку на предмет законності встановлення веж, а також до керівника області з проханням створити комісію, яка перевірить дотримання усіх норм та дозволів, – заявив керівник громадської організації «Народний контроль Кіровоградщини» Юрій Дмитрієв під час сходки на селищі Новому, що відбулася минулої п’ятниці.
Водночас інші жителі Кіровоградщини просто засипають і операторів стільникового зв’язку, і «гарячу лінію» голови облдержадміністрації проханнями навпаки встановити мобільні вежі. Найбільше звернень надходить зі Світловодського, Олександрівського, Маловисківського, Онуфріївського, Кіровоградського та Олександрійського районів.
– У нас село ніби поділене на дві частини. На одній мобільний зв’язок більш менш нормальний, а на іншій – просто жахливий. Важко додзвонюватись. Ми вже неодноразово просили встановити у селі вишку МТС, зверталися кілька разів і на «гарячу лінію». Та ось уже минув рік – ні слуху, ні духу. До місцевої влади теж не раз зверталися, вже і ями викопали під вишку, та згодом нічого не виходило. Зацікавленості ні в кого немає щось взагалі робити. Районний депутат також за нашим проханням до когось звертався, але так нічого і не вирішилося, – розповідає «КП» житель села Крупське Кіровоградського району Руслан.
Представники компанії МТС кажуть, подібні звернення з проханням встановити вишки через поганий зв'язок до них надходять регулярно. Власне, як результат таких прохань й приймаються рішення про будівництво. У тому числі й тих базових станцій, про які йшла мова на початку матеріалу.
– У нас у Кіровограді постійно зростає кількість абонентів, тому й виникає необхідність збільшити ємність мережі МТС. Додаткові базові станції дозволять більш рівномірно розподіляти між ними навантаження, в результаті чого сила радіосигналу не збільшиться, а навпаки, зменшиться, – розповідає експерт із маркетингу ДТУ ПрАТ «МТС Україна» Олександр Ткач і додає: на сьогоднішній день до компанії звернулося понад тисячу жителів Кіровоградщини з проханням покращити мобільний зв’язок.
Протести ж, за його словами, виникають у людей за браком інформації. Каже, компанія МТС готова надати жителям регіону будь-яку інформацію, провести заміри, в тому числі й незалежні. Із самим ж людьми, говорить, намагатимуться знайти компроміси під час безпосередніх зустрічей.
– У ряді випадків протести населення організовуються штучно і підігріваються кимось у певних цілях. Людьми просто маніпулюють. Вони повинні це розуміти і в жодному разі не піддаватися на провокації і заклики, наприклад, зносити огорожі або громити обладнання. Адже ці дії розцінюються як хуліганство, і люди можуть потрапити у такому випадку під кримінальну відповідальність, – зазначає Олександр Ткач.
– З провокаторами ми будемо розбиратися в суді. Ми не готові брати на себе відповідальність, наприклад, за смерть людини, до якої не змогли вчасно викликати швидку допомогу через відсутність мобільного зв'язку. Може той, хто абсолютно безпідставно і безвідповідально провокує протести населення проти мобільного зв'язку, готовий взяти таку відповідальність на себе? – запитує спеціаліст.
Щодо дозволів, Олександр Ткач наголошує – у наявності є всі необхідні документи, і, аби підтвердити свої слова, надає їх редакції «КП». Запевняє, все обладнання компанії встановлюється з урахуванням усіх норм безпеки і в повній відповідності до вітчизняного законодавства.
– Якби мобільний зв'язок представляв загрозу для людей, його б не було ніде в світі. Ні в Європі, ні в США не дозволили б встановлювати небезпечне обладнання. Протягом останніх 15 років уряди різних країн вклали в дослідження електромагнітного поля сотні мільйонів доларів. І жодне з цих досліджень не підтвердило шкідливого впливу мобільних радіохвиль від базових станцій на людину та її здоров'я, – запевняє представник МТС.
Експерт розповідає, що в Україні діють дуже суворі санітарні норми. Рівень електромагнітного поля базовими станціями поруч з житловими приміщеннями, не повинен перевищувати 2,5 мкВт/кв.см. Для порівняння, в Росії ці норми складають 10 мкВт/кв.см, ускандинавських країнах – 100 мкВт/кв.см, у країнах Європи середній показник становить 90 мкВт/кв.см.
– На сьогоднішній день в Україні встановлено величезну кількість базових станцій – площа покриття операторських мереж вже давно наблизилося до 100 відсотків території країни. І якщо десять років тому передавачі телефонів і базових станцій були дуже потужними, щоб компенсувати недоліки покриття, то зараз це не потрібно. З розвитком мережі і збільшенням кількості базових станцій інтенсивність електромагнітного поля, навпаки, знижується. При нинішніх темпах розширення мережі їх технічні характеристики стають все більш безпечними, – зауважує Олександр Ткач.
На безпеці веж мобільного зв’язку наголошують й працівники Кіровоградського обласного лабораторного центру держсанепідслужби. Спеціалісти запевняють: якщо вежа або антена встановлена за санітарно-технічними вимогами, то ніяк не шкодить здоров’ю людини.
– Санітарні норми допускають розміщувати антени на дахах житлових приміщень. Єдине – у будинку має бути технічний поверх, який створює відстань між антеною і житловою зоною. Антена, котра розміщена на даху будинку, розповсюджує електромагнітне випромінювання так званою пелюсткою (на фото). Воно йде в напрямку азимуту випромінювання антени, а не вниз. Тобто випромінювання не оточує нас навкруги, не розсіюється, а є чітко направленим, – пояснює завідуюча лабораторією фізичних факторів вищезгаданої структури Ірина Чернуха.
За її словами, базова станція, яка розташована на покрівлі споруди, в тому числі і житлового будинку, не створює в ньому електромагнітного поля, що, по-суті, можна назвати «мертвою зоною».
– Зрозумійте, при проектуванні базових станцій власники передбачають всі нюанси встановлення антен з метою їх раціональної експлуатації. Адже якщо стоятиме якась перешкода, вона просто поглине електромагнітне випромінювання і зв’язок буде поганим. Для того, щоб будь-яка базова станція розпочала свою роботу, вона повинна мати санітарно-технічний паспорт. Йому присвоюється номер у єдиному державному реєстрі. Беруться до уваги технічні характеристики усіх антен, висота встановлення останніх та напрямок їх випромінювання. Визначається мінімальна висота та мінімальна відстань зони обмеження забудови, – розповідає Ірина Чернуха і додає: крім розрахунків, проводяться ще й заміри спеціальним приладом, котрий дозволяє визначити рівень щільності потоку енергії.
– Ми виїжджаємо на те місце, де базується певна станція і проводимо вимірювання. Якщо поблизу знаходиться житлове приміщення, то ми не просто робимо заміри навколо нього, а й безпосередньо у квартирах та на горищах, – продовжує спеціаліст. – Я вас запевняю: базова станція – це найменше джерело опромінення, через яке варто хвилюватися. І говорити про негативний вплив мобільних антен на здоров’я людини при дотриманні усіх санітарно-технічних норм, недоцільно.
Ірина Чернуха зауважує, випромінювання від базових станцій мобільного зв’язку здійснює на організм людини значно менший вплив, ніж безпосередньо самі мобільні телефони. Але люди чомусь над цим не задумуються.
Фахівець рекомендує обмежувати час користування мобільними телефонами, більше користуватися «гучним зв’язком». А під час з’єднання з абонентом радить тримати апарат подалі від себе. Каже, у цей момент йде найбільше випромінювання.
Нещодавно «КП» писала про випадок у Яремчі, де міська влада розірвала договори оренди з найбільшими операторами мобільного зв’язку, зупинивши роботу їхніх базових станцій. Таке рішення депутати прийняли через скарги городян, котрі вважали, що вежі мобільного зв’язку шкодять їхньому здоров’ю… Утім уже за кілька днів під тиском менш стурбованих жителів гірського містечка мобільний зв’язок у Яремчі відновили.